Aplikacje na Androida będą jeszcze lepiej działać w systemie Windows 11
Windows 11 z podsystemem Windows dla systemu Android (WSA) umożliwia użytkownikom dostęp do prawie wszystkich popularnych aplikacji na Androida bezpośrednio ze sklepu Microsoft Store. Oprogramowanie właśnie otrzymało sporą dawkę aktualizacji. Co się w niej znalazło?
Dla niewtajemniczonych zacznijmy od tego, czym jest wspominany w poprzednim akapicie podsystemem Windows dla systemu Android. Windows Subsystem for Android (WSA) to podobne rozwiązanie do Linuksowego kontenera dla Windows 10/11 (Windows Subsystem for Linux – WSL), które w dużym uproszczeniu działa jak emulator, z dostępem do jądra Linux.
Windows Subsystem for Android – pokaźna aktualizacja poglądowa
Lipcowa aktualizacja zapoznawcza WSA wprowadza kilka znaczących ulepszeń podsystemu Android w systemie Windows. Po pierwsze, zwiększono kompatybilność z wbudowanymi kamerami, poprawiając w ten sposób komfort korzystania z aplikacji na Androida, które wymagają dostępu do aparatu. Oprócz tego warto wspomnieć o znaczącej aktualizacji trybu pełnoekranowego. Od teraz po wciśnięciu klawisza F11, nadal będziemy mieli możliwość wyświetlania paska zadań (aktywującego się po najechaniu kursorem). Ta funkcja poprawi użyteczność aplikacji na Androida w trybie pełnoekranowym/tabletowym.
Ponadto otrzymamy ulepszenia dotyczące:
- Sieci lokalnej w ustawieniach zaawansowanych (funkcja eksperymentalna). Ten moduł zastępuje „Zaawansowaną sieć”, umożliwiając aplikacjom na Androida łączenie się z urządzeniami w tej samej sieci (we wszystkich wersjach systemu Windows), przestrzeganie reguł zapory systemu Windows i współpracę z VPN.
- Możliwości zmiany swojego domyślnego folderu współdzielonego, za pomocą opcji udostępniania folderów użytkownika w ustawieniach zaawansowanych (funkcja eksperymentalna).
- Powiadomień bezpieczeństwa – podsystem wyświetli teraz monit, jeśli aplikacja spróbuje użyć uprawnień, których WSA nie ma.
- Systemu plików – WSA przeszedł z EROFS na EXT4 (dla dysków tylko do odczytu).
- Poprawnego wyświetlania folderów usługi OneDrive (które pierwotnie nie były wyświetlane w aplikacjach na Androida).
- Przeciągania i upuszczania plików.
- Trybu „obrazu w obrazie”, w tym nowe przyciski interfejsu użytkownika w trybie Picture-in-Picture.
- Trybu „częściowego działania”, który jest teraz domyślnie włączony dla urządzeń z co najmniej 16 GB pamięci RAM.
- Stabilności dla urządzeń z procesorami ARM.
- Jądra Linuksa – zostało zaktualizowane do wersji 5.15.104.
- Aktualizacji zabezpieczeń – wdrożono poprawki z Androida 13.
- Nowej technologii maszyn wirtualnych w Windows 11 (w celu rozwiązania problemów ze zgodnością z Android Open Source Project).
Windows Subsystem for Android – jak zainstalować usługę w systemie Windows 11?
Instalacja WSA nie jest szczególnie skomplikowana i wymaga wykonania zaledwie kilku kluczowych kroków. W bardzo przystępny sposób opisuje to poniższy materiał wideo:
A czy Wy wiedzieliście o czymś takim jak Windows Subsystem for Android? Korzystacie z niego na swoim sprzęcie? Dajcie znać w ankiecie i opiszcie swoje doświadczenia w sekcji komentarzy!
Źródło: Bleeping Computer
Komentarze
2Super benchmark.