Druk 3D pozwala medycynie zrobić ogromny krok do przodu.
Jest coraz więcej takich przypadków, a w ciągu ostatnich dwóch miesięcy dwukrotnie już pisaliśmy o tym, że dzięki drukowi 3D udało się uratować życie lub chociaż poprawić jego jakość – najpierw, gdy implant stawu biodrowego pozwolił 15-latce znowu chodzić, a kilka dni temu, gdy szyna tchawiczna umożliwiła uratowanie 16-miesięcznego dziecka. Z przyjemnością czyta się takie wiadomości, jak i dzieli się nimi. Stąd też spieszymy poinformować, że w holenderskim szpitalu uniwersyteckim z powodzeniem zakończyła się operacja wstawienia 22-letniej kobiecie implantu czaszki wykonanego z tworzywa sztucznego przy pomocy właśnie drukarki 3D. Lekarze poinformowali, że była to pierwsza tego typu operacja na świecie.
22-latka potrzebowała tej operacji, ponieważ jej czaszka stawała się coraz grubsza, tym samym ściskając mózg i uszkadzając jego funkcje. Zaraz przed zabiegiem czaszka kobiety miała już 5 centymetrów grubości, podczas gdy w normalnych przypadkach jest to maksymalnie około 1,5 centymetra.
Prowadzony przez neurologa Bena Verweija zespół medyczny postanowił więc zastąpić jej czaszkę implantem stworzonym z tworzywa sztucznego. Produkcją tego drugiego zajęła się australijska grupa specjalistów, która wykorzystała do tego celu technologię druku 3D. Sama operacja trwała 23 godziny i zgodnie z informacjami szpitalu – zakończyła się pełnym sukcesem.
„Dotychczas stosowane implanty wykonywane były ręcznie na sali operacyjnej. Wykorzystuje się do tego rodzaj cementu, który jest jednak daleki od ideału” – powiedział Verweij. – „Korzystając z technologii druku 3D możemy stworzyć idealny projekt. Ma to nie tylko wielkie korzyści kosmetyczne, ale też mózgi pacjentów mogą odzyskać funkcje w większym stopniu niż ma to miejsce przy użyciu starej metody” - dodał. Na potwierdzenie ostatniego zdania warto wspomnieć, że operacja miała miejsce trzy miesiące temu, a kobieta już teraz wróciła do pracy i wszystko wydaje się rozwijać w dobrym tempie.
Lekarze powiedzieli, że taka technika może być wykorzystywana przy rożnego rodzaju schorzeniach i problemach kostnych, a także do rekonstrukcji czaszki po poważnych wypadkach.
Źródło: DutchNews
Komentarze
24Ciekawi mnie tylko jak z trwałością takich materiałów. Czaszka jest bardzo ważnym elementem i o ile jest z materiału kostnego, w razie wypadku oraz urazu (pęknięcia) kość się w końcu zrośnie i będzie w porządku.
Jak to będzie wyglądać u osoby z czaszką z tworzywa ? Pozostaje mieć nadzieję, że ten materiał będzie twardszy, mniej podatny na uszkodzenia od kości. Nie wyobrażam sobie by w razie wypadku, choćby poślizgnięcia na oblodzonym chodniku znowu była konieczność wszczepiania nowego implantu czaszki.
Jak tak dalej pójdzie to sportowcy przed mecEm czy walką zamiast testu na doping będą prześwietlani ;)
Ciekawe co by się stało po trafieniu pociskiem 9mm z 10 metrów w taką czaszkę.