Do rąk jednego z redaktorów benchmark.pl trafił Asus X52j. Jest to niedrogi notebook z procesorem Intel Core i3 370M oraz układem graficznym Radeon HD 5470. Jak się okazało - jest to model obciążony poważną wadą konstrukcyjną.
Ciągłe problemy z płynnością pracy oraz twarde „zawiechy” systemu sprawiły, że do redakcji ściągnięto drugi taki model - chcieliśmy przekonać się czy takie zachowanie jest kwestią jednego egzemplarza, czy całej serii. Gdy praca na drugim komputerze również okazała się niemożliwa, przejrzeliśmy internet w poszukiwaniu osób, które miały podobne doświadczenia. Wystarczyło kilka chwil, aby znaleźć na forach internetowych liczne dyskusje poruszające to właśnie zagadnienie.
Warto przeczytać: | |
Testy laptopów na benchmark.pl | |
|
Ale po kolei. Pod koniec minionego roku użytkownicy wspomnianego modelu notebooka - X52j - zaczęli donosić o nękającym ich problemie, który dotyczy niezbyt płynnej pracy komputera. Podczas odtwarzania multimediów, przeglądania internetu lub grania, cały system zatrzymywał się na 30, a nawet 60 sekund. Czasem całkowicie się zawieszał.
Internauci metodą prób i błędów szukali przyczyn takiego stanu rzeczy i stworzyli listę przypuszczalnych winowajców. Są to kolejno - błędy w BIOS-ie, niewłaściwie działające sterowniki do zainstalowanego w notebooku układu graficznego Radeon, albo uszkodzony dysk twardy.
Po nowym roku cała sprawa zaczęła nabierać tempa - wracające z serwisów komputerowych laptopy często nadal nie działały prawidłowo. W tym samym czasie na forach zaczęły się pojawiać informacje dotyczące dość interesującej ingerencji serwisantów w konstrukcje płyt głównych. Polegała ona na dolutowaniu przebiegającego przez całą jej długość przewodu, zapewniającego lepsze zasilanie dla dysku twardego i układu graficznego. Innym sposobem na zapewnienie płynnej pracy, jaki polecali internauci kolegom chcącym uniknąć odesłania sprzętu do serwisu, była zmiana dysku twardego na model o mniejszym poborze energii.
Jeśli jesteś jednym z użytkowników modelu X52j i sprawia on problemy, zachęcamy do podzielenia się swoimi doświadczeniami w komentarzach. Jesteśmy ciekawi, jak sprawa zostanie ostatecznie rozwiązana i co faktycznie było przyczyną nieprawidłowego działania tego modelu notebooka.
Poprosiliśmy również Asus Polska o opinię w tej sprawie:
"Firma ASUS potwierdza wadę konstrukcji niektórych notebooków serii: K52Je, X52Je, A52Je, która może powodować zawieszanie się komputera. Jeśli użytkownicy zaobserwują to w swoich notebookach, tych serii, proszeni są o kontakt z firmą:
- przez forum: http://vip.asus.com
- strona do zapytań technicznych
- chat - http://asus-polska.pl/serwis/
- telefon: 22 571 80 40
Zapewniamy naszych klientów, że rozpatrzymy każde zgłoszenie. Jednocześnie informujemy, że naprawa tych urządzeń przebiega płynnie, zgodnie z globalnymi wytycznymi firmy i w każdym przypadku skutecznie eliminuje wspomniany problem.
Za wszelkie niedogodności serdecznie przepraszamy.
Dodajemy też, że faktycznie diagnoza problemu trwała, za co przepraszaliśmy klientów, ale wynikało to stąd, że szukaliśmy najlepszego rozwiązania tej usterki.
Na początku, przy pierwszych zgłoszeniach serwis wymieniał części, wskazywane przez programy testowe jako wadliwe. Jednak usterka nie występuje regularnie, więc testy po naprawie wykazywały, że problem jest rozwiązany choć de facto nie był. Obecna diagnoza skutecznie rozwiązuje problem."
Problemy z komputerami Asus X52j na forach:
- Elektroda.pl
- Benchmark.pl
- Dobreprogramy.pl
Źródło: Inf. własna
Polecamy artykuły: | ||
GeForce GTX 560 Ti - premiera | Samsung Galaxy S i9000 | Dysk twardy - poradnik jak wybrać |
Komentarze
35Moi rodzice kupili sobie tego lapka na swieta, tzn dwa takie!(atrakcyjna cena promocyjno-swiateczna)
Sam byłem w szoku, bo jeden z nich działał wyśmienicie - szkoda ze tylko jeden.
Na drugim byly totalne zwiechy,.. sprawdzalem procka - kompletnie nie pracowal na 1% ramu nie wykorzystal.. dysk testowalem 2 razy, zrobilem formata i zainstalowalem na nowo system myslac ze to ten zainstalowany wczesniej byl powodem,.. podzialalo jakos 1-2 dni i dalej to samo.. teraz nie mam kontaktu bo jeden lapek jest zagranicą, ale z góry mówilem ze bym go oddal na gwarancje (nie zgodzili sie zebym go rozkrecał) teraz widze ze to na skale masowa.. Czyli jednak szczescie ze jeden dziala normalnie..
Pozdrawim
Poinformowano mnie też że może być to wina sieci w moim mieszkaniu (na baterii jest to samo) lub warunków w pomieszczeniu. Przez co poczułem się obrażony. Walczę o reklamacje jednak każą wysłać go trzeci raz do serwisu. Nigdy więcej asusa.
laptopy asusa od jakiegos czasu znacznie podupadly na jakosci, a dodatkowo sa problemy z serwisem.
zanim kupisz asusa przeczytaj to:
http://www.nhl.pl/index.php?showtopic=36214
x52je ex166 za niecałe 1800zł
i muszę przyznać że zawiesił się ze dwa razy ale czy to powód żeby wysyłać laptop do reklamacji...
co dokładnie jest powodem tego zacinania?
A konkluzja nieciekawa- ASUS wypuścił wadliwą serię laptopów (k52, X52) i cicho sza- udajemy głupa.
Po drugie naprawa powinna polegać na wymianie całej płyty głównej na nową a nie wlutowywaniu kabelka- świadczy to o poziomie profesjonalizmu serwisantów.
Po trzecie w sklepach ciągle dostępne są modele z wadliwej serii - może wypadało by wycofać...
Nie we wszystkich laptopach to występuje, choć wypada że dość nagminnie w serii z :Intel Core i3 370M oraz układem graficznym Radeon HD 5470.
Nie tylko, z P6100 i HD 5470 jest to samo, cala seria X52Je wydaje się wadliwa (w końcu wszystkie używają pewnie tych samych płyt głównych).
X52Jc z grafikami GeForce podobno są wolne od wad.
Posiadam go od tygodnia, laptop zakupiony nowy, z Win7 64bit. Na dzień dzisiejszy maszynka smiga, aż miło. Zrobiłem aktualizacje Bios-u ze strony producenta, na K52Je.212 data biosu [01/26/2011]
Prawdopodobnie wcześniejsze egzemplarze miały seryjne wady, które omineły mój egzemplarz ;].
Pytanie do użytkownika Lelum. Czy po wymianie na CPU: i5-430m komputer się znacznie grzeje ? i czy wystarczy chłodzenie od P6100 ?
I najważniejsze pytanie zmieniając na i5-430m wyczytałem że jest pod Sockets Supported BGA1288, PGA988 a mi pokazuje "CPU-Z" że mam Socket 989 rPGA. Czy to napewno pasuje ?
Niedawno zakupilem wlasnie tego laptopa w sklpeie Saturn za 530 euro.
X52J nVidia Geforce 310M i musze powiedziec ze mialem ten sam problem na poczatku ale po zrobieniu updatow systemu juz nie mam tych zwiech. Wiec czy jest mozliwe ze to byla poprostu wina wadliwych sterownikow?