Seria Fujifilm FinePix F zyskała sobie liczne grono fanów, którzy uważają jakość zdjęć z tych kompaktów za bezkonkurencyjną w swojej klasie. Producent tych cyfrówek rozszerza ofertę o kolejny model F600EXR wyposażony w liczne zaawansowane funkcje. Znajdziemy tu także ręczne tryby fotografowania, 16-megapikselową matrycę EXR CMOS, obiektyw z 15-krotnym zoomem oraz moduł GPS.
Zastosowana w aparacie matryca CMOS korzysta z technologii BSI, ma nieco niestandardowy rozmiar 1/
Inne istotne elementy wyposażenia to 3-calowy ekran LCD o rozdzielczości 460 tys. punktów, lampa błyskowa typu pop-up (chowana w korpusie) oraz wygodne nachylone pod kątem pokrętło trybów, na którym znajdziemy także manualne i półautomatyczne tryby ekspozycji (P, A, S, M). Warto dodać, że, jak na aparat dla osób zaawansowanych przystało, F600EXR zapisuje zdjęcia nie tylko w formacie JPEG, ale również RAW, umożliwiającym większą kontrolę nad wynikowym obrazem.
Coraz więcej zaawansowanych aparatów dysponuje wbudowanym modułem GPS, pozwalającym określić miejsce wykonywania fotki. Tak jest i w tym przypadku - F600EXR oprócz modułu GPS ma także funkcję Nawigatora - Landmark Navigator – pomagającą w precyzyjnym oznaczaniu lokalizacji. Co więcej, aparat potrafi wskazać znajdujące się w pobliżu ciekawe miejsca i zabytki, które warto uwiecznić na zdjęciach (poda nawet odległość do nich, a także do tych, które już mamy na zdjęciach).
Nowy FinePix nagrywa filmy w rozdzielczości Full HD z prędkością 30 klatek/s i z dźwiękiem stereo. Do zapisu stosowany jest wydajny kodek H.264(MOV). Aparat może także rejestrować wideo w trybie High Speed Movie (80 / 160 / 320 klatek/s), przy znacząco zmniejszonej rozdzielczości.
Inne ciekawe funkcje to tryb EXR Auto z możliwością detekcji ruchu, funkcja wykrywania i rozpoznawania twarzy, wykrywanie mordki kota i psa, migawka na uśmiech, zdjęcia HDR, symulacja filmu (slajdy PROVIA, Velvia, ASTIA). Praktyczną funkcją jest Motion Panorama 360, czyli automatyczne składanie panoramy (nawet o kącie 360 stopni) podczas przesuwania aparatu.
Jeśli zazdrosnym okiem patrzymy na zdjęcia z pięknie rozmytym tłem, powinniśmy zainteresować się funkcją Pro fokus. Aparat wykonuje kilka fotek z różnie ustawioną ostrością, a następnie składa z nich fotografię z rozmytym wybranym planem i ostrym głównym motywem. Na pokładzie F600EXR znajdziemy jeszcze jedną ciekawą funkcję, polegającą na składaniu docelowego zdjęcia z kilku obrazów. To Pro low light, tryb przeznaczony do wykorzystania w sytuacji niedostatku światła. Aparat wykonuje ostre zdjęcie z wysokim ISO oraz „ryzykowne” foto z dłuższym czasem naświetlania i niskim ISO. Z tych zdjęć zmontowana ma być fotografia ostra, bez poruszenia i bez szumu.
Aparat współpracuje z kartami pamięci SD/SDHC/SDXC(UHS-I), a na pokładzie znajdziemy także złącza USB i HDMI.
Premiera sklepowa nastąpi najprawdopodobniej w IV kwartale 2011 roku. Ceny na razie nie znamy.
Więcej o aparatach cyfrowych:
- Olympus: mały aparat z 36-krotnym zoomem
- Sony: malutkie aparaty o wielkich możliwościach
- Panasonic: kompakt lub superzoom do wyboru
- Olympus PEN: aparaty z najszybszym autofokusem
- Pentax Q: najmniejszy aparat kompaktowy z wymienną optyką
Źródło: Fujifilm
Komentarze
5- heh, czego to już ludzie nie wymyślą :-)