Ciekawostki

Branża IT stawia na B2B. Nowe przepisy mogą wymusić zmiany

przeczytasz w 3 min.

Doświadczeni specjaliści z branży IT stawiają na B2B. Ta forma współpracy jest niezwykle wygodna dla pracodawców oraz samych pracowników. Czy nowe przepisy wymuszą na programistach przejście na etat? Głos w tej sprawie zabrał ekspert.

Jeśli spojrzymy na to, ile zarabia programista, szybko zrozumiemy, dlaczego tak wielu ludzi wkracza do świata IT. Kuszące zarobki to jedno, zaś możliwość pracy zdalnej lub hybrydowej to kolejne atuty. Podobnie jak wykonywanie pracy w ramach B2B, która w branży IT jest normą. Czy nowe przepisy zmuszą część programistów do przejścia na etat?

B2B w branży IT

75 proc. ogłoszeń o pracę dla doświadczonych specjalistów z branży IT oferuje zatrudnienie w ramach B2B. Spośród 229 tys. zarejestrowanych w Polsce firm zajmujących się oprogramowaniem i informatyką nawet 99 proc. mogą stanowić osoby pracujące na kontraktach B2B. W branży IT to norma. Praktyka ta ceniona jest zarówno przez pracodawców, jak i samych pracujących. 

Według danych No Fluff Jobs kontrakt B2B w pierwszej połowie 2024 r. był oferowany w 74 proc. ogłoszeń o pracy dla osób z dużym doświadczeniem w IT, a umowa o pracę w 49,5 proc. Wkrótce jednak mogą wejść w życie przepisy, które wymuszą na takich osobach przejście na etat. Planowane zmiany i ich znaczenie dla branży IT komentuje Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs.

Nadchodzą zmiany

Trwają prace nad reformą Państwowej Inspekcji Pracy, która ma usprawnić proces egzekwowania przepisów przez jej inspektorów, m.in. nadając im prawo do wystawienia nakazu przekształcenia umowy cywilnoprawnej lub B2B w umowę o pracę, jeśli będzie ona spełniać wymagane warunki – dotychczas takie działanie mógł podjąć tylko sąd. Jednocześnie niedługo prawdopodobnie zostanie zatwierdzona unijna dyrektywa regulująca pracę osób zatrudnianych za pośrednictwem platform cyfrowych (np. kierowców od przewozów, dostawców jedzenia). 

Nowe przepisy mają pomóc wychwycić, kto z zatrudnionych na B2B faktycznie jest firmą świadczącą usługi, a kto powinien podlegać ochronie jak etatowy pracownik. W opinii UE taka forma zatrudnienia jest krzywdząca dla pracujących, którzy pozostają z firmami w faktycznym stosunku pracy, ale nie mają dostępu do świadczeń, które gwarantuje umowa o pracę. 

Typy umów (No Fluff Jobs)

Nawet 99 proc. firm IT w Polsce to samozatrudnieni?

Pracom nad nowymi regulacjami z niepokojem przyglądają się specjaliści i specjalistki IT. W tej branży zatrudnienie na kontrakcie B2B jest normą, a odsetek ofert pracy oferujących taką możliwość od lat utrzymuje się na wysokim poziomie. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z czerwca tego roku na polskim rynku jest zarejestrowanych ponad 229 tys. działalności zajmujących się oprogramowaniem i informatyką, z czego ponad 99 proc. stanowią podmioty zatrudniające mniej niż 10 osób. Prawdopodobnie większość z tych małych przedsiębiorstw to osoby zatrudnione na podstawie umów B2B. 

Dodatkowego smaczku dodaje fakt, że na rynku mamy niemały kryzys, bo spada dostępność ofert i zamykane są projekty, o czym pisaliśmy w raporcie „Bezrobocie w IT”. Sam fakt, że jest mniej nowych ofert pracy niż jeszcze parę miesięcy temu, nie oznacza jednak, że diametralnie zmieni się forma współpracy firm z pracownikami w tym sektorze. Próba wymuszenia tej zmiany dla wszystkich, bez względu na charakter pracy, oznaczałaby, że działający w branży technologicznej mogliby się poczuć, jakby dostali rykoszetem za to, że UE chce innej grupie poprawić warunki. Kto wie, czy nie spowoduje to jeszcze większej stagnacji w IT.

Im wyższe stanowisko, tym większa popularność B2B

Takie rozwiązanie cenią sobie zarówno zatrudniający, jak i zatrudniani. Pracodawcy unikają w ten sposób kosztów związanych z opłacaniem składek zdrowotnych i ubezpieczenia społecznego, a pracownicy i pracowniczki mogą liczyć na wyższe zarobki „na rękę”, z czego korzystają szczególnie osoby na wyższych stanowiskach, zarabiające kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie. 

Największy odsetek ofert pracy na kontrakcie B2B w branży IT można znaleźć właśnie wśród ogłoszeń kierowanych do seniorów i seniorek, czyli osób z dużym doświadczeniem w branży. Według danych No Fluff Jobs w pierwszej połowie 2024 r. 74 proc. ofert seniorskich zawierało propozycję zatrudnienia na kontrakcie B2B. Umowa o pracę była proponowana w 49,5 proc. ofert, umowa zlecenie w 1,14 proc., a umowa o dzieło w 0,33 proc. Procenty te nie sumują się do 100, ponieważ pracodawcy mogą proponować różne typy umów w jednej ofercie.  

Wśród ofert dla początkujących specjalistów i specjalistek IT przeważają ogłoszenia oferujące umowę o pracę, których odsetek w pierwszej połowie 2024 r. wyniósł 56,35 proc. Jednak ofert B2B jest niewiele mniej – 49,72 proc. W przypadku umów zlecenia jest to 22,24 proc., a o dzieło – 2 proc. 

Zmiany również w przepisach regulujących wymiar urlopu

Osobom zatrudnionym na kontrakcie B2B, w przeciwieństwie do etatowców, według prawa nie przysługuje urlop ani zwolnienie lekarskie, co może stanowić problem. Często pracodawcy umawiają się z nimi na określoną liczbę dni wolnych w roku, problem może jednak pojawić się w przypadku np. choroby. W dodatku, w przypadku przejścia na etat, okres przepracowany na kontrakcie B2B lub umowę cywilnoprawną nie liczy się do stażu pracy, na podstawie którego wylicza się długość przysługującego urlopu lub okresu wypowiedzenia w danej firmie. To jednak również może się wkrótce zmienić – na początku 2026 r. ma wejść w życie ustawa zmieniająca te zapisy kodeksu pracy. 

Źródło: Rocket Science

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Warmonger
    7
    Zdecydowanie wolę pracować na samodzielnej działalności... właśnie po to, aby poczuć tą samodzielność i odpowiedzialność. Akurat u mnie poprawia to komfort psychiczny, choć rozumiem, że w przypadku sprzątaczki czy innego kelnera zatrudnionego na B2B będzie wręcz przeciwnie.

    Docelowo i tak planuję działać na zleceniach dla różnych klientów, ale z drugiej strony ciężko odmówić firmie, która jest gotowa zaoferować 20 koła i więcej za pracę w wymiarze etatu ¯\_(ツ)_/¯
    • avatar
      SerwusX
      4
      Najważniejsza różnica jest taka, że programiści w przypadku przekroczenia pewnego pułapu zarobków na uop wpadają w wyższy próg podatkowy 32%, tymczasem b2b na ryczałcie to zawsze... 12%.
      Faktycznie, dobre państwo przejmuje się złym losem biednych programistów. ;)
      • avatar
        MarioA
        2
        No tak, tylko to będzie niejako na siłę. Ja rozumiem, że jak pracownik chce etat to ma być, takie jego prawo. Ok. Ale jak ja nie mam ochoty na żadną UOP to dlaczego mają mi wciskać coś takiego siłą? Ja nie chcę etatu i nie będę go mieć. Polak i tak coś wymyśli by to obejść. A jak nie da się obejść to zawsze poza UE przyjmą b2b z otwartymi rękami. Lub się nieco zmieni profil działalności i będzie taki tam "freelance".
        • avatar
          Marek1981
          2
          B2b daje większy zarobek ale duże ryzyko ponosi osoba na takiej umowie, dlaczego więc chcą zabrać taką możliwość? Powinien być to wolny wybór jednostki a nie przymus.
          • avatar
            danag
            2
            Jeśli obecny rząd zacznie gnębić ludzi na jednoosobowej działalności gospodarczej to skończy tak jak poprzedni z nowym ładem. My i tak sobie poradzimy zakładając spółki zoo, podpisując kilka kontraktów, wyprowadzając się z Polski etc. Nikt z IT nie jest na tyle głupi, żeby uwierzyć że rząd chce to zrobić z troski o nas a nie z powodu procedury nadmiernego deficytu.
            • avatar
              Kenjiro
              -1
              Nieuprawnione wnioski. 99% jest małych firm, ale by to było zatrudnienie "pracownika" B2B, to firma musi być jednoosobowa, a nie tylko mniejsza niż 10 osób. Zaś takich firm jednoosobowych w branży IT jest dużo, ale nie 99%.
              Można znaleźć opracowania, które kwestionują samą metodykę zbierania danych za pomocą ankiet, jak to robi GUS, która z samej zasady zawiera błąd, a próba korelacji danych z ZUS daje rozbieżności na poziomie 10%.

              Witaj!

              Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
              Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

              Połącz konto już teraz.

              Zaloguj przez 1Login