ASUS ProArt StudioBook - sprawdziliśmy laptopy dla profesjonalistów i twórców treści
Dobry ekran, wydajne podzespoły i dopracowany układ chłodzenia. ASUS szykuje solidną propozycję dla profesjonalistów, którzy szukają sprzętu do pracy w terenie.
ProArt StudioBook One to nie jedyna nowość, jaką ASUS pochwalił się na tegorocznych targach IFA. Na konferencji producenta zaprezentowano całą gamę słabszych modeli ProArt StudioBook, które zainteresują profesjonalistów i twórców treści. Czym wyróżniają się nowe modele?
ASUS ProArt StudioBook
StudioBook 15 (H500) i StudioBook 17 (H700) to modele zaprojektowane dla „cywilnych” użytkowników. Pierwszy został wyposażony w 15,6-calową matrycę o rozdzielczości 4K (3840 x 2160 px), która cechuje się wysoką jasnością (400 nitów) i dobrym odwzorowaniem barw (100% pokrycia palety Adobe RGB). W drugim zastosowano 17-calowy panel o rozdzielczości 1920 x 1200 px (proporcje 16:10) z 97% pokryciem palety barw DCI-P3.
W środku zainstalowano procesor Intel Core i7-9750H (w 17-calowej wersji dostępny jest również Xeon E-2276M) oraz maksymalnie kartę graficzną Nvidia GeForce RTX 2060 z 6 GB pamięci VRAM. Większy model pozwala też na zainstalowanie pojemniejszej pamięci i dysków – do 64 GB RAM i dwóch dysków PCIe NVMe.
ASUS ProArt StudioBook Pro
W ofercie producenta pojawiły się również bardziej profesjonalne odpowiedniki - StudioBook Pro 15 (W500) i StudioBook Pro 17 (W700). Na pierwszy rzut oka mamy do czynienia z podobnymi konstrukcjami - z zewnątrz nie uświadczymy istotnych zmian (zastosowane matryce są takie same).
Główne zmiany sprowadzająsiędo podzespołów. Co prawda nadal mamy do czynienia z procesorami Intel Core i7-9750H/Xeon E-2276M, ale całość dodatkowo wspomaga profesjonalny układ graficzny z rodziny Nvidia Quadro – w mniejszym jest to Quadro RTX 5000 w energooszczędnej wersji Max-Q, a w większym Quadro RTX 3000.
ASUS ProArt StudioBook Pro X
Największe wrażenie zrobił na nas 17-calowy model StudioBook Pro X (W730). Producent zastosował tutaj ekran o rozdzielczości 1920 x 1200 px, który wyróżnia się bardzo dobrym odwzorowaniem kolorów (97% pokrycia palety barw DCI-P3). Pod klawiaturą umieszczono dodykowy ekran ScreenPad 2.0, który może służyć jako dodatkowa przestrzeń robocza.
Dostępne konfiguracje obejmują procesor Intel Core i7-9750H lub Xeon E-2276M, do 128 GB pamięci DDR4 RAM oraz kartę graficzną Nvidia Quadro RTX 5000 (w zwykłej wersji). Dodatkowym atutem są dwa złącza Thunderbolt 3, do których można podpiąć szybkie dyski zewnętrzne.
Podczas prezentacji modeli ProArt StudioBook producent skupił się również na zastosowanym chłodzeniu. Mamy tutaj do czynienia z całkowicie nową konstrukcją, która ma zapobiegać przegrzewaniu komponentów (podobno nie wpadają one w tzw. throttling), a przy tym cechuje się przyzwoitą kulturą pracy (generowany hałas nie przekracza 39 dB).
Modele ProArt StudioBook to mobilne stacje robocze, które zostały zaprojektowane typowo z myślą o profesjonalistach i twórcach treści. Po konferencji mieliśmy okazję sprawdzić nowości i rzeczywiście sprawiają wrażenie solidnych konstrukcji. Jeszcze nie znamy szczegółów na temat dostępności, więc trudno cokolwiek powiedzieć o ich opłacalności.
Jeżeli jesteście zainteresowani nowościami z targów IFA, zachęcamy do śledzenia naszych profili na Twitterze i Instagramie. Nasza ekipa publikuje tam najświeższe informacje o prezentowanym sprzęcie.
Źródło: inf. własna, ASUS, foto: Maciej Piotrowski, Marcin Jaskólski
Komentarze
0Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!