Drony znajdują kolejne zastosowania, między innymi w kopalniach
Drony mają olbrzymi potencjał – mogą zwiększać efektywność działania, przynosić realne oszczędności i jeszcze do tego poprawiać bezpieczeństwo. Nie dziwi więc, że znajdują kolejnych zainteresowanych, na przykład kopalnię Sośnica.
Dla niektórych osób drony to tylko drogie zabawki uwielbiane przez amatorów fotografii i filmowania. Fakty są jednak takie, że jest to sprzęt, który ma olbrzymi potencjał w zastosowaniach profesjonalnych. Jednym z podstawowych atutów tych maszyn jest to, że świetnie sprawdzają się w monitoringu, co od niedawna wykorzystuje kopalnia Sośnica.
Dronowy monitoring ma wiele zastosowań
Monitoring z powietrza – czy to z przesyłaniem obrazu „na żywo”, czy też mający na celu pobieranie danych do późniejszej analizy – może być wykorzystany na kilka różnych sposobów. Na przykład meksykańska policja dodała drony do swojej „patrolowej floty”, by ułatwić śledzenie podejrzanych i uciekinierów, Australijczycy korzystają z nich w celu wykrywania rekinów, a strażacy i służby ratownicze do… ratowania ludzi.
Drony znajdują także zastosowanie w rolnictwie, jak również w przemyśle. Nie brakuje tutaj zresztą przykładów z naszego podwórka. Taki Bielik chroni ładunki PKP Cargo, a PGNiG korzysta z bezzałogowców, aby sprawniej monitorować gazociągi, głównie pod kątem detekcji ewentualnych wycieków. Teraz do listy „szczęśliwych użytkowników” można dopisać kopalnię Sośnica.
Po co (nie tylko) kopalni dron?
Oszczędności i bezpieczeństwo – poprawa jednego i drugiego ma być dla kopalni Sośnica możliwa dzięki wykorzystaniu drona. Ten, monitorując teren z większej wysokości, pozwala na dokonywanie pomiarów objętości zwałów węgla, identyfikację szkód górniczych, jak również szacowanie prawdopodobieństwa wystąpienia takich szkód.
Innymi słowy, dzięki obserwacji terenu z wysokości możliwe jest dokonanie pomiarów i identyfikacja problemów w znacznie krótszym czasie. Te atuty dostrzegła także Jastrzębska Spółka Węglowa, która od kilku tygodni testuje wykorzystanie dronów do pomiarów geodezyjnych i monitoringu infrastruktury naziemnej.
Drony będą najprawdopodobniej wykorzystywane w kolejnych gałęziach przemysłu. Dotychczasowe testy wykazują bowiem, że są to bardzo skuteczne narzędzia. To innowacja, której wdrożenie zdecydowanie jest warte rozważenia w wielu różnych firmach, bo też zakres zastosowań jest szeroki, a potencjalne korzyści – bardzo duże.
Źródło: PAP, Puls Biznesu, inf. własna. Foto: LaurentSchmidt/Pixabay (CC0)
Komentarze
1