Autonomiczna ciężarówka pozwoli odpocząć kierowcy podczas jazdy
Według Daimlera tak właśnie wygląda przyszłość ruchu towarowego. Czy tak rzeczywiście będzie?
Samokierujące się samochody to jedno z najciekawiej zapowiadających się rozwiązań w motoryzacji. Podczas rozmarzania o tym, że będziemy mogli wypić kawę i przeczytać gazetę, a auto samo nas zawiezie do pracy, często zapominamy jednak, że technologia ta może mieć też ogromny wpływ na inne sektory transportu drogowe. Przewóz towarów, na przykład.
W ramach programu Mercedes-Benz Future Truck 2025, zespół Daimler Trucks zaprezentował najbardziej zaawansowaną, jak dotąd, ciężarówkę autonomiczną. Mało tego – ma ona za sobą już pierwszy testowy przejazd – pojazd bez kierowcy przemierzył odcinek niemieckiej autostrady A14 w „zupełnie realistycznych warunkach drogowych”. Tak przynajmniej zapewniają producenci.
Według badań zleconych przez Daimlera między 2008 a 2025 rokiem w Unii Europejskiej zaobserwujemy 20-procentowy wzrost ruchu towarowego. Ceny paliwa będą dynamicznie rosnąć – podobnie jak opłaty za korzystanie z „dobrych dróg”. Według Daimlera doskonałą bronią do walki z rosnącymi kosztami będą właśnie autonomiczne systemy.
Rdzeniem Future Truck 2025 jest Daimler Highway Pilot –autonomiczny system gotowy do zastosowania w modelach produkcyjnych. Bazuje on na rozwiązaniach Mercedesa z samochodów osobowych. Według zapowiedzi – pozwala ciężarówce na przejęcie całego sterowania przy prędkości 85 km/h.
System wykorzystuje cztery czujniki radarowe i kamerę 3D obejmującą swoim zasięgiem obszar na dystans 60 metrów. Dodatkowo dzięki bezprzewodowej łączności z innymi pojazdami i infrastrukturą drogową, jest w stanie „zrozumieć” panujące warunki. Do tego dochodzi oczywiście nawigacja i aktualizowane na bieżąco dane o ruchu.
Daimler chce rozwijać ten system tak, by w 2025 roku autonomiczne ciężarówki mogły wyjechać na drogi. Według niego samokierujące się samochodowy będą już wtedy bardzo popularne, więc całość – jako system – może pracować bardzo dobrze. Rozwiązanie – jak zapewnia – pozwoli nie tylko na oszczędności, ale też zwiększy bezpieczeństwo i zmniejszy liczbę korków.
Źródło: Gizmag
Komentarze
30Każdy postęp automatyzacji oznacza ODCIĄŻENIE nas, ludzi od wykonywania prostych robót i uwolnienie tej siły roboczej do bardziej ambitnych zadań. Jednocześnie zmniejsza to koszty, a co za tym idzie - zwiększa dostępność towarów dla konsumentów. Jest to elementarne i wielokrotnie przećwiczone w praktyce na przestrzeni wieków.
W całym tym pędzie za technologiami zapominacie o człowieku.