31 maja 2015 roku wszystkie kanały Polsatu zaprzestaną korzystania z przestarzałego i nieefektywnego formatu kompresji obrazu MPEG-2.
Wygląda na to, że era leciwego już systemu MPEG-2 wreszcie dobiega końca. Telewizja Polsat oficjalnie poinformowała, że dokładnie 31 maja 2015 roku wszystkie kanały telewizyjne należące do tej grupy zaprzestaną korzystania z przestarzałego, nieefektywnego i ograniczającego rozwój formatu kompresji obrazu MPEG-2 i przejdą tym samym na kodowanie w standardzie MPEG-4.
Dzięki przejściu na format MPEG-4 kanały mogą znacząco zyskać na jakości. Kto wie, być może nawet doczekamy się pierwszych kanałów o rozdzielczości 4K (albo chociaż prawdziwego Full HD). Na zmiany poczekamy jednak aż do końca maja przyszłego roku. Wówczas wszystkie kanały Polsatu przejdą na nadawanie w standardzie MPEG-4. Warto więc – jeśli jeszcze nie mamy – wyposażyć się do tego czasu w telewizor lub chociażby dekoder satelitarny obsługujący format DVB-S2 MPEG-4.
Po Cyfrowym Polsacie przyjdzie czas na nc+. Posiadacze tej platformy będą musieli poczekać jednak niemal półtora roku dłużej (do 31 października 2016 roku). Wszystkiemu winna jest oferta telewizji na kartę i podpisane przy okazji jej zatwierdzania zobowiązania.
A to już fragment rozsyłanej przez Telewizję Polsat informacji:
„Szanowni Państwo,
W związku ze zmieniającymi się standardami transmisji sygnału telewizyjnego, po przeanalizowaniu odpowiedzi na ankietę z dnia 11 czerwca 2014 r. podjęliśmy decyzję o odejściu od przestarzałego i nieefektywnego systemu kompresji MPEG-2 na rzecz dającego nowe możliwości i lepszą jakość sygnału standardu MPEG-4. Zmiana standardu kompresji z MPEG-2 na MPEG-4 planowana jest na 31 maja 2015 r.
Wszystkie moduły CAM i PROCAM, za pośrednictwem których odbieracie Państwo programy Telewizji POLSAT Sp. z o.o. są przystosowane do obsługi programów w standardzie MPEG-4. Część dekoderów, za pośrednictwem których odbieracie Państwo programy Telewizji Polsat Sp. z o.o. nie obsługuje tego standardu i zostaną one wymienione na koszt Telewizji POLSAT. Proces wymiany planujemy rozpocząć w styczniu 2015 r. (...)”.
Zatem jeszcze trochę czasu minie nim polska telewizja będzie mogła wkroczyć w zupełnie nowy etap. Ale cóż, grunt, że coś się wreszcie dzieje.
Źródło: SATKurier, Cyfrowy Polsat
Komentarze
25A co do siatkówki - Panowie, patrzycie na problem od zewnątrz, zagłębcie się w tę sprawę. Nie zakodowali imprezy bo im się tak podobało, albo na złość ludziom jak to pewnie sobie myślicie.
Dzięki Polsatowi tak naprawdę mieliśmy mistrzostwa, nikt inny nie był zainteresowany, nawet państwo nie chciało dopłacić.
Nie wiem, może sprawa ma jakieś drugie dno, ja jestem tylko zwykłym prostym obywatelem :D, ale obiektywnie patrząc to nie można ich obwiniać, nie planowali tego od samego początku.
PS. Któż się ze mną nie zgadza, chętnie podejmę dyskusję tylko proszę z kulturą :)
Gdy ty sam apelujesz do innych o "zagłębienie się w tę sprawę" to moim zdaniem nie zapoznałeś się nawet z połową oficjalnych i nie oficjalnych informacji dostępnych w Internecie w związku z zakodowaniem dostępu do transmisji meczy reprezentacji Polski przez polsat.
Wnioskuje tak, gdyż ja zapoznałem się chyba z pratkycznie każdą dostępną publicznie informacją na ten temat i na tej podstawie nie potrafię wykluczyć nawet złośliwości decydentów Polsatu przy podejmowaniu decyzji o zakodowaniu sygnału, po tym jak w styczniu tego roku wycofał się sponsor "transmisji w kanale otwartym", którym miała być duża państwowa firma z sektora paliwowego. Do takich podejrzeń doprowadziła mnie m.in. analiza kwot o jakie poszło i jakich później żadała telewizja polsat za swoje kanały od każdej kablówki w Polsce oraz wypowiedź przedstawicieli tej telewizji, że za wycofaniem sponsora stoi rząd. To się po prostu kupy nie trzyma, aby z braku 15 mln żądać od każdej sieci kablowej lub satelitarnej w naszym kraju tej samej kwoty za możliwość przekazywania transmisji z rozgrywek dla ich klientów. Gdyby im wyłącznie chodziło tylko o tę kwotę to poprosili by nasze sieci o zawiązanie konsorcjum i zebraniu takiej kwoty kolektywnie.
I proszę nie "wyjeżdzać" mi tutaj ze stwierdzeniami, że to była kwota początkowa do indywidualnej negocjacji, gdyż w sytuacji gdy żadna sieć w kraju nie wykupiła dostępu dla wszystkich swoich klientów jest to tak samo trudna do obrony teza jak o tym, że mistrzostwa odbyły się Polsce tylko i wyłącznie dzięki staraniom polsatu.