Unia nie cacka się z Apple’em. Firmie grozi 500 mln euro kary
Według nieoficjalnych źródeł, Komisja Europejska planuje nałożyć na Apple’a pierwszą w historii grzywnę za złamanie unijnego prawa. Gra toczy się o pół miliarda euro.
Wszystko zaczęło się w marcu 2019 roku, kiedy to Spotify złożyło w Komisji Europejskiej skargę przeciwko Apple’owi. Gigant muzyczny zarzuca producentowi iPhone’ów wykorzystywanie własnego ekosystemu oraz dominującej pozycji na rynku smartfonów i smartwatchów w celu wyniszczania platform konkurencyjnych dla Apple Music.
Lista zarzutów i przytoczonych praktyk jest bardzo długa. Spotify wytyka Apple’owi m.in.:
- wysokie prowizje, które mają utrudniać innym usługom muzycznym nawiązanie uczciwej rywalizacji z Apple Music;
- kreowanie sztucznych przeszkód, które mają utrudniać budowanie aplikacji równie przyjaznych w użytkowaniu co Apple Music;
- utrudnianie komunikacji z klientami poprzez zakaz informowania o alternatywnych metodach płatności za abonament;
- dyskryminowanie Spotify przez takie platformy jak App Store, Siri czy Apple Watch.
Od niemal 5 lat Komisja Europejska stara się ustalić, czy działania Apple naruszają unijne przepisy antymonopolowe. I wygląda na to, że wyrok może być dla firmy niekorzystny.
Apple’owi grozi grzywna w wysokości 500 mln euro
Serwis Financial Times, który powołuje się na relacje "pięciu osób bezpośrednio zaznajomionych z długotrwałym dochodzeniem", donosi, Komisja Europejska zdecydowała o nałożeniu na Apple’a kary w wysokości 500 mln euro. Powód to "nadużywanie swojej silnej pozycji i narzucanie antykonkurencyjnych praktyk handlowych rywalom". Wyrok ma zostać oficjalnie ogłoszony na początku marca.
Jeśli te doniesienia się potwierdzą, będzie to pierwsza w historii kara finansowa nałożona na Apple’a przez Unię Europejską. Wcześniej firma była oskarżana o łamanie lokalnych przepisów jedynie na terenie pojedynczych krajów.
Warto odnotować, że Komisja Europejska przygląda się działaniom Apple’a także na innych polach. Producent iPhone’ów został już zmuszony do implementacji we własnych smartfonach standardu USB-C czy uczynienie systemu iOS bardziej konkurencyjnym. Apple wprowadził jednak zmiany w sposób, który spotkał się z falą krytyki ze strony firm zarzucających mu monopolistyczne praktyki.
Źródło: Financial Times
Komentarze
8I robią to za nasze pieniądze, w czerwcu wybory do PE radzę włączyć myślenie.