Włamanie przez bezprzewodową klawiaturę - jak temu zapobiec
Klawiatura z szyfrowaną komunikacją z komputerem to dziś konieczność jeśli nie chcemy ryzykować przejęcia poufnych danych
Szyfrowanie to hasło klucz nie tylko w przypadku biznesu, ale również zwykłych użytkowników. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że niezabezpieczone szyfrowaniem transmisje danych, to zagrożenie dla poufności informacji. Czy jednak jesteśmy świadomi, że każde bezprzewodowe połączenie, które pozwala transmitować dane, a które nie jest zabezpieczone, może zostać wykorzystane przez cyberprzestępców? Wyobraźmy sobie na przykład bezprzewodową klawiaturę.
Taka klawiatura służy nam do wprowadzania danych dostępowych do poczty, konta bankowego i każdej innej usługi, której działanie zależy od interakcji z użytkownikiem i polega na autoryzacji użytkownika. Jest to także urządzenie dostępowe, które pozwala na komunikację z komputerem oraz wydawanie mu poleceń. Jeśli komunikacja nie jest szyfrowana, to cyberprzestępca może przejąć nad nią kontrolę by dokonać ataku na komputer.
Problem jest istotny nie tylko w przypadku użytkowników domowych. Również w firmach, gdzie komputer pracownika to tylko jeden z elementów infrastruktury od której zależy funkcjonowanie przedsiębiorstwa.
Według danych firmy PwC, w Polsce liczba incydentów, które są związane z naruszeniem bezpieczeństwa informacji w ubiegłym roku wzrosła o 46% w porównaniu z poprzednim. Do tego wzrostu mogą znacząco przykładać się nowe techniki włamań do systemów informatycznych, do których zaliczają się właśnie wspomniane ataki na nieszyfrowane bezprzewodowe klawiatury. Może to być oczywiście również jakiekolwiek inne bezprzewodowe urządzenie dostępowe.
Jak zapobiec problemom w przypadku bezprzewodowej klawiatury
Przede wszystkim w firmach (choć dotyczy to wszystkich użytkowników komputerów, którzy polegają na bezprzewodowych urządzeniach), tworząc bezpieczną komputerową infrastrukturę, należy pamiętać nie tylko o instalacji oprogramowania ochronnego, odpowiednich technikach autoryzacji, ale i o zabezpieczeniu każdego urządzenia w naszej sieci, z którym można nawiązać kontakt lub którego komunikację można przejąć.
Rozwiązanie w przypadku bezprzewodowych klawiatur jest proste. Konieczna jest taka, która wykorzystuje technologię szyfrowania połączenia z komputerem. Takie klawiatury proponuje między innymi Microsoft. Stosują one szyfrowanie zabezpieczone 128-bitowym algorytmem AES.
Microsoft Wireless Comfort 5050 AES
Modele, które udostępniają szyfrowanie to na przykład Wireless Desktop 850, Wireless Desktop 900, Wireless Comfort 5050 AES oraz Wireless Desktop 3050.
Nie są to przesadnie drogie urządzenia. Komfort i spokój jaki daje świadomość, że wyeliminowaliśmy jedno z popularnych ostatnio wśród cyberprzestępców wąskich gardeł w zabezpieczeniach komputera, wart jest inwestycji.
Źródło: Microsoft, PwC
Komentarze
10