Firma Apple zgłosiła patent elastycznego wyświetlacza. Nowa koncepcja może zrewolucjonizować nie tylko urządzenia mobilne, ale też większe sprzęty... o ile w ogóle trafi do masowej produkcji.
Firma Apple pozostaje w tyle za konkurencją pod względem składanych smartfonów i laptopów. Nadal nie zapowiedziano ani składanego iPhone’a, ani składanego MacBooka. Nie oznacza to jednak, że producent nie pracuje nad takimi innowacjami. Apple regularnie składa patenty na nowe technologie i urządzenia, a jednym z potencjalnych przełomowych rozwiązań mogą być urządzenia z elastycznym wyświetlaczem.
Apple pracuje nad rozciągliwym wyświetlaczem
Jakiś czas temu firma Apple zgłosiła patent rozciągliwego wyświetlacza, który ma obejmować “rozciągliwe części i hermetycznie zamknięte sztywne wyspy pikseli”. Jak opisuje serwis TechSpot, w praktyce mówimy o elastycznym ekranie, który można owijać wokół różnych kształtów, zachowując przy tym funkcjonalność ekranu OLED.
Patent nie opisuje szczegółowej specyfikacji urządzenia, jednak producent mógłby tworzyć różne wielkości takiego ekranu. Apple twierdzi, że nowy pomysł mógłby znaleźć zastosowanie w szerokiej gamie urządzeń – począwszy od smartfonów i tabletów, przez laptopy, a na samochodach kończąc.
Wiemy, że Apple kombinowało z wprowadzeniem ekranu do smartwatcha – patent wspomina, że rozciągliwy ekran mógłby znaleźć zastosowanie w "mniejszym urządzeniu, takim jak zegarek na rękę". W dalszej części opisu producent wspomina o “systemie wbudowanym, takim jak system, w którym sprzęt elektroniczny z wyświetlaczem jest zamontowany w kiosku lub samochodzie w technologii rozciągliwej”.
Nie wiadomo, czy sprzęt w ogóle wejdzie do użycia
Warto jednak pamiętać, że patenty to tylko pierwszy krok, a ich realizacja w formie gotowych produktów może zająć wiele lat. Koncepcja rozciągliwego wyświetlacza mogłaby tchnąć powiew świeżości na rynku urządzeń mobilnych, szczególnie że Apple pod tym względem pozostaje w tyle za takimi producentami, jak Samsung, Huawei czy Oppo.
Warto jednak pamiętać, że to tylko jeden z wielu patentów producenta, który zabezpiecza prawnie wynalazek i pozwala na badanie nowej koncepcji produktu. W praktyce taki sprzęt nie musi wejść do masowej produkcji.
Komentarze
1