Daemon Tools: jak zablokować wysyłanie informacji o montowanych obrazach?
Blokować czy wybrać inny?
W ostatnich dniach napłynęło do nas niecko kontrowersyjnych informacji odnośnie aplikacji Daemon Tools. Otóż jak się okazuje program gromadzi prywatne dane o działalności użytkowników, a następnie wysyła na serwer raporty nawet bez ich woli i wiedzy.
Daemon Tools jest aplikacją umożliwiającą przygotowanie wirtualnego napędu optycznego za pomocą którego możliwe jest zamontowanie obrazów nośników np. ISO, tak aby były one rozpoznawalne jako zwykły fizyczny nośnik. W nowej wersji aplikacji wdrożono usługę MountSpace odpowiedzialną m.in za tworzenie zestawień najpopularniejszych montowanych przez użytkowników nośników.
Oczywiście dane są zbierane od użytkowników i tak jak zwykło się to odbywać, do takich celów wymagana jest zgoda każdego z osobna. Co prawda aplikacja przy uruchomieniu pyta o taką zgodę, jednak jak się okazuje nawet przy braku przyzwolenia na gromadzenie danych, aplikacja i tak to czyni.
Odbywa się to bez naszej zgodny i nawet wiedzy. Daemon Tools zapisuje w systemowej ścieżce "AppData" dane odnośnie każdego zamontowanego przez nas obrazu. W następnej kolejności wszystkie dane są zamieniane na specjalny hash i wysyłane na serwery twórców, gdzie powstają stosowne zestawienia. Wśród zbieranych danych występuje nazwa montowanego obrazu, hash obrazu, etykieta dysku oraz ilość montowań danego nośnika. Na szczęście brak w tym przypadku adresu IP, co wydaje się jedynym plusem w tej sytuacji.
Mimo wszystko sceptycy wyraźnie wskazują, że obecnie nie jest żadnym problemem powiązanie logów wysyłanych z danego IP z raportami. Co prawda twórcy aplikacji DT, przekonują, że wszystkie dane użytkowników którzy nie wyrazili zgody na ich magazynowanie zostają automatycznie usuwane zaraz po otrzymaniu, jednak wielu osób wciąż to nie przekonuje.
Dlatego na skutek luk w regulaminie EULA, który nie mówi praktycznie nic o procedurze zbierania raportów i ochronie danych użytkowników, użytkownicy wpadli na pomysł zablokowania wysyłania wspomnianych raportów.
Do czasu, aż twórcy nie zmienią obecnej sytuacji, wszystkie osoby chcące wyłączyć wysyłanie raportów przez program, powinny zablokować w zaporze sieciowej (firewall) adresy IP 212.217.184.51 oraz 212.117.185.149.
Więcej o prywatności w sieci:
- Prywatność na portalach społecznościowych - raport
- Twoja prywatność w sieci na wagę złota
- 6 rad jak chronić prywatność w sieci
- Mozilla krytykuje prywatność Google
Źródło: withinwindows, CHIP.de
Czy już zagłosowałeś w plebiscycie na Produkt Roku? Na pewno masz swój ulubiony produkt i markę. Weź udział!
Komentarze
34Podziel się z przyjaciółmi tym, jakie obrazy montujesz.
Info się przyda :)
Takie "kwiatki" pojawią się częściej i nie tylko w DT
Moim zdaniem, skoro nie odpowiada nam pewien produkt, należy wybrać produkt konkurencyjny. To najprostsze i chyba najbardziej zrozumiałe przesłanie dla wszystkich producentów. Dodatkowo przydaje się dobry firewall ;)
Dawno nie montowałem żadnych obrazów, więc na razie straty nie odczuję :)
Mlody jestem a sie juz nawet skoncentrowac nie potrafie :