Zastanawialiście się, które urządzenia pobierają najwięcej prądu w domu? Dużo zależy od sposobu użytkowania sprzętu, ale bez problemu można wyróżnić kilka największych „pożeraczy”. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby, by ograniczyć zużycie energii.
Przed nami podwyżki cen energii elektrycznej, zatem coraz więcej osób będzie zastanawiać się nad największymi „pożeraczami prądu”. Warto podejść do tego z głową. Firma Tauron opublikowała poradnik, w którym opisała, jak policzyć zużycie energii, i wyszczególniła urządzenia pobierające najwięcej prądu w domu.
Jak policzyć, co zużywa najwięcej prądu w domu?
Większość urządzeń elektrycznych ma podaną pobieraną moc (np. 2000 W). Pobór mocy zwykle odnosi się do czasu użytkowania sprzętu. Do obliczania zużycia energii przez konkretne urządzenie należy wykorzystać następujący wzór:
moc urządzenia x czas działania = ilość zużytej energii
Przykładowo dla żelazka o mocy 2000 W (2 kW), którego używamy 15 min (0,25 godz) dziennie, dzienny pobór mocy można policzyć w następujący sposób:
2 kW * 0,25 h = 0,5 kWh
W skali miesiąca będzie to:
0,5 kWh * 30 = 15 kWh
natomiast w skali roku:
0,5 kWh * 365 = 182,5 kWh
Obliczoną wartość należy potraktować orientacyjnie, bo pobór mocy danego urządzenia może się różnić np. w zależności od wybranego trybu pracy.
Jakie urządzenia domowe zużywają najwięcej prądu?
Zdecydowanie wygrywa tutaj płyta indukcyjna, szczególnie wtedy, gdy jednocześnie korzystamy ze wszystkich pól grzewczych. Według źródła, bardzo dużo energii pobierają także urządzenia grzewcze, lodówki i zmywarki, co jest spowodowane nie tylko dużą mocą, ale też długim czasem użytkowania sprzętu.
To jednak nie wszystko. Znaczące ilości energii zużywają również piekarniki, odkurzacze, czajniki elektryczne, urządzenia IT, pralki i żelazka. Ich faktyczne zapotrzebowanie na energię jest jednak bardzo zróżnicowane, w zależności od modelu i wybranego trybu pracy.
Jakie urządzenia zużywają najwięcej prądu w domu (grafika: Tauron)
Jak zmniejszyć zużycie prądu w domu?
Przede wszystkim warto efektywnie korzystać z urządzeń i wykorzystywać ich pełne możliwości. Po skończonej pracy należy wyłączyć nieużywany sprzęt, by nie zużywał niepotrzebnie prądu.
Warto również zastanowić się nad wymianą sprzętu na efektywniejszy (np. z wyższą klasą energetyczną). Dobrym pomysłem jest również zmiana żarówek na energooszczędne.
foto na wejście: Adobe Stock
Komentarze
7Może napiszcie wprost że to reklama PGNiGe
Nie napiszecie raczej że mająca na celu wprowadzenie w błąd czytelników co do kosztów korzystania z indukcji.
Tylko po to żeby ludzie nie rezygnowali z gazu w obawie o wysokie koszty.
Kolejny art o oszczędzaniu prundu... Fobia "redaktora" - cena prądu.