Nauki ścisłe i nowe technologie nadal kojarzone są bardziej z mężczyznami. Firma Cisco stwierdziła, że nadszedł czas, by zerwać z tym stereotypem.
Nauki ścisłe i nowe technologie nadal kojarzone są bardziej z mężczyznami. Firma Cisco stwierdziła, że nadszedł najwyższy czas, by zerwać z tym stereotypem.
12 września na krakowskiej AGH odbyło się organizowane przez Cisco i g4g (greenlight for girls) całodniowe wydarzenie poświęcone naukom ścisłych, technologii, inżynierii oraz matematyce. Jego celem było zainspirowanie 120 dziewcząt ze szkół w Małopolsce do podejmowania studiów i planowania kariery w tych właśnie dziedzinach.
Dzień g4g to wydarzenie otwarte, które adresowanie jest do dziewcząt w wieku od 11 do 15 lat. Oprócz zachęcania ich do planowania kariery w sektorze nowych technologii impreza pokazuje też, że nauka może być także dobrą zabawą. Organizatorzy, wraz z ekspertami i nauczycielami, przygotowują warsztaty i zajęcia praktyczne.
Podczas krakowskiego Dnia g4g 120 dziewcząt brało udział w różnych warsztatach. Wśród nich: poznanie zasad działania Internetu, eksperymenty chemiczne czy prezentacja robotów i rozwiązań z zakresu automatyki. Firmy Microsoft i GirlsCodeFun zorganizowały natomiast warsztaty programowania.
g4g organizuje swoje imprezy na całym świecie od 2010 roku. Teraz, dzięki współpracy z Cisco, udało się przygotować wydarzenie także w Polsce. Zainteresowanie było podobno tak dużo, że wejściówki rozeszły się w ciągu dwóch godzin.
„Opinie uczestniczek i ich rodziców jednoznacznie wskazują, że udało nam się zrealizować naszą misję – poprzez zabawę, warsztaty i kontakt z profesjonalistami zainteresować dziewczęta tematyką STEM (science, technology, engineering, maths). Dodatkowo, ilość sponsorów i wolontariuszy, będących częścią tego ekscytującego wydarzenia i pracujących wspólnie przy jego realizacji, również świadczy o tym, że Dzień g4g w Krakowie był wielkim sukcesem. Wszystkie zaangażowane w niego osoby, firmy i instytucje mają nadzieję na uczynienie tego wydarzenia cyklicznym” – powiedziała Aurelia Takacs, doradca zarządu g4g.
„Branża IT rozwija się bardzo dynamicznie, co jest oczywiście bardzo pozytywne, jednak skutkuje brakiem specjalistów w dziedzinach STEM zdolnych zajmować nowe stanowiska tworzone wraz z rozwojem IT. Jednocześnie obserwujemy, że w porównaniu do innych branż, odsetek kobiet zatrudnionych w IT jest stosunkowo niski. Przez lata firma Cisco angażowała się w wiele inicjatyw mających na celu wypełnienie tej luki. Greenlight for girls jest jedną z takich inicjatyw i jesteśmy dumni z możliwości bycia partnerem pierwszego w historii Dnia g4g w Polsce” – dodał Norm DePeau, wiceprezes Cisco Global Services Delivery i dyrektor Cisco Global Services Center w Krakowie.
Co myślicie o takich akcjach?
Źródło: Cisco, g4g
Komentarze
5A tak na marginesie,poglądami niczym się nie różnisz od wspomnianych przez ciebie,braci z innych religii,też byś zamknął kobietę w szafie.