Peryferia

Co to jest anti-ghosting? I dlaczego to pojęcie oznacza coś innego niż kiedyś?

przeczytasz w 2 min.

Anti-Ghosting to technologia mająca zapobiegać rejestrowaniu dodatkowych, widmowych klawiszy w momencie naciśnięcia na klawiaturze kilku przycisków jednocześnie. Przynajmniej w teorii. Bo choć termin ten wciąż pojawia się w opisach klawiatur dla graczy to znaczy już co innego.

Anti-ghosting - co to jest?

Anti-Ghosting to funkcja mająca zapobiegać rejestrowaniu dodatkowych, nienaciśniętych przez nas klawiszy (tzw. duchów), w momencie wciśnięcia na klawiaturze kilku przycisków naraz. A przynajmniej takie było pierwotne znaczenie tego terminu, bo obecnie, dość niesłusznie, rozciągnięto go na brak reakcji na naciśnięcie kolejnego klawisza przy jednoczesnym wciśnięciu 3 bądź więcej przycisków.

Dlaczego niesłusznie? Bo za prawidłowe wykrywanie większej ilości jednocześnie wciśniętych klawiszy w klawiaturach gamingowych odpowiada zupełnie inna technologia, którą nazwano Key Rollover. By wyjaśnić skąd wzięło się to nieporozumienie warto cofnąć się nieco w czasie, gdy na rynku królowały klawiatury membranowe.

wciśnięty jeden klawisz

Antighosting w pigułce   

Chyba każdy kto kilkanaście lat temu zaczynał swoją przygodę z grami spotkał się kiedyś z efektem ghosting’u na swojej klawiaturze. Naciskamy, dajmy na to, klawisze W, D i Spacje, a klawiatura, nie wiedzieć czemu, sama rejestruje dodatkowy przycisk N. Pojawianie się takich niechcianych przycisków-duchów wynikało wówczas z budowy i ograniczeń klawiatur membranowych, które nie radziły sobie zbyt dobrze z prawidłowym wykrywaniem kombinacji kilku naraz naciśniętych klawiszy. 

Jak temu zaradzono? Właśnie dzięki technologii anti-ghosting. Jej zadaniem było blokowanie rejestracji widmowych klawiszy w momencie próby przekroczenia maksymalnej liczby przycisków, które klawiatura była w stanie jednocześnie zidentyfikować. I zapewne przez ten ostatni parametr wielu producentów klawiatur dla graczy zaczęło stosować termin anti-ghosting do określania, jak wiele klawiszy można jednocześnie wcisnąć będąc pewnym, że wszystkie one zostaną prawidłowo zarejestrowane.

Anti-ghosting - różne pojmowanie

Anti-Ghosting a Key Rollover

Ta “nowa” definicja anti ghostingu wynika prawdopodobnie z faktu, że pojawianie się przycisków-duchów w nowoczesnych klawiaturach jest już ekstremalnie rzadkie. Taki niechciany efekt spotkać można pewnie tylko w najtańszych klawiaturach (i niektórych klawiaturach notebookowych), choć i tam wcale nie jest to takie pewnie. Z pewnością nie natkniecie się na ten problem w klawiaturach mechanicznych, bo z racji ich budowy i sposobu aktywacji pojedynczych klawiszy (niezależnie od zastosowanego rodzaju przełączników mechanicznych) nie ma możliwości, by któryś został błędnie zidentyfikowany.

Wydawać by się więc mogło, że antighosting stał się w pewnym stopniu synonimem technologii Key Rollover. Nie do końca jest to jednak prawda, szczególnie, że czasami w opisie jednej klawiatury pojawiają się oba te pojęcia. O ile bowiem Key Rollover określa dokładnie, ile jednocześnie naciśniętych przycisków jest w stanie zarejestrować klawiatura (wstawiając tę liczbę w skrót KRO np. 6KRO bądź też informując o nieograniczonej ich liczbie - NKRO), o tyle anti-ghosting dotyczy najczęściej tylko wybranych grup klawiszowych. 

Anti-ghosting nie występuje w klawiaturach mechanicznych

Klawiatury mechaniczne nie mają w zasadzie żadnych ograniczeń co do ilości rejestracji jednocześnie naciśniętych przycisków (NKRO)

Nawet jeśli w opisie klawiatury anti ghosting występuje wraz z liczbą klawiszy to wskutek różnego podejścia do tej funkcji przez producentów sprzętu dla graczy nie możemy być do końca pewni czy chodzi tu o zagwarantowanie prawidłowej rejestracji ściśle określonych przycisków czy też może bardziej ogólnie – o pewność działania przy tej liczbie jednocześnie wciśniętych klawiszy. Najlepiej samemu to sprawdzić. W jaki sposób? Przeprowadzając…

Anti ghosting – test praktyczny

W Internecie bez problemu znaleźć można najróżniejszego rodzaju testy sprawdzające działanie klawiatury. Te dedykowane efektowi ghostingu dostępne są również w wersji przeglądarkowej. Ba, taką stronę swego czasu posiadał nawet i Microsoft.

I choć obecnie nie jest ona już dostępna, to wpisując w wyszukiwarkę „test anti ghosting” w kilka sekund możemy zbadać nie tylko ewentualne występowanie widmowych klawiszy na naszej klawiaturze, ale i zweryfikować zapewnienia jej producenta co do zaimplementowania technologii Key Rollover, czyli maksymalnej liczby jednocześnie wciśniętych i prawidłowo zarejestrowanych przycisków.

Anti ghosting - test

Klawiatura anti ghosting

Przykładów tego typu klawiatur można mnożyć w nieskończoność. Szczególnie, że producenci bardzo chętnie sięgają po termin anti-ghosting opisując swoje nowe klawiatury dla graczy. Czy to źle? Bynajmniej. Warto jednak zawsze dokładnie wczytać się w opis kupowanego sprzętu, a później ewentualnie skonfrontować go z rzeczywistością wykonując odpowiednie testy. Wszak jeśli chodzi o klawiatury gamingowe (i nie tylko) najważniejsza jest niezawodność i precyzja.

hyperx alloy elite 2 - klawiatura do gier

Oto co jeszcze może Cię zainteresować:

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    drfrank3nstein
    4
    A w artykule nie ma ani wzmianki o różnicach pomiędzy klawiaturami na ps2 i USB. Po co nam NKRO jak przez USB przejdzie na raz najwyżej 6 klawiszy?
    • avatar
      Konto usunięte
      2
      wystarczy sprawdzić, czy na jednej z folii membranówki, przy każdym polu klawisza jest....... zwykła dioda. taki maluteńki kropek. właśnie to sprawia, że nie ma pasożytniczych przejść, powodujących że klawiatura sama wstawia dodatkowe klawisze.

      krótko mówiąc, w kolejnym segmencie produktów, a co gorsza tych 'gejminogowych RGB LED' producenci po raz kolejny robią nas w ...... trąbę.

      mechaniki? one też jak najbardziej mają efekt ghostingu, bo przełącznik to przełącznik. on przewodzi w obie strony. jak na laminacie przy polach stykowych klawiszy nie ma tych diód, to mechaniki są tak samo złe jak membranówki.
      • avatar
        jeomax.co.uk
        0
        Ludzie dążą do prostoty, tylko że czasem wychodzi z tego zwyczajna parówa. Jak z SSD na przykład - dalej mówią na to "dyski. Albo na foliowe siateczki - dalej mówią "reklamówki", pomimo że na nich już od dawna często nie ma treści reklamowych, w ogóle żadnych treści. Wszyscy dzisiaj jesteśmy rolnikami i mamy Atari ST ;-)
        • avatar
          Konto usunięte
          -1
          bardzo delikatnie mówiąc g... prawda,mając membranowe sprzed 20 lat nigdy nie występowały te zjawiska,za to przy "nowoczesnych" mech. dwóch dużych i znanych producentów jak nie klawisze wysiadają to oprogramowanie się krzaczy,chyba coraz większą tandetę robią.a nigdy więcej logitecha!!!

          Witaj!

          Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
          Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

          Połącz konto już teraz.

          Zaloguj przez 1Login