Czerwcowa pełnia tym razem z superksiężycem w roli głównej. Co to za zjawisko i dlaczego warto je zobaczyć?
Księżyc znajdzie się w pełni we wtorek 14 czerwca godzinie 13.52 i w Polsce podziwiać go w tej fazie możemy praktycznie od poniedziałku do środy. Zjawisko to potocznie nazywane jest Truskawkowym, Upalnym lub Różanym Księżycem. Dlaczego najbardziej spektakularny będzie w nocy z wtorku na środę?
Czerwcowa pełnia z superksiężycem
Pełnia Księżyca widoczna jest z Ziemi co 29 i pół dnia. W tym czasie ten naturalny satelita jest w stanie przemieścić się wokół naszej planety i nadrobić dystans, jaki Ziemia pokonała w swojej wędrówce wokół Słońca. To ostatnie jest niezbędne, aby Księżyc pokazał się ziemskiemu obserwatorowi w tej samej pełni światła słonecznego.
Tyle o kontaktach Księżyca z Ziemią dowiadujemy się w szkole i przy tej okazji jesteśmy potwornie oszukiwani. Nasza planeta i jej satelita tworzą układ, ale Księżyc tylko częściowo tańczy tak, jak Ziemia mu zagra.
Krąży wokół naszej planety po orbicie, która ma kształt elipsy, na dodatek bardziej zbliżonej do płaszczyzny ekliptyki niż do płaszczyzny równikowej Ziemi.
Co to jest superksiężyc?
W ten sposób bywają momenty, kiedy Księżyc jest od nas oddalony mniej lub bardziej. W apogeum dzieli go od Ziemi około 406 000 km, a w perygeum zbliża się na dystans około 364 000 km. To ponad 40 000 km różnicy i ziemscy obserwatorzy mogą mieć słuszne wrażenie, że Księżyc jest wyjątkowo maleńki lub ogromny.
Dwie pełnie Księżyca sfotografowane tym samym sprzętem. Po prawej w perygeum 9/08/2014, po lewej w apogeum 3/02/2015. Źródło: Uniwersytet Princeton, autor: Robert Vanderbe
Obecnie Księżyc osiągnie perygemu 15 czerwca o godzinie 1:23, podczas swojej pełni (syglizyjne perygeum układu Ziemia-Księżyc-Słońce). Oznacza to, że będzie widoczny jako superksiężyc. Jego tarcza będzie wyjątkowo jasna i duża, a kiedy znajdzie się nisko nad horyzontem podczas wschodu i zachodu, może zaoferować nam bajkowy spektakl.
Kiedy obserwować czerwcowy superksiężyc?
Przegapić superksięży jest trudno, ale najlepszym momentem na jego podziwianie będzie 14 czerwca w okolicach 21.20 podczas jego wschodu. Jeśli pogoda nie zawiedzie, doskonałe zdjęcia Księżyca wykonamy praktycznie przez całą noc i polując na bajkowe ujęcia warto brać pod uwagę także jego zachód. Rozpocznie się on się 15 czerwca w okolicach 4.40 rano. W środę po godzinie 22.30 Księżyc rozpocznie wschód ponownie i nadal będzie niesamowity, ale jego pełnia nie będzie już maksymalną.
Źródła: NASA, Space.com, timeanddate.com
Komentarze
5Poza tym jak już chcemy być tak bardzo precyzyjni to w artykule znajduje się dość istotny błąd. Orbita Księżyca nie pokrywa się z płaszczyzną ekliptyki, czyli Ziemi wokół Słońca, tylko jest od niej odchylona o około 5 stopni. To jest bardzo ważne, gdyż w innym wypadku mielibyśmy co miesiąc zaćmienie słońca a tak nie jest. Na ten drobny szczegół często nacinają się płaskoziemcy / płaskomózgi. ;)