Aplikacje mobilne

ChatGPT nauczył się nowej sztuczki. Machasz telefonem i dzieje się magia

przeczytasz w 2 min.

Interakcja z ChatGPT wchodzi na nowy poziom. Możesz z nim rozmawiać na temat tego, co widzisz.

Nowa funkcja jest rozszerzeniem zaawansowanego trybu głosowego, który trafił do Polski w październiku. O ile w podstawowej wersji komunikacja z asystentem odbywa się wyłącznie głosowo, o tyle teraz dochodzi do tego rozpoznawanie obrazu na żywo. 

ChatGPT połączy się z aparatem w twoim smartfonie. Nowa funkcja robi wrażenie

Po włączeniu zaawansowanego trybu głosowego możliwe jest włączenie aparatu. Wówczas ChatGPT potrafi odpowiadać na pytania związane z tym, co znajduje się w jego obiektywie. I to po polsku. 

Obraz nie jest analizowany w 100 proc. w czasie rzeczywistym. Gdy odpaliłem aplikację i skierowałem telefon w stronę monitora, ChatGPT odpowiedział, że widzi na nim butelkę z wodą, mimo że w chwili zadania pytania nie znajdował się on już w kadrze. Prawdopodobnie bazował na zdjęciu, które wykonał chwilę wcześniej, gdy ruszałem smartfonem. 

Nie jest jednak tak, że ChatGPT potrafi wykonywać polecenia wyłącznie związane z ostatnio zrobionym zdjęciem. W ramach testu wziąłem do ręki puszkę z zupą, powoli obróciłem ją w dłoni, a następnie zapytałem o jej skład, kaloryczność czy instrukcję przygotowania. Sztuczna inteligencja odpowiedziała na wszystkie pytania bezbłędnie, choć dane te nie znajdowały się już w oku kamery. 

Zaawansowany tryb głosowy zapewnia wyjątkowo naturalną konwersację, więc całość naprawdę robi wrażenie. Wirtualny pomocnik, który jest nafaszerowany wiedzą, a przy tym słyszy i widzi, może być bardzo przydatny na co dzień. 

Teoretycznie ChatGPT ma możliwość przechwycenia obrazu z kamery lub zawartości ekranu smartfonu. W praktyce przechwytywania pulpitu nie udało mi się jednak uruchomić ani na Androidzie, ani na iPhonie. System informuje co prawda o rejestrowaniu zawartości ekranu, ale ChatGPT uparcie twierdzi, że niczego nie widzi. Może wkrótce zostanie to naprawione. 

ChatGPT - jak skorzystać zaawansowanego trybu głosowego z rozpoznawaniem obrazu w Polsce?

Z uwagi na regionalne ograniczenia, z nowej funkcji w Polsce mogą póki co korzystać wyłącznie użytkownicy planu ChatGPT Team. Przy czym aktywacja u wszystkich osób ma zająć kilka dni. 

Jeśli chodzi o plany ChatGPT Plus oraz Pro, zaawansowany tryb głosowy z rozpoznawaniem obrazu ma się pojawić w Unii Europejskiej “tak szybko, jak to możliwe”. Chodzi o konieczność upewnienia się, że jest ona zgodna z lokalnymi przepisami. 

Do planów ChatGPT Enterprise oraz Edu funkcja ma trafić na początku 2025 roku. Na razie nie wiadomo kiedy (i czy w ogóle) pojawi się w planie darmowym. 

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login