Ciszej i wydajniej
ASUS będzie montować na swoich kartach graficznych nową wersję coolera DirectCU II.
Już od kilku lat cechą charakterystyczną kart graficznych firmy ASUS jest ciche i wydajne chłodzenie DirectCU. Początkowo wykorzystywało ono radiator, dwa lub trzy ciepłowody, jeden wentylator oraz lekko owalną osłonę. Obecnie na autorskich modelach montowana jest jego druga wersja (DirectCU II), która oferuje znacznie lepszą wydajność, a przy okazji generuje mniej hałasu.
Warto również wspomnieć, iż w ofercie producenta dostępne są także konstrukcje z pasywnym, bezgłośnym DirectCU Silent – najczęściej składającym się z pokaźnego radiatora i kilku rurek cieplnych. Najnowsze informacje wskazują, że wkrótce na kartach firmy ASUS znajdziemy lekko odmienione chłodzenie DirectCU II.
Chłodzenie DirectCU II - na dole starsza wersja, a na górze nowa
Oczywiście w tym przypadku nie ma mowy o DirectCU III, bowiem jest to tylko lekka modyfikacja obecnej wersji. Standardowo mieliśmy do czynienia z dwoma radiatorami, przez które wzdłuż przechodziły trzy 6 mm rurki cieplne. Nowy cooler składać się będzie z jednego bloku radiatora, ale za to będzie on większy i przechodzić będą przez niego w poprzek trzy niklowane heatpipe'y o średnicy 8 mm.
ASUS GeForce GTX 560 Ti ze starym chłodzeniem DirectCU II (u góry) i ASUS Radeon HD 7870 z nowym chłodzeniem DirectCU II (na dole)
Jeżeli natomiast chodzi o pozostałe elementy, to i w tym przypadku będziemy mieli do czynienia z dwoma 80 mm wentylatorami i podobną obudową. Jedną z pierwszych kart wykorzystujących nowe chłodzenie będzie Radeon HD 7870.
ASUS GeForce GTX 560 Ti ze starym chłodzeniem DirectCU II (u góry) i ASUS Radeon HD 7870 z nowym chłodzeniem DirectCU II (na dole)
Więcej o chłodzeniach kart graficznych:
- Arctic Accelero Xtreme III: wydajny cooler dla kart graficznych w nowej wersji
- EKWB EK-FC680 GTX: blok wodny dla karty graficznej Nvidia GeForce GTX 680
- Aqua Computer aquagraFX GTX 680: blok wodny dla kart Nvidia GeForce GTX 680
- EK Water Blocks: niektóre karty Radeon HD 7970 są niekompatybilne z blokami wodnymi
Źródło: Sweclockers
Komentarze
18Znowu ponad miesiąc bez grafiki.
> "Oczywiście w tym przypadku nie ma mowy o DirectCU III, bowiem jest to tylko lekka modyfikacja obecnej wersji."
Albo pomyliłeś zdjęcia, albo pomyliłeś dziś leki :P
- 1 blok zamiast dwóch bloków
- HP w obu częściach radiatora vs. HP tylko w drugim, gruby aluminiowy nad rdzeniem był bez
- HP horyzontalnie a nie wertykalnie, w dodatku grubsze i w podwójnej liczbie (środek przechodzi przez rdzeń, końcówki na radiatorach vs. początek na rdzeniu, końcówki na radiatorze) - większa efektywność oddawania ciepła
Jedyne wspólne rzeczy, to design oraz wentylatory... więc raczej to nie są lekkie modyfikacje ;)
Faktem jest, że skopali nieco ustawienia odnośnie temperatura/prędkość wiatraka. Spokojnie może on chodzić na 10% przy temperaturze 35 stopni. Nawet na 30% jest praktycznie niesłyszalny, Asus dał na nim więcej bodaj 35% lub 40%.
W grach u mnie chodzi na 35%, grafa rozgrzewa się do 57 stopni przy największym obciążeniu, dysk się kręci, chłodzenie CPU słychać, karty wówczas nie słychać w ogóle.
Też nie lubiłem Asusa, sprzedawca mnie jednak najusilniej przekonywał i jakimś cudem (wielkim cudem) mu uwierzyłem i szczerze się z tego cieszę.
na początku była wpadka ze sterowaniem wentylami (hałas)
kupując 560Ti najbardziej się tego obawaiłem ale trafiłem na egzemplarz po zmianach i jest OK
U mnie wyraźnie słyszalna jest tylko przy BF3
temperatury od 30 do 60st
więc może być TYLKO LEPIEJ