Słyszalny klik czy błyskawiczna szybkość? Jaki rodzaj przełączników w klawiaturze mechanicznej spełni Twoje oczekiwania?
Zakup klawiatury mechanicznej to spory wydatek, więc często szukamy, a nawet oczekujmy jeszcze lepszego dopasowania do naszych preferencji. Na szczęście jest w czym wybierać. Zapraszam do podróży po przełącznikach wykorzystywanych w klawiaturach HyperX.
Fanów przełączników mechanicznych można podzielić na dwie rozpoznawalne grupy: niebieskich - rozpływających się w konkretnym słyszanym kliknięciu, oraz czerwonych - wielbicieli szybkiego pyknięcia bez oporów. Jeśli nie należysz do żadnej z nich, to nie jestem zaskoczona.
Oczekiwania graczy wobec klawiatury są mocno spersonalizowane. Zwłaszcza wobec przełączników, które często są kluczowe przy zwiększaniu efektywności w grze. HyperX prezentuje w swoich klawiaturach kilka technologii. Która sprawdzi się najlepiej dla Ciebie?
Przełączniki Cherry MX w klawiaturach mechanicznych HyperX
Najpopularniejsze “switche” należą do rodziny Cherry MX. To właśnie do niej należą słynne niebieskie i czerwone przełączniki. Kolorów jest znacznie więcej, a każdy z nich reprezentuje inny system pracy. Na początek warto poznać elitę wśród przełączników mechanicznych:
- Cherry MX Blue, gdy uwielbiasz słyszalne kliknięcie
- Cherry MX Red, gdy cenisz sobie cichą szybkość klawisza
- Cherry MX Brown, czyli kompromis - kliknięcie plus wyczuwalny opór
Przełączniki Cherry MX Blue, Red oraz Brown znajdziesz w różnych wariantach klawiatury Hyper X Alloy Elite RGB, którą testowaliśmy niedawno.
Cherry MX Blue, gdy uwielbiasz słyszalne kliknięcie
Działanie przełączników Cherry MX Blue odpowiada na potrzeby użytkowników ceniących sobie słyszalne kliknięcie. Informacja zwrotna w postaci wyraźnego mechanicznego dźwięku oraz wyczuwalnego oporu jest wręcz wymagana przez wielu graczy. Ten sposób działania wiąże się z potrzebą wyższej siły aktywacji.
Jedynym minusem niebieskich przełączników może być mniejsza szybkość (niż w innego typu mechanikach), która wynika z potrzeby większego nacisku i nieco wolniejszego powrotu do pozycji początkowej samego klawisza. Jest to najgłośniejszy typ przełącznika mechanicznego.
Przełączniki niebieskie są rewelacyjne przy pisaniu
Przełączniki blue z czystym sercem można polecić do pisania, tutaj sprawdzają się rewelacyjnie. Mimo, że są najgłośniejsze spośród mechanicznych przełączników, słyszalny klik ma swoje zalety. Pozwala on nauczyć się by nie dociskać klawiszy do końca, przez co można pisać znacznie szybciej, wygodniej oraz mniej męczyć nadgarstki.
Przełączniki niebieskie - jakie znaczenie ma słyszalny klik?
Dla pewnej grupy graczy słyszalny klik jest obowiązkowy. Oczywiście nie chodzi tu tylko o przyjemność słuchania charakterystycznego dźwięku. Specyficzny klik daje sygnał w momencie aktywacji klawisza, dzięki czemu nie ma konieczności dociskania go do końca. Co za tym idzie, gracz może zwiększyć ilość aktywowanych akcji na minutę. Osłuchanie z dźwiękiem pozwala wyrobić sobie świetne umiejętności. Po jakimś czasie automatycznie można pozbawić się odruchu dociskania klawiszy.
Ten typ przełączników spotkamy w wersji klasycznej (Cherry MX Blue) oraz z podświetleniem RGB (Cherry MX Blue RGB)
Cherry MX Red, gdy cenisz sobie cichą szybkość klawisza
Cherry MX Red to przełączniki dedykowane dla osób ceniących sobie szybkość. Dla osiągnięcia największej sprawności nie korzystają z systemu, który pozwala wyczuć opór. Wykorzystuje liniowy płynny skok, który pozwala na osiągnięcie większej szybkości przy wielokrotnych kliknięciach. Działa zdecydowanie najciszej ze wszystkich przełączników Cherry MX.
Do gier wybieram Redy
Redy osiągają przewagę w grach wymagających szybkości i to właśnie dzięki temu są najpopularniejsze w świecie gamingowym np. do Fortnite.
Lekkość kliku przy czerwonych może utrudniać pisanie
Do pisania Redy są rzadziej wybierane ze względu na brak wyczuwalnego oporu, który traktowany jest jako sygnał o aktywacji w trakcie kliku. Typowa dla czerwonych przełączników lekkość kliku sprawdzająca się w grach, przy pisaniu może utrudnić “wyczucie” klawiszy. Jest zatem większe prawdopodobieństwo popełniania błędów lub nie trafiania w klawisze. Pisząc na tym rodzaju przełącznikach zazwyczaj automatycznie dociska się klawisze, aż do momentu uderzenia o obudowę.
Cherry MX Brown, czyli kliknięcie plus wyczuwalny opór
Cherry MX Brown to doskonałe połączenie cech, których szukają gracze i osoby wykorzystujące klawiaturę do pisania. Błyskawiczna informację o rejestracji klawisza zapewnia wyczuwalny opór w trakcie jego skoku. Jest to inny opór niż w klawiaturach niebieskich, można go nazwać “przeskokiem” (przez blaszkę w konstrukcji). Zaczynamy wciskać lekko, w połowie skoku potrzebna jest większa siła nacisku.
Ten rodzaj przełączników, przez swoją konstrukcję pozwala w najłatwiejszy sposób na wypracowanie umiejętności niedociskania klawiszy podczas pisania. Punkt skoku jest na tyle wyczuwalny, że można nauczyć się nie dociskać ich do samej obudowy, a przez to uzyskać większą szybkość.
Hyper X Alloy Elite RGB - Red, Blue czy Brown?
Dużą popularnością od kilku dobrych lat cieszy się HyperX Alloy Elite RGB. Występuje ona w trzech wersjach, które różnią się między sobą rodzajem przełączników CHERRY MX.
Jeśli szukasz niezawodnych przełączników mechanicznych dla gracza czy typowo pod stream - Red, gdy cenisz sobie przy pisaniu lub graniu charakterystyczny klik - Blue, a gdy szukasz kompromisu łączącego codzienny użytek i potrzeby gracza - Brown.
HyperX Alloy Elite RGB - czy warto?
Solidność stalowej konstrukcji, funkcje: N-Key Rollover, Anti-Ghosting, tryb gry - reprezentują zestaw cech niezbędnych dla gracza. Profesjonalista czy amator - każdy je ceni, gdy wymaga od sprzętu “wyostrzenia” czy podkreślenia swoich umiejętności.
W kwestii wygody mamy tutaj podpórkę pod nadgarstki z możliwością odłączania. Dodatkowe nakładki na klawisze, w tytanowym kolorze (ich design ma za zadanie w momencie skupienia na grze wyróżnić się wśród klawiszy, a tym samym zwiększyć szybkość reakcji gracza).
Wizualnie - ślicznotka. Klawisze z efektem RGB, z dodatkowym podświetlanym paskiem oddzielającym klawisze multimedialne i pokrętłem regulującym głośność. Dodatkowe przelotowe USB 2.0.
HyperX Alloy Elite RGB - do czego można się przyczepić?
Minusem jest cena. Około 500 zł za klawiaturę może na profesjonaliście nie robi wrażenia, jednak dla gracza szukającego czystej przyjemności i rozrywki niekoniecznie wydaje się to rozsądna inwestycja. Jeśli jesteś w stanie w tym wypadku rzucić klasycznym tekstem “cena nie gra roli” to… warto. Model zdecydowanie dobry, bo ciężko się przyczepić do jakichkolwiek braków.
Ewentualnie, jeśli z całych sił postaramy się znaleźć jeszcze jakąś wadę w tym modelu, to… kontrolka Caps Locka znajduje się w takim miejscu, że ledwo można zobaczyć jej światełko. Poza tym to godny polecenia model z wyższej półki cenowej.
Na kolejnej stronie poznasz sposób działania i zalety przełączników mechanicznych Kailh Silver Speed oraz polecaną klawiaturę membranową dla graczy. Muszę zdradzić, że jeśli jesteś fanką/fanem strzelanek FPS to znajdziesz tam dedykację dla Ciebie.