Arduino to słynna platforma dla miłośników robotyki. W jej ofercie pojawiła się nowa płytka o nazwie Arduino Giga R1 WiFi. Co w sobie kryje i komu się przyda?
Arduino Giga to najnowsza płytka dostępna w ramach znanego i lubianego projektu open source. Gigantycznym czyni ją nie tylko nazwa, ale przede wszystkim potężny mikrokontroler i ogromny potencjał komunikacyjny. Jest też coś nowego w kwestii programowania. Co potrafi Arduino Giga R1?
Co ma w sobie płytka Ardiuno Giga R1?
Najistotniejszym podzespołem najnowszej płytki Arduino jest mikrokontroler. Stanowi go dwurdzeniowy Cortex –M7/ M4 STM32H7 (480 MHz + 4M oraz 200 MHz MCU). Towarzyszy mu 2MB pamięci Flash, 1 MB RAM oraz sprzętowy akcelerator graficzny Chrom-ART.Wszystko to sprzyja zastosowaniu płytki w projektach wymagających przetwarzania danych w czasie rzeczywistym.
Oprócz tego na pokładzie Ardiuno Giga R1 znajdziemy mnóstwo komunikatywnych opcji:
- moduł WiFi 4
- moduł Bluetooth 5.1
- gniazdo audio
- port USB-C
- port USB-A 2.0
- złącze JTAG
- wejścia dla kamery oraz wyświetlacza
Wisienka na torcie czeka jednak na programistów. Arduino Giga jest odpowiednia dla korzystających z Arduino IDE oraz Micropython. To nic nowego, ale możliwość uruchomienia różnych typów kodowania na każdym z rdzeni czyni najnowszą płytkę niezwykłą na tle poprzedników.
Projekt Arduino Mega jest też konsekwentny. Wymiary płytki to 101 x 53 mm, co czyni ją bliźniakiem Arduino Mega i Arduino Due. Najnowszy model może być więc stosowany jako drop-in dla poprzednich generacji. Można więc liczyć na jej łatwą implementację w istniejących projektach.
Ile kosztuje Arduino Giga?
Płytki Arduino Giga są dostępne tylko w ofercie producenta, Życzy on sobie za nią 72.82 USD i nie ma jeszcze oferty przeznaczonej na rynek europejski. Podobnie jak zamienników, którymi chętnie wspierają się użytkownicy.
Potężny mikrokontroler i cała ferajna wejść oznaczają jednak dla Arduino Giga świetlaną przyszłość. Może być opłacalną inwestycją dla ogromnej ilości odbiorców. Sprawdzi się bowiem w projektach z tysięcy dziedzin. Jest odpowiednia dla rozwiązań IoT, pozwala wykorzystaywać uczenie maszynowe i wiele innych. Ma duże szanse sprawdzić się w rękach rozpoczynających przygodę z robotyką oraz profesjonalistów.
Źródło: Arduino
Komentarze
19- potencjał na komunikacyjny
- różnych typy kodowania
- najnowszy model może być więc stosowana
...i inne.
Rutkowska nie konkurencji na tym portalu pod względem ilości błędów
Jakiego kodowania? CP-1250 na jednym, UTF-8 na drugim? Po co?