Udało się zunifikować Androidy?
Android w wersji 2.3, popularnie znany pod pseudonimem Gingerbread, umacnia się na pozycji lidera swojej mobilnej rodziny systemów operacyjnych. Zgodnie z najnowszymi wynikami badań z tej wersji oprogramowania korzysta prawie 60% wszystkich urządzeń spod znaku zielonego robota.
Kilka miesięcy temu pisaliśmy o dążeniu Google do unifikacji wszystkich Androidów pod jednym szyldem o w miarę zbliżonych właściwościach - koncern borykał się wówczas ze sporym rozstrzałem wersji od 1.5 do 2.3 oraz nagminnie dokonywanymi przez poszczególnych producentów zmianami w interfejsie.
Telefony i Pierniczek - jak się okazuje miłość z wzajemnością
Choć Google wciąż jest nieco rozdarte między komórkowymi wariantami Androida, a potężniejszym Honeycombem dla tabletów, można na podstawie najnowszych statystyk ogłaszać sukces - swoiste "systemowe rozbicie dzielnicowe" zaczyna być opanowywane.
Gingerbread zdecydowanie największe udziały w rynku zyskuje kosztem Froyo (2.2), tylko w ostatnim miesiącu różnica pomiędzy tymi dwoma systemami wzrosła o 5%, oczywiście na korzyść Pierniczka. Od sierpnia 2011 roku Gingerbread podwoił swoje "wpływy" z 25% do 50% - wszystko to zaś niemal w zupełności kosztem Froyo.
Android Eclair, znany jako jeszcze starsza wersja systemu - 2.1 - również traci popularność, jednak w znacznie mniej zawrotnym tempie. W ciągu ostatniego miesiąca system stracił 1% udziałów, od wakacji zaś - około 13%. Eklerek stanowi dziś więc około 7,5% androidowego rynku.
Przyczyny takiego stanu rzeczy są dość oczywiste. Dla wielu telefonów wersja 2.1 jest ostatnią możliwą opcją aktualizacji (część z nich startowała z pułapu 1.5 i 1.6). Telefony z Froyo niemal regularnie i cyklicznie doczekują się "upgrade'u" do wersji 2.3, choć prawdopodobnie wkrótce zacznie się krystalizować twardy bastion - podobnie jak w przypadku Eclair - który zapewni Froyo około 10% udziałów jeszcze przez jakiś czas. Mowa tu między innymi o takich telefonach jak popularna Motorola Milestone (domyślnie Android 2.1), która nie doczeka się już opcji aktualizacji do Gingerbread.
Tuż za podium najpopularniejszych systemów plasuje się Android Honeycomb z udziałem na poziomie 3,4%. Należy mieć jednak na uwadze, że jest to system przeznaczony dla tabletów, których popularność na tle smartfonów jest wciąż stosunkowo niewielka. W ogólnej klasyfikacji Androidów trudno więc traktować Honeycomb jako rywala, który ma szanse stawać w szranki z Froyo i Gingerbreadem.
Minimalnymi udziałami może się pochwalić Android w wersjach 1.5 i 1.6, oba stanowią już raczej relikt przeszłości. Tuż przed nimi, ale wciąż ze stosunkowo słabym wynikiem, znajduje się Android 4.0, czyli Ice Cream Sandwich. System jest na rynku od niedawna i póki co pojawił się w bardzo niewielkiej liczbie urządzeń (m.in. świetnym Samsungu Galaxy Nexus) - prawdopodobnie jednak za jakiś czas będzie rządził rynkiem do spółki z Gingerbread (podbierając mu część użytkowników) i Honeycomb.
Swoją drogą, aby zobaczyć jak szybko rozwija się system operacyjny Google, koniecznie porównajcie te wykresy z naszym newsem z lipca 2010 roku, pt. "Android 2.1 szturmem zdobywa rynek".
Więcej o systemach Google Android i Apple iOS:
- Steam Mobile wkrótce na smartfony i tablety z Androidem i iOS
- Apple iTV 42" i 50": telewizory w przygotowaniu
- AutoMapa Android: pobierz i przetestuj wersję beta programu GPS
- Na luzie: tak wygląda typowy użytkownik systemu Android
- CES: Polaroid SC1630 Smart Camera - aparat cyfrowy z Androidem
Źródło: mixpe, okezone, inf. własna
Czy już zagłosowałeś w plebiscycie na Produkt Roku? Na pewno masz swój ulubiony produkt i markę. Weź udział!
Komentarze
16