Twój iPhone, Mac lub monitor nie działa prawidłowo, ale nie bardzo wiesz dlaczego? Teraz możesz zdiagnozować swoje urządzenie samodzielnie w domowym zaciszu.
Pod koniec 2023 roku gigant z Cupertino uruchomił program Apple Diagnistics, który pozwala na samodzielną i darmową diagnostykę urządzeń. Dotychczas był on dostępny jedynie w USA, ale pół roku później został rozszerzony o 32 kraje Europy. W tym Polskę.
Diagnostyka Apple - jak sprawdzić, co się popsuło w iPhonie, Macu lub monitorze?
Póki co programem Diagnostyka Apple objęta jest jedynie z garstka urządzeń firmy. Są to:
- iPhone 12 (lub nowszy) z systemem iOS 17 (lub nowszym);
- komputery Mac z czipami Apple M oraz systemem macOS Sonoma 14.1 (lub nowszym);
- monitor Studio Display.
Aby sprawdzenie komponentów było możliwe, smartfon lub komputer musi być w stanie się włączyć oraz połączyć z siecią Wi-Fi. Urządzenia działające pod kontrolą systemu operacyjnego w wersji beta nie są obsługiwane.
Do przeprowadzenia całego procesu konieczne jest użycie dodatkowego urządzenie z obsługiwaną przeglądarką internetową. Według oficjalnej dokumentacji Apple’a, narzędzie diagnostyczne można uruchomić na:
- innym iPhonie lub iPadzie z systemem iOS 13/iPadOS 13 (lub nowszym) i przeglądarką Safari;
- komputerze Mac z systemem macOS Catalina 10.15 (lub nowszym) i przeglądarką Safari;
- komputerze PC z przeglądarką Chrome 55 (lub nowszą), Firefox 59 (lub nowszą) albo Edge 12 (lub nowszą).
W przypadku iPhone’a przygotowane przez Apple’a narzędzia diagnostyczne pozwalają na potwierdzenie obecności komponentów sprzętowych, identyfikację wadliwych pikseli na ekranie, sprawdzenie poprawności działania panelu dotykowego, wykrycie problemów z działaniem przedniego i tylnego aparatu, sprawdzenie czujników Face ID oraz zdiagnozowanie problemów z działaniem głośników i mikrofonów.
Zestaw narzędzi Diagnostyka Apple dostępny jest na tej stronie, którą należy uruchomić na urządzeniu dodatkowym, a nie diagnozowanym. Witryna wymaga włączenia trybu diagnostycznego oraz podania numeru seryjnego sprawdzanego urządzenia, ale cały proces jest szczegółowo i jasno opisany.
Diagnostyka Apple jest rozszerzeniem programu Self Service Repair, który umożliwia przeprowadzenie w domu całego procesu naprawy. Od 2022 roku firma pozwala klientom na zakup części zamiennych, odpłatne wypożyczenie niezbędnych narzędzi oraz zapoznanie się z oficjalnymi podręcznikami napraw.
Komentarze
1