Apple deklaruje, że w przyszłym roku jego sztuczna inteligencja przemówi w przynajmniej 10 językach.
Apple Intelligence to pakiet funkcji, które służą m.in. do tworzenia i edycji tekstu, generowania grafik na podstawie słownych opisów, streszczania artykułów i wiadomości e-mail czy podsumowywania notatek i powiadomień.
W chwili rynkowego debiutu usługi - który planowany jest na jesień - ma ona obsługiwać wyłącznie język angielski. Na początku września Apple ogłosił, że w 2025 lista zostanie rozszerzona o chiński, francuski, japoński i hiszpański. Już po kilku dniach firma po cichu zaktualizowała jednak swój komunikat prasowy i dopisała do listy znacznie więcej pozycji.
Apple Intelligence - nowe języki w drodze. Jest nowa lista
Z najświeższych deklaracji producenta wynika, że w 2025 roku z Apple Intelligence będzie można korzystać w następujących językach:
- angielski (w różnych odmianach);
- chiński;
- francuski;
- hiszpański;
- japoński;
- koreański;
- niemiecki;
- portugalski;
- wietnamski;
- włoski;
- "inne".
Co z Apple Intelligence po polsku?
Język polski nie został wymieniony z nazwy, ale optymistów może ucieszyć deklaracja rozszerzenia dostępności o “inne” języki. Jest tylko jeden problem.
Niemal wszystkie z zapowiedzianych języków - wyjąwszy wietnamski - od dawna obsługiwane są przez Siri. Wirtualny asystent Apple’a pozwala na komunikację w 22 różnych językach, ale przez kilkanaście lat rozwoju nie doczekał się wsparcia dla polskiego.
Innymi słowy - istnieją 22 języki, które zdają się być dla Apple’a ważniejsze od naszego. Dlatego za kryjącym się dopiskiem “i inne” może kryć się masa języków innych niż polski.
Z Apple Intelligence jest jeszcze jeden problem. Obsługa języka nie oznacza dostępności w danym kraju
Na terenie Unii Europejskiej funkcje Apple Intelligence początkowo działać będą wyłącznie na komputerach Mac, które - z uwagi na swoją relatywnie małą popularność - nie zostały ujęte w unijnym akcie o rynkach cyfrowych. Smartfony to inna para kaloszy.
Aby móc udostępnić Apple Intelligence w Europie, producent musi się upewnić, że jego funkcje są zgodne z lokalnymi przepisami. Na ten moment nie ma więc gwarancji, że sztuczna inteligencja w ogóle do Unii Europejskiej w 2025 roku trafi.
Deklaracja zapewnienia wsparcia dla takich języków jak francuski, niemiecki czy włoski zdaje się jednak sugerować, że Apple’owi zależy na tym, by ze swoimi nowymi usługami na Stary Kontynent wkroczyć.
Apple Intelligence wymaga do działania:
- iPhone'a 15 Pro, 15 Pro Max, 16, 16 Plus, 16 Pro lub 16 Pro Max;
- iPada z czipem M1 lub nowszym;
- komputer Mac z czipem M1 lub nowszym.
Komentarze
6Uważam że Apple od wydania iPhona 12 nic ciekawego nie wprowadza tylko leca na kase .... eh .
A tu proszę, chatgpt czy gemini gadają po Polsku bardzo dobrze i jakoś nie ma problemu.
W ogóle taka chamówka jak nazwanie AI - sztucznej inteligencji Apple Inteligenece to już serio wyższa szkoła agresywnego marketingu... Ale po prostu wiedzą, że i taki fani marki uwierzą, że to coś innego lub lepszego.
najstarszy przykład jaki wam powiem i który znam (pewnie są starsze), że w pierwszym ajfonie nie zdążyli zaprogramować MMS. Wszystkim wciskali kit "nie potrzebujecie MMS, wam wystarczy SMS". oto oblicze ajple.