Nvidia poinformowała dzisiaj, że protokół komunikacyjny ESA (Enthusiast System Architecture) został oficjalnie przyjęty przez organizację USB Implementers Forum (USB-IF), co stanowi krok milowy na drodze do pełnego przyjęcia nowego standardu przez przemysł komputerowy. W rezultacie protokół ESA, który szczegółowo określa sposób, w jaki komponenty komputera mogą komunikować się ze sobą, zostanie dodany do następnej wersji definicji klasy HID (Human Interface Device) urządzeń USB. Dalszy rozwój specyfikacji standardu ESA odbywać się teraz będzie pod kontrolą odpowiedniego podkomitetu USB-IF.
Ciągły impuls do przyjęcia ESA w branży komputerowej stanowią światowe premiery wielu komponentów z certyfikatem ESA produkowanych przez partnerów-założycieli ESA, między innymi firmy Cooler Master, CoolIT Systems, Nvidia, PC Power & Cooling, Silverstone, Tagan i Thermaltake. Z kolei nowy Dell XPS 630 jest pierwszym powszechnie dostępnym komputerem typu desktop, który może poszczycić się certyfikatem ESA. XPS 630 oferuje innowacyjną technologię LightFX firmy Dell, która wykorzystuje działający w czasie rzeczywistym protokół ESA i pozwala twórcom gier na synchronizację oświetlenia obudowy z akcją gier komputerowych.
Zaprezentowana pod koniec 2007 roku technologia ESA zaprojektowana została tak, by móc obsługiwać nowe funkcje monitoringu i kontroli komponentów komputera, takich jak obudowy, zasilacze oraz urządzenia do chłodzenia wodnego i powietrznego. Do czasu wprowadzenia ESA nie istniał standardowy protokół komunikacyjny pozwalający tym komponentom na przekazywanie informacji użytkownikom. Jednak istotne dane, takie jak informacje dotyczące temperatury, napięć czy przepływu powietrza, stały się dostępne w czasie rzeczywistym i są obecnie niezbędne do uzyskania maksymalnej wydajności komputerów. Dzięki ESA, producenci komponentów mogą teraz umieszczać w swoich urządzeniach różnorakie cyfrowe i analogowe czujniki, które w czasie rzeczywistym mogą przekazywać dane potrzebne do analizy i optymalizacji ogólnych warunków działania komputerów. Co więcej, udostępniane przez ESA funkcje logowania oferują producentom komputerów łatwą i tanią metodę identyfikowania i rozwiązywania problemów ze sprzętem.
Kompatybilność i zgodność sprzętu ze specyfikacją ESA zapewnia Allion, wiodąca organizacja zajmująca się testami w branży IT. Urządzenia, które uzyskają certyfikat ESA, opatrzone zostaną nowym logo ESA, co ułatwi klientom podejmowanie decyzji zakupowych.
Jeśli chcecie zasięgnąć więcej informacji na ten temat, to sprawdźcie następujące adresy:
- informacje na temat technologii ESA www.nvidia.pl/ESA lub USB-IF pod adresem www.usb.org
- pakiet SDK dla Dell XPS LightFX można pobrać bezpośrednio ze strony www.dell.com
Komentarze
0Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!