Nowe systemy zostały dopasowane do przetwarzania szerokiego spektrum wymagających zadań HPC. Na dostępność superkomputerów przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.
Firma Cray jest kolejnym ważnym graczem segmentu profesjonalnego, który wykorzysta potencjał procesorów AMD Epyc 7000. Amerykańska firma wprowadziła nowe układy do oferty swoich superkomputerów Cray CS500, co oznacza, że serwerowa platforma AMD znacząco zwiększa oddziaływanie w branży wysokowydajnych systemów komputerowych.
Producent zastosował układy Epyc 7000, które oferują do 32 rdzeni i obsługują nawet 8 kanałów pamięci DDR4 (na każde gniazdo). Klastry CS500 będą się składać z czterech 2-procesorowych jednostek zamkniętych w obudowie 2U, a każda z nich obsługuje po dwa złącza PCIe 3.0 x16 (sieć o przepustowości 200Gb) i zapewnia możliwość podłączenia nośników HDD/SSD. Ponadto w linii CS500 przewidziane są również moduły 2U z pojedynczą 2-procesorową jednostką do obsługi konfiguracji z większą ilością pamięci, wizualizacji i funkcji serwisowych, które mogą uzupełnić system obliczeniowy.
Skalowalność, efektywność energetyczna i silna konkurencyjność procesorów Epyc nada zupełnie nowej dynamiki zarówno ofercie Cray, jak i możliwościom systemów Cray CS500. Połączenie potencjału procesorów AMD Epyc 7000 i klastrów Cray CS500 sprawi, że klienci będą mogli skorzystać na wysoce elastycznym i zwartym obliczeniowo systemie (takim, gdzie duża liczba jednostek obliczeniowych przypadających na jednostkę przestrzeni), który jest dobrze dopasowany do przetwarzania szerokiego spektrum wymagających zadań HPC, takich jak np. obliczeniowa dynamika płynów.
Systemy Cray CS500 z procesorami AMD Epyc 7000 będą ogólnie dostępne latem 2018.
Źródło: AMD
Komentarze
7