Procesory

Chińczycy wypuszczają nowy procesor. Topowy model oferuje aż 32 rdzenie!

przeczytasz w 1 min.

Rynek procesorów został zdominowany przez dwóch głównych producentów: Intel i AMD, ale swojej szansy próbuje tutaj także kilku innych, mniejszych graczy. Chińska firma Zhaoxin właśnie wydała nowe jednostki Zhaoxin KH-40000 dla serwerów.

Procesory Zhaoxin KH-40000 – nowe modele dla serwerów

Chiński producent wprowadził do oferty nowe procesory z generacji Zhaoxin KH-40000, które zastępują modele KH-30000. Jednostki bazują na architekturze Yongfeng (zgodnej z x86) i zostały wykonane w 16-nanometrowej litografii.

Seria Zhaoxin KH-40000 obejmuje trzy modele: 16-rdzeniowy, 24-rdzeniowy oraz 32-rdzeniowy (nie oferują one wielowątkowości, więc dysponują taką samą liczbą wątków). Układy można jednak łączyć w dwuprocesorowe konfiguracje, co przy topowym wariancie może dać platformę wyposażoną nawet w 64 rdzenie.

Procesory zapewniają wsparcie dla pamięci DDR4 ECC (do 4 TB w dwuprocesorowej konfiguracji), magistrali PCI-Express 3.0 (128 linii w 32-rdzeniowym modelu oraz 64 linie w 24- i 16-rdzeniowym), a także popularnych interfejsów wejścia/wyjścia, takich jak SATA czy USB.

Zhaoxin KH-40000
Procesory Zhaoxin KH-40000 występują w wersji 32-, 24- i 16-rdzeniowej

Zhaoxin KH-40000 konkurencją dla procesorów Intel i AMD?

Procesory Zhaoxin KH-40000 nie są zwykłymi modelami dla użytkowników konsumenckich. Jednostki zostały zaprojektowane z myślą o stacjach roboczych i centrach danych, wykorzystywanych do rozwiązań chmurowych, analizy dużych zbiorów danych, przetwarzania wideo czy tworzenia kopii zapasowych.

Producent chwali się, że wielu partnerów zakończyło rozwój platform sprzętowych i testy kompatybilności oprogramowania. Wkrótce układy mają pojawić się w różnych urządzeniach.

Zhaoxin KH-40000 to na pewno kolejny krok w ewolucji chińskich procesorów. O konkurowaniu z Intelem czy AMD jednak raczej można zapomnieć, bo obydwaj producenci oferują dużo lepsze jednostki.

Źródło: Zhaoxin

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    drshau
    11
    Słaby artykuł, który ma tak wiele powtórzeń, że pala murowana w liceum na języku polskim. Jedno zdanie nowości poplątane x razy.
    • avatar
      BariGT
      6
      Procesory jakie s takie s ale liczy sie kierunek. Kraj ktory w latach 70tych temu byl w sredniowieczu jest mocarstwem. Polska w latach 70tych produkowala swoje smiglowce, traktory a nawet wlasny reaktor obecnie nie produkuje nawet wlasnych rowerow...
      • avatar
        _Ciekawski_
        2
        Ciekawie byłoby zobaczyć jak wypadają w testach. Jestem przekonany, że do topowych CPU AMD i Intela jeszcze sporo brakuje. Pytanie ile? Czy ze słabszymi CPU konkurencji (~20 rdzeni) byłyby już w stanie powalczyć?
        • avatar
          Witalis
          2
          Kto im to produkuje w 16nm? TSMC? Jeżeli sami to nieźle się rozwinęli i faktycznie Intel i reszta ma się czego obawiać za kilka lat...
          • avatar
            Warmonger
            1
            16 nm, podczas gdy np. AMD ma 5 nm? Nie wróżę sukcesów :v
            • avatar
              piwo1
              -1
              https://ir.amd.com/news-events/press-releases/detail/1098/amd-reports-third-quarter-2022-financial-results
              • avatar
                malyperelka
                0
                Kto firmie Zhaoxin dał licencje na x86?
                • avatar
                  Kasuja Wpisy Automatem
                  0
                  artykuł do kitu, niestety powiela chore 'standardy' całej masy bezsensownych publikacji, gdzie jedna i ta sama rzecz jest po 3 lub nawet 4 razy powtarzana. za to brak jest konkretów. jaka jest architektura tych CPU? kto wytwarza rdzenie, czy to jakiś FAB w Chinach, czy jest to zlecone np. do GF? na co wskazuje litografia 16nm. To raczej nie TSMC które jest w łapach USA, co jest zagrożeniem ze względu na embarga. przekonali się o tym w przypadku swojego GPU.

                  finalnie o architekturze nie wiemy nic. zero.

                  pamiętajmy, że Chiny też pozbywają się w swoim kraju windowsa gdzie tylko mogą. mają jakąś własną narodową dystrybucję linuxa, więc teoretycznie taki procek w mniejszej wersji może trafić nawet do komputerów domowych.

                  Przykro się czyta takie pustostany zamiast wartościowych artykułów. Idziecie na ilość a nie na jakość. przykre. to nie ten benchmark co kiedyś.

                  Witaj!

                  Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                  Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                  Połącz konto już teraz.

                  Zaloguj przez 1Login