Obydwie firmy wydają się być zadowolone z transakcji. Przejęcie ma zostać sfinalizowane jeszcze w tym roku.
Kilka dni temu pojawiły się spekulacje, a dzisiaj stały się one już faktem. Apple wykupił dział mobilnych modemów Intela za około miliard dolarów. Od teraz będzie mógł sam zadbać o łączność dla swoich nowych smartfonów.
Zawarta umowa zakłada przejęcie ponad 17 tysięcy patentów i około 2200 pracowników. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, czyli po uzyskaniu zgody organów regulacyjnych i innych zwyczajowych warunków zamknięcia, transakcja zostanie sfinalizowana w czwartym kwartale bieżącego roku.
Co ważne, Intel zachowa możliwość tworzenia modemów dla urządzeń innych niż smartfony, w tym komputerów, urządzeń internetowych i pojazdów autonomicznych.
Skąd decyzja o sprzedaży sekcji mobilnych modemów? Bob Swan, dyrektor generalny Intela, w rozmowie z Andy Serwerem z Yahoo Finance, wyjaśnił, że firma wątpiła w rentowność działu:
„Doszliśmy do wniosku, że w segmencie modemów dla smartfonów, gdzie tak naprawdę mieliśmy tylko jednego klienta, nie będziemy w stanie zarabiać pieniędzy, szczególnie patrząc w przyszłość i obserwując dynamikę rynku.”
Apple współpracował z Intelem przy produkcji modemów dla smartfonów iPhone. Przejęcie jednostki z pewnością jest dla niego sporym zyskiem - producent otrzymał praktycznie kompletny dział z wykwalifikowanymi pracownikami, technologiami i urządzeniami produkcyjnymi, a tym samym uniezależnił się od firmy Qualcomm.
Źródło: TechPowerUp, Yahoo Finance
Warto zobaczyć również:
- Poznaliśmy datę premiery smartfonów z serii Huawei Mate 30
- Premiera OnePlus 7T (i nie tylko) już w przyszłym miesiącu
- iPhone 11 - wszystko co wiemy o nowym smartfonie Apple [AKT. - data premiery]
- Premiera Redmi Note 8 i Redmi Note 8 Pro - ciekawe specyfikacje i dobre ceny
- Bardzo interesujący Xiaomi Mi 9T Pro dociera do Polski - poznaliśmy cenę
- Oppo Reno 2 zaprezentowany - kusi wyglądem i solidną specyfikacją
- Xiaomi Mi 9 vs Xiaomi Mi 9T Pro - porównanie
Komentarze
3Do tego jeszcze daleko, najpierw muszą do końca przejąć cały dział, potem wyprodukować coś co będzie zbliżone możliwościami do obecnych produktów Qualcomm'a, a jak wiemy Intel miał z tym poważne problemy. Pierwsze modemy in-house najszybciej za półtorej roku. Poza tym nie wiemy jaką Apple przyjmie strategię, mogą na początek użyć portfolio patentów jako karty przetargowej przy negocjacjach z obecnymi dostawcami.