Odpowiedź na to pytanie próbowała znaleźć firma Samsung. Jakie są wyniki przeprowadzonego przez nią eksperymentu?
Jeszcze do niedawna większości graczy wystarczały zwykłe monitory i telewizory z odświeżaniem 50/60 Hz, ale od niedawna naprawdę dużo osób dopytuje o ten parametr, kierując się nim przy wyborze urządzenia dla siebie. Szczególnym uznaniem cieszą się modele 100/120-hercowe czy nawet 144-hercowe. Czy rzeczywiście ma to jednak jakikolwiek wpływ na gracza i jego efektywność?
Firma Samsung (która – nie ma co ukrywać – ma w swojej ofercie urządzenia o takim odświeżaniu) była pewna, że tak i postanowiła to udowodnić. Wraz z Wojskowym Instytutem Medycyny Lotniczej i polskimi dziennikarzami branżowymi przeprowadziła eksperyment, mający dać odpowiedź na pytanie, czy i jak zmienia się reakcja na bodźce przed i po grze na monitorze z odświeżaniem 144 Hz.
W badaniu wykorzystano elektroencefalograf (EEG) – najpierw przebadano graczy przy monitorach z częstotliwością odświeżania 60 Hz, potem zaś po sesji z grą Battlefield 1 na monitorze C32HG70 (32-calowym, 144-hercowym modelu QLED o czasie reakcji 1 ms). Wyniki? Reakcja na bodźce wizualne była u badanych szybsza średnio o ponad 100 milisekund.
„Prezentacja gry komputerowej na monitorze, o wysokiej częstotliwości odświeżania rzędu 144Hz, może wpływać pozytywnie na czas reakcji i procesy rozpoznawania informacji wzrokowej. Dzieje się tak prawdopodobnie poprzez szybsze uczenie się identyfikacji bodźców istotnych znaczeniowo. Skrócenie czasu reakcji na tego rodzaju impulsy może także poprawić efektywność graczy komputerowych” – mówi prof. Rafał Rola, neurolog w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej w Warszawie.
Można by krzyknąć: odświeżanie rzeczywiście ma znacznie. I pewnie miałoby się wtedy rację. Trudno jednak stwierdzić jak bardzo miarodajny był ten eksperyment. Przede wszystkim: jedno badanie to za mało. Po drugie: nie wiadomo jak duży wpływ na wyniki miały inne elementy (wspomniany krótki czas reakcji monitora, jego przekątna i technologia FreeSync 2.0, wybrana gra czy sam fakt dłuższego przebywania przed ekranem).
Eksperyment może jednak być dowodem na to, że odświeżanie ma znaczenie (choć nie do końca wiadomo jak duże), a na pewno udowadnia, że gry wideo mogą mieć pozytywny wpływ na mózg użytkownika – przede wszystkim zwiększać jego efektywność. Wcześniejsze badania dowiodły też, że taka rozrywka poprawia zdolność do utrzymania długotrwałej uwagi oraz inteligencję wizualno-przestrzenną.
Źródło: Samsung, inf. własna
Komentarze
22Jeżeli faktycznie były dwa monitory używane w ten sam sposób to mam dodatkowe pytanie:
Czy była grupa kotrolna, która oglądała najpierw materiał na monitorze 144Hz, a później 60Hz. Tylko w ten sposób można porównać wpływ wyższego odświeżania. Bo to nie jest dziwne, że nim dłużej gramy w tę samą grę to mamy lepszy czas reakcji na zdarzenia w niej zachodzące.
Wiadomo, taki monitor z nikogo mistrza nie uczyni, ale komfort dla oka jest ogromny, o wiele mniej oczy mi się meczą odkąd mam wyższe odświeżanie.
Ale dziwne jest, że znajomi, którzy grają na konsoli z 30fps odczuwają dyskomfort jak widzą gry z ilością 100+ klatek.
Także ci co grali długo na konsolach i przyzwyczaili się do cinematic experience raczej nie ucieszy taki zakup.
Już ze 3 lata mam BenQ XL2411Z 144Hz czas reakcji 1ms i po przepięciu monitorów i przestawieniu odświeżania 144Hz różnica była już zauważalna na pulpicie systemu. Kursor jakby pływał po ekranie podobno okna, efekt ja bym to określił skakania wizualnie się zniwelował. Odpaliłem GTA V i różnica również była odczuwalna zwłaszcza przy szybkim przemieszczaniu się i akcjach z dużą ilością wybuchu, kiedy pojawiały się kłęby ognia zachowywał się on bardziej naturalnie jakby zyskał na płynności.
Także jak dla mnie 60 a 144 Hz na pewno robi różnicę dla oka, może nie jest ona gigantyczna zwłaszcza jak ktoś gra bardziej dla fabuły czy rozgrywki a nie zwraca aż tak dużej uwagi na wydajność to nie wiem czy zwróci na to w ogóle uwagę, ja w pierwszej chwili zwłaszcza w grach czułem jakbym wymienił grafikę na jakąś mocniejszą bo wizualnie zauważyłem wzrost na płynności. Jak ktoś wymienia monitor to polecam takiego 144Hz do tego kabel DVI (na HDMI nie działają 144hz).
To mi wystarczy.
Odświeżanie nie przeszkadza ;)
A może tak badania nie robić pod określony produkt a sprawdzić monitor "gajmingowy" z czasem reakcji 4ms na matrycy IPS z tą TNką 1ms. Oba na 144hz.