Baidu wdraża platformy AMD Epyc w celu napędzania swoich centrów danych
W zeszłym tygodniu firma Microsoft postanowiła wykorzystać układy AMD Epyc w ramach usług Azure. Teraz nowe procesory wykorzysta firma Baidu.
Od premiery procesorów AMD Epyc minęło dopiero pół roku, a już kolejny gigant wdraża nowe platformy do swoich usług. Tym razem nowymi układami zainteresowała się firma Baidu - wiodący dostawca internetowych wyszukiwarek w języku chińskim oraz lider w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI), który ogłosił dziś natychmiastową dostępność napędzanych technologią AMD usług w obszarze właśnie sztucznej inteligencji, „big data” oraz chmur obliczeniowych, tj. usług ABC.
Wykorzystanie mocy obliczeniowej i zestawu zaawansowanych funkcji AMD Epyc w 1-procesorowej platformie pozwala firmie Baidu efektywnie optymalizować i dostarczać swoim klientom usługi z dziedziny masowego przechowywania danych. Firma Baidu planuje poszerzyć wykorzystanie procesorów AMD Epyc w swoich globalnych centrach danych już w pierwszym kwartale 2018 roku.
„Oferując niezwykłą wydajność w systemach 1-procesorowych platforma AMD Epyc zapewnia elastyczność i duże możliwości obliczeniowe w naszym centrum danych, a to z kolei pozwala nam jeszcze bardziej efektywnie dostarczać usługi klientom. — powiedział Liu Chao, starszy dyrektor w Baidu Systems Technologies Department. — Misją Baidu jest czynić złożony świat prostszym dzięki technologii i dlatego nieustannie rozglądamy się za możliwościami wykorzystania najnowszych, przełomowych technologii, innowacji i rozwiązań. Procesory AMD Epyc zapewniają firmie Baidu nowy poziom efektywności energetycznej i potężne możliwości obliczeniowe.”
„Firma Baidu to od dawna rozpoznawalny pionier w dziedzinie innowacji w centrach danych, który wykonuje kolejny krok na tej drodze wraz z zastosowaniem procesorów AMD Epyc. Dzięki wykorzystaniu innowacji w 1-procesorowych platformach ich strategia ABC nabiera tempa. — powiedział Scott Aylor, wiceprezes korporacji i główny menedżer w AMD Enterprise Solutions. — To ekscytujące doświadczenie móc pracować ramię w ramię z Baidu w celu odkrywania nowych możliwości procesorów AMD Epyc i maksymalizacji ich wykorzystania wśród zadań, które zlecają klienci tej firmy.”
Dzięki obsłudze 128 linii PCIe procesor AMD Epyc zapewnia 2,6-krotnie większe zagęszczenie kanałów I/O niż konkurencyjne rozwiązania (Intel Xeon Scalable Processor) i umożliwia firmie Baidu osiągnięcie niedoścignionego poziomu skalowalności i efektywności energetycznej w dziedzinie wydajnych rozwiązań x86. Połączenie wydajności rdzeni procesorów Epyc i tej liczby interfejsów komunikacyjnych w 1-procesorowej konfiguracji stanowi idealną platformę dla następnej generacji usług w chmurze przygotowywanych przez Baidu.
Źródło: AMD
Komentarze
22Jak widać, KAŻDY element się liczy.
Jeśli jeden EPYC potrafi utrzymać więcej kart graficznych i ramu, oznacza to że potrzebne jest mniej procesorów, co z kolei przekłada się na mniejszy pobór prądu - czyli koszt utrzymania platformy. (EPYCki i Xeony nie rożnią się mocno poborem prądu)
Najważniejsze ,że w czwartym kwartale 2018 roku kiedy GF będzie w pełni gotowe na wdrożenie 7nm LP firma AMD będzie miała istotny dodatkowy plus wdrożenia tej technologii a mianowicie po raz pierwszy w historii będzie mogła korzystać z lepszego procesu produkcji niż sam INTEL sobie wyprodukuje dlatego czekam na jakąś informację ,że NIEBIESCY jednak część swoich CPU zaczną produkować właśnie w GF albo TSMC.
Może mi się tylko wydaje, ale cały czas mam takie wrażenie.