Bardzo wydajny i energooszczędny
Polskie laboratoria Digital Core Design opracowały pierwszy na świecie procesor zbudowany z grafenu. Wykorzystuje on unikatową architekturę umożliwiającą szybsze wykonywanie operacji oraz cechuje się bardzo niskim poborem mocy.
Grafen to alotropowa forma węgla odkryta w 2004 roku, za którą w 2010 roku dwóch fizyków otrzymało Nagrodę Nobla. Materiał ten może znaleźć zastosowanie w wielu dziedzinach nauki, ale największe nadzieje wiąże się z budową podzespołów elektronicznych.
Jakiś czas temu firmie IBM udało się stworzyć grafenowy tranzystor o pracujący z częstotliwością 100 GHz, niemniej jednak w teorii możliwe jest wykonanie układów scalonych o dziesięciokrotnie wyższym taktowaniu. Wydawać by się mogło, iż grafenowe procesory to odległa przyszłość i powszechnie zawitają one dopiero za kilka – kilkadziesiąt lat.
Bytomska firma Digital Core Design (odpowiedzialna między innymi za DQ80251 - najszybszy mikrokontroler na świecie) udowodniła, że doczekamy się ich znacznie wcześniej. W jej laboratoriach stworzono innowacyjny procesor BYT-ON, w którym tradycyjna struktura krzemowa została zastąpiona wielopierścieniowymi węglowodorami aromatycznymi, a więc właśnie grafenem.
Warto zaznaczyć, że w układzie zastosowano nowoczesną architekturę CISKoRISK drugiej generacji, która pozwala na wykonywanie operacji z 1/300 prędkości światła. Dodatkowo konstrukcja ta cechuje się nawet o 90% mniejszym zapotrzebowaniem na energię – około 1 fA (femtoampera) w przeliczeniu na jeden MHz.
Wykres porównujący czas pracy na bateriach procesora DCD BYT-ON oraz konkurencyjnych rozwiązań innych firm
"Nasze testy rozpoczęliśmy tuż przed końcem 2011 roku, a ich wyniki przerosły nasze oczekiwania" – zauważa Tomasz Ćwienk, rzecznik prasowy Digital Core Design – "nasz procesor zamontowaliśmy w jednym z najnowocześniejszych tabletów dostępnych na rynku i ku naszemu zdziwieniu, od stycznia do końca marca działał on bez konieczności ładowania. Tak rewolucyjne wyniki możliwe były dzięki połączeniu autorskiej architektury Digital Core Design, będącej efektem ponad 12 lat doświadczeń firmy, jak i samego grafenu, który otwiera zupełnie nowe możliwości dla branży elektronicznej."
Wykres porównujący pobór energii i wydajność procesora DCD BYT-ON oraz konkurencyjnych rozwiązań innych firm
Niestety procesor DCD BYT-ON będzie dostępny tylko dla nielicznych. Za najprostszą wersję będzie trzeba zapłacić około 1000 dolarów, a więc mniej więcej tyle samo co za flagowego przedstawiciela rodziny Intel Sandy Bridge-E – model Core i7 3960X.
Prima aprilis - powyższa informacja, jak zauważyło wielu użytkowników, była żartem przygotowanym przez firmę DCD.
Więcej o nowoczesnych rozwiązaniach:
- Dioda LED może chłodzić swoje otoczenie
- IBM Holey Optochip pozwoli skonstruować łącza optyczne 1 Tbps
- Tranzystor zbudowany z jednego atomu fosforu
- Laser i dysk magnetyczny - zapis w terabajtach na sekundę
Źródło: Digital Core Design
Komentarze
42Digital Core Design za 10 lat będzie rywalizować z Intelem, AMD, Texas Instruments, Qualcomem etc.
W końcu chociaż na polu prima aprilisowych żartów mamy światowej klasy specjalistów:-)
Pozostaje jeszcze mieć nadzieje że nie jest to Prima Aprilisowy żart ;)
(..)
Polski rząd nie pozwoli tego produkować, intel wykupi albo coś podobngo i tyle. W Polsce nie ma szans żadna większa firma elektroniczna.
Pozdro
Digital Core Design za 10 lat będzie rywalizować z Intelem, AMD, Texas Instruments, Qualcomem etc.
W końcu chociaż na polu prima aprilisowych żartów mamy światowej klasy specjalistów:-)
No i widzę że coś się zmieniło - linki odnośników zamiast być żółte/pomarańczowe są niebieskie ... ahh ten Prima Aprilis ;)
Miałem już nadzieje, że Polska się wzięła do roboty, a tu żart, no normalnie mówić się nie chce :D
W przemyśle już pewnie stosowane są układy, szkoda tylko ze my tego nie wykorzystamy.
Podobnie było z silnikiem spalinowym Woźniaka projekt został porzucony pierw a potem sprzedany do Japonii
Widze że redaktorzy nawet nieźle kombinowali z tymi weglowodorami ale jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach.