Według ekspertów z Kaspersky Lab nowe rozwiązanie jest bardzo niebezpieczne.
foto: Flickr/Kārlis Dambrāns
Odcisk palca to jedna z najdokładniejszych, a jednocześnie najszybszych metod weryfikacji użytkownika. Firma Apple otrzymała w minionym tygodniu patent na przechowywanie tego typu danych biometrycznych na serwerach chmurowych. Czy w pogoni za zwiększeniem bezpieczeństwa użytkownika gigant z Cupertino nie uzyskał jednak zupełnie odwrotnego rezultatu?
Podczas gdy wielu z nas zgodzi się, że zabezpieczenia biometryczne zapewniają najwyższą możliwą zgodność tożsamości, to już w kwestii chmury zdania są mocno podzielone. Opatentowane przez Apple rozwiązanie nie podoba się także ekspertom z Kaspersky Lab, którzy mają poważne wątpliwości co do jego bezpieczeństwa.
David Emm, główny badacz ds. bezpieczeństwa z Globalnego Zespołu ds. Badań i Analiz (GReAT) w Kaspersky Lab opublikował nawet w tej sprawie komentarz, z którym w całości możecie zapoznać się poniżej:
„Przechowując odcisk palca w chmurze, firma Apple będzie mogła szybko przeprowadzić weryfikację tożsamości użytkownika - jak się wydaje, głównie w celu weryfikacji płatności. Odcisk palca zeskanowany w czasie rzeczywistym zostanie porównany z tym przechowywanym przez Apple'a. Jeżeli taka technologia zostanie wdrożona, Apple będzie mógł wykorzystywać iPhone'a jako narzędzie płatnicze - nawet niezależnie od infrastruktury Apple Pay. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że mechanizm taki nie będzie niósł ze sobą większych zagrożeń niż przechowywanie zaszyfrowanych haseł na serwerze dostawcy usług (chociaż niestety wielu dostawców ciągle przechowuje hasła bez żadnych zabezpieczeń). Mamy jednak do czynienia z jedną zasadniczą różnicą - jeżeli moje hasło zostanie wykradzione, będę mógł je bez problemu zmienić dla danego konta online - wystarczy, że wymyślę nowe. Niestety, nie mogę zmienić swoich danych biometrycznych. Zatem, jeżeli dane tego typu nie będą przechowywane bezpiecznie (a jak doskonale wiemy, nie istnieje coś takiego jak stuprocentowe bezpieczeństwo), zagrożenie będzie znacznie większe niż w przypadku kradzieży hasła. Byłby to odpowiednik sytuacji, w której skradzione hasło wykorzystywane do wszystkich usług online nie może zostać zmienione”.
A jakie jest wasze zdanie na temat tej technologii? Jesteście w stanie mu zaufać?
Źródło: Kaspersky Lab, BusinessInsider
Komentarze
13"The Fingering"?
"Palcówka"?
LOL.
Nie Apple dziękuję ale nie.
A jeszcze współpraca z NSA i okaże się że moje odciski są na broni z której zastrzelonego J.F. Kennedyego.
Czy przypadkiem nie chodzi w tym patencie o system płatności z wykorzystaniem przechowywanego odcisku?
Tak czy siak straszna bzdura