• benchmark.pl
  • Bitcoin
  • Koparki kryptowalut zawstydzą karty graficzne - górnicy z dostępem do najnowszej technologii
Ciekawostki

Koparki kryptowalut zawstydzą karty graficzne - górnicy z dostępem do najnowszej technologii

przeczytasz w 1 min.

Myśleliście, że koparki kryptowalut są marginalizowanym biznesem? Nic bardziej mylnego! Nadchodzące konstrukcje firmy Bitmain mają korzystać z najnowszej technologii produkcji chipów, która jeszcze nie jest stosowana w nowych kartach graficznych.

  • Bitmain nawiązuje współpracę z wiodącym producentem układów scalonych
  • Nowe koparki kryptowlaut mają korzystać z chipów produkowanych w technologii 5 nm
  • Bitmain już niedługo ma wydać koparkę o wydajności 32 kart GeForce RTX 3080

Bitmain to jeden z głównych graczy na rynku koparek – chińska firma specjalizuje się w konstrukcjach z układami typu ASIC, które znajdują zastosowanie w profesjonalnych farmach kryptowalut. Wygląda na to, że producent nie zamierza spoczywać na laurach i przygotowuje nowe generacje sprzętu.

Bitmain szykuje supernowoczesne koparki kryptowalut

Jak donosi serwis DigiTimes, Bitmain nawiązał współpracę z firmą TSMC, która zajmuje się produkcją układów scalonych dla największych gigantów branży technologicznej (to właśnie z jej fabryk korzysta m.in. AMD, Apple, Hi-Silicon czy Qualcomm).

Nowe koparki kryptowalut mają bazować na chipach ASIC (Application-Specific Integrated Circuit) produkowanych w 5-nanometrowej litografii. Mówimy o najnowszej technologii, która jest dostępna dla klientów TSMC - w przyszłości ma ona zostać wykorzystana np. do produkcji kart graficznych. Produkcja chipów ma ruszyć w trzecim kwartale roku.

Koparka kryptowalut o wydajności 32 kart GeForce RTX 3080

Najnowsza planowana koparka na bazie obecnie wykorzystywanej technologii – Antminer E9 jednak wcale nie jest taką słabą konstrukcją. Topowy sprzęt Bitmaina ma osiągać wydajność porównywalną do 32 kart graficznych GeForce RTX 3080, zachowując przy tym dużo lepszą efektywność energetyczną.

Źródło: TechPowerUp, Bitmain

Zobacz więcej o koparkach kryptowalut:

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    dexiji
    4
    czyli producenci robią nas w wała z tymi bajkami o niedostępnych chipach :)
    • avatar
      gromzjasnegonieba
      2
      Jak ktos ma pieniadze to nakopie walut ktore nie maja pokrycia w rzeczywistosci i bedzie mial jeszcze wiecej pieniedzy. A zwykly czlowiek bedzie jeszcze biedniejszy bo kreacja takiej ilosci wirualnego pieniadza nie bedzie miala pozytywow. Gdzie sa ci wszyscy socjalisci co tak pragna rownosci, rownych szans w ekonomi, ograniczenia marnowania zasobow ?
      • avatar
        Cezarr
        1
        I jednocześnie dostajesz gwarancję pół roku czy mniej. Jak nawali to nie kopiesz nic, jak nawali jedna karta to pozostałe dalej pracują. To dla tych co lubią ryzyko. Jakby dawali normalną gwarancję jak ma karty to pewnie niejeden by zrezygnował z kart na rzecz tego urządzenia.
        • avatar
          cattani43
          1
          Nie jestem socjalistą, ale od wielu lat poruszam temat "człowieka idącego w nicość" kosztem oczywiście większości i to na skalę światową zaczynając od banków sprzedających swoje usługi, a na zwykłych sklepach kończąc. Cel jeden - orżnąć klienta za wszelką cenę - ludzie wszystko kupią i na dodatek sami będą pod pretekstem ecologii rozwiązywać problemy tych co za to biorą pieniądze.
          • avatar
            Witalis
            1
            TSMC już od jakiegoś czasu wystawia swoje moce produkcyjne na licytację więc ten kto zapłaci więcej $ dostaje moce na 7..6..5 nm . Więc nic dziwnego że kopacze którzy dysponują setkami milionów $$ mogą sobie na to pozwolić bo i tak zarobią kilka razy więcej
            • avatar
              anemusek
              0
              Oby zwiększyli dostępność. Problemy z kartami zaczęły się ze względu na zwiększenie popularności etherum, które jest wyjątkowo oporne na asic przez co jest bardzo ograniczona podaż i praktycznie monopol na rynku profesjonalnych koparek. W wypadku bitcoina nikt nie kopie na kartach bo się to nie opłaca. Sam koszt energii sprawia, ze układy asic się zwracają błyskawicznie.
              • avatar
                Ahura
                0
                sam bym kopał jakbym miał na wkład hajs C:

                Witaj!

                Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                Połącz konto już teraz.

                Zaloguj przez 1Login