ASUS P9X79: płyty z LGA 2011 dla wymagających użytkownków - ceny i dane techniczne
Dobry wybór dla Intel Sandy Bridge-E
Płyty główne ASUS P9X79 wykorzystują szereg innowacyjnych rozwiązań, które powinny zainteresować bardziej wymagających klientów.
Kilka dni temu miała miejsce oficjalna premiera najnowszej, flagowej platformy firmy Intel – 2011. Jak wynika z naszych testów, platforma ta zapewnia bezkonkurencyjną wydajność – zarówno jeżeli chodzi o testy syntetyczne, jak i rzeczywiste. Jeżeli natomiast chodzi o procesor Intel Core i7 3960X, to bez problemu pokonuje swojego poprzednika Core i7 990X oraz konkurencyjne modele AMD, a przy tym bardzo dobrze się podkręca. Niestety cena flagowego układu firmy Intel jest wręcz zaporowa i mogą sobie na niego pozwolić tylko profesjonaliści.
Platforma Intel 2011, to nie tylko procesor, ale przede wszystkim także płyta główna z podstawką LGA 2011 i chipsetem Intel X79. Przyglądając się rozwiązaniom poszczególnych producentów, musimy przyznać, że ciekawie wypadają tutaj konstrukcje firmy ASUS.
Jak już pisaliśmy, tajwański producent dotychczas wprowadził do swojej oferty sześć płyt głównych dla procesorów Intel Sandy Bridge-E (trzy z serii P9X79, P9X79 WS, Rampage IV Extreme oraz Sabertooth X79), a już wkrótce powinien pojawić się model przeznaczony dla trochę mniej majętnych graczy – Rampage IV Formula. Nie da się jednak ukryć, że najlepszym rozwiązaniem dla średnio-wymagającego klienta są modele z serii P9X79, które oferują szereg ciekawych funkcjonalności, a przy tym nie są zbyt drogie.
Do najważniejszych zalet płyt głównych ASUS P9X79, P9X79 PRO, P9X79 Deluxe należy przede wszystkim wytrzymała sekcja zasilania New DIGI+ Power Control, która w przypadku dwóch słabszych modeli ma 14 faz zasilania, natomiast wersja z dopiskiem Deluxe ma ich aż 24. Zajmujących się obróbką zdjęć i multimediów na pewno zainteresuje fakt, iż wszystkie płyty mogą obsłużyć nawet osiem modułów pamięci DDR3 o pojemności 8 GB (łącznie 64 GB) i taktowaniu do 2400 MHz - oczywiście w trybie 4-kanałowym.
Dodatkowo producent w swoich płytach głównych zastosował technologię SSD Caching, a więc możliwość wykorzystania wydajnego dysku SSD jako pamięci podręcznej tradycyjnego, pojemnego dysku talerzowego. W odróżnieniu jednak od trybu Intel Smart Response, rozwiązanie firmy ASUS nie ma ograniczenia pojemności nośnika SSD do 64 GB. Na uwagę zasługuje również fakt, iż płyty ASUS P9X79 działają pod kontrolą intuicyjnego UEFI z możliwością zapisywania zrzutów ekranowych.
Wszystkie płyty główne ASUS z serii P9X79 są już dostępne w sprzedaży, a ich ceny wynoszą odpowiednio 1050 złotych za model bez dopisku, 1200 złotych za model z dopiskiem PRO oraz 1370 złotych za model z dopiskiem Deluxe. Producent udziela na swoje produkty 3-letniej gwarancji.
Więcej o płytach głównych dla procesorów Intel Sandy Bridge-E:
- Gigabyte: cztery płyty dla Intel Sandy Bridge-E - specyfikacje, zdjęcia i ceny
- ASUS Rampage IV Formula: płyta z LGA 2011 dla graczy - cena, zdjęcia i dane techniczne
- ASUS P9X79 WS płytą dla Intel Sandy Bridge-E i kilku kart graficznych
- MSI Big Bang XPower II: uzbrojona po zęby płyta główna z LGA 2011 - dane techniczne
Źródło: ASUS, inf. własna
Komentarze
9Jakie konkurencyjne modele AMD?