Całkowity zakaz TikToka. Przewidują wysokie kary za łamanie przepisów
Montana to pierwszy stan USA, który uchwalił ustawę zakazującą udostępniania TikToka na wszystkich urządzeniach. Chodzi nie tylko o sprzęt służbowy, ale też prywatny. Co dokładnie zakładają nowe przepisy?
Montana nie chce TikToka
TikTok znajduje się na cenzurowanym w całych Stanach Zjednoczonych. O niebezpieczeństwach związanych z tą popularną aplikacją mówią najważniejsi politycy, w tym związani z administracją prezydenta Joe Bidena. Władze niektórych stanów postanowiły nie czekać na decyzje innych i wziąć sprawy w swoje ręce. Najbardziej widoczne efekty pojawiają się w stanie Montana.
Właśnie przegłosowano tam ustawę zakazującą TikToka na wszystkich urządzeniach. Tamtejszy senat opowiedział się za takim rozwiązaniem stosunkiem głosów 54 do 43. Od wejścia w życie nowe przepisy dzieli jeden podpis.
Ostateczną decyzję podejmie Greg Gianforte, gubernator Montany. Jeśli również opowie się za całkowitym zakazem chińskiej aplikacji społecznościowej, to powinien on zacząć obowiązywać wraz z początkiem 2024 r. Kilka miesięcy temu Greg Gianforte poprał zakaz TikTok na urządzeniach służbowych wykorzystywanych w szeroko pojętej administracji.
Nowe przepisy bezpośrednio celują nie w użytkowników, a w dostawców oprogramowania
Ustawodawcy nie zakładają karania osób, które już posiadając omawianą aplikację na swoim telefonie. Przepisy przewidują zakaz udostępniania TikToka sklepom z aplikacjami.
Aby nie unikały one dostosowania się do zaplanowanych regulacji w zapisach ujęto również kary. Chodzi o grzywnę w wysokości 10 000 dolarów za każdy dzień naruszania przepisów.
W Europie dostęp do TikToka nie wydaje się zagrożony
W tle także tym razem pojawiają się obawy dotyczące bezpieczeństwa i wzmianki o powiązaniach twórców aplikacji z chińskim rządem. Dokładnie te same powody były przyczyną podobnych regulacji w wielu krajach i instytucjach, ale niezwiązanych z telefonami prywatnymi. W lutym korzystania z TikToka na urządzeniach służbowych zakazała swoim pracownikom Komisja Europejska.
Blokowanie dostępu do aplikacji osobom cywilnym rozważane jest przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych. Władzie państw europejskich, w tym Polski, aktualnie nie sugerują takich scenariuszy.
Źródło: bbc
Komentarze
20Czyli ogólnie połowa ludzi zdecydowała, jak druga połowa ma żyć i prowadzić swoje życie PRYWATNE.
No dosłownie, jak zakaz aborcji.
Jak można tego nie lubić.
Jak można to zakazać.