Wzmacniany aparat-kamera, który składa się z elementu kontrolera i modułu aparatu cyfrowego. W połączeniu z dwoma modułami wygeneruje obrazy sferyczne
Casio znane jest z wprowadzania na rynek, często tylko japoński, aparatów cyfrowych o oryginalnych możliwościach. Casio EX-FR200 to nowe dziecko tej firmy, aparat, który można też potraktować jako kamerę, która rejestruje obrazy o 360-stopniowym polu widzenia.
360-stopniowe obrazy, VR i wzmocniona obudowa
Panoramy sferyczne, wideo 360-stopni, to treści, które idealnie pasują do czasów gdy coraz powszechniejsza staje się technologia VR. To również treści, które bardzo pozytywnie odbierane są przez miłośników sportów ekstremalnych.
Kamer, które pozwalają na rejestrowanie takich obrazów i wideo jest już wiele. Nawet najbardziej znani w branży mobilnej pokazali takie rozwiązania - mowa tu o LG 360 Cam czy Samsung Gear 360.
W parze z możliwością rejestracji sferycznego obrazu idzie uodpornienie na wszelkiego rodzaju wstrząsy, wodę i inne niekorzystne warunki eksploatacji (mróz, zanieczyszczenia). I taki właśnie jest Casio EX-FR200.
Casio EX-FR200, aparat modułowy
Omawiany aparat to w praktyce urządzenie modułowe. Część kontrolera z 3” wyświetlaczem o rozdzielczości 922 tys. punktów pozwala na podłączenie modułów z obiektywem ultraszerokokątnym. Może to być dedykowany moduł FR200, który wyposażono w obiektyw o ogniskowej 1,35 mm (jasność f/2,8) co przy rozmiarze zastosowanego sensora 1/2,3” przekłada się na 13,4 mm.
A także już dostępny od pewnego czasu moduł FR100, który dysponuje obiektywem o mniej szerokim polu widzenia jakie daje wbudowany weń obiektyw 16 mm. Modułami można sterować również bezpośrednio z poziomu smartfona.
Moduł FR100 po lewej, FR200 po prawej
Modułowość to ciekawa cecha, ale skąd 360-stopniowe pole widzenia? Otóż moduł kontrolera w Casio EX-FR200 może sterować, i pozwala na podłączenie, nie jednym, ale nawet dwoma modułami kamery. W efekcie otrzymujemy aparat, który jest w stanie uzyskać nie tylko półsferyczny obraz, jak z jednym modułem, ale obraz całkowicie sferyczny.
W module FR200 znajduje się sensor o rozdzielczości około 12 Mpix. Jest on w stanie rejestrować wideo sferyczne o rozdzielczości wynikowej 4K przy 30 kl/s. Z kolei statyczne obrazy mają rozdzielczość 3888x3888 pikseli (180-stopniowa panorama typu fisheye, łącząc dwie uzyskamy pełne sferyczne zdjęcie), albo 7456x1854 przy dookólnej panoramie 360 stopni.
Sterowanie kamerą jest w dużej mierze automatyczne. Możemy jednak pozwolić sobie na korektę balansu bieli, ekspozycji czy dobór czułości ISO (w zakresie od 80 do 3200).
Rejestrowane obrazy sferyczne mogą być przesyłane na YouTube z pomocą aplikacji Exilim 360 Viewer. Komunikację zapewniają bezprzewodowe moduły Bluetooth 2.1 oraz Wi-Fi 802.11 b/g/n.
Rynkowa przyszłość Casio EX-FR200
Ta jeszcze jest nieznana. Jak wspomniałem na wstępie niejeden produkt Casio nie pojawił się poza Japonią. Wydaje się jednak, że opisywany tutaj produkt jest na tyle ciekawy i atrakcyjny, że powinien znaleźć nabywców również w innych krajach. Na razie wiadomo, że wydajność linii produkcyjnej Casio EX-FR200 wyniesie 5000 egzemplarzy miesięcznie, a sprzedaż w Japonii rozpocznie się w połowie września.
Źródło: Casio.jp
Komentarze
1Sferyczne lub półsferyczne 3D - to jest przyszłość rynku.