28 lipca 2017 roku. Dziś ostatni piątek lipca, a więc zgodnie z przyjętą wiele lat temu tradycją świętujemy Dzień Administratora.
Jak co roku, w ostatni piątek lipca zwracamy uwagę na ogromne znaczenie pracy wykonywanej przez administratorów IT. Ludzi, bez których wszystkie te cyfrowe infrastruktury rozpadłyby się w mgnieniu oka. To oni dbają o to, by dostęp do danych, stron, aplikacji i usług był nieprzerwany i można by rzec, że to dzięki nim działają podstawy naszego XXI-wiecznego świata. Dziś Dzień Administratora.
Już na wstępie chcemy podziękować oraz życzyć zdrowia i wytrwałości wszystkim czytającym tego newsa administratorom (a więc także naszym)!
Tymczasem... obecni i przyszli administratorzy muszą być świadomi zmian, do jakich dochodzi na „ich terytorium”. Według analityków Gartnera bowiem, w 2020 roku większość firm będzie już korzystała z dobrodziejstw technologii cloud computing (a więc po prostu chmury obliczeniowej). Już teraz widać wzrost zainteresowania tym rozwiązaniem, a pogoń za oszczędnościami i poprawą bezpieczeństwa doprowadzi do sytuacji, w której niekorzystanie z chmury będzie tak rzadkie jak brak dostępu do Internetu w krajach Pierwszego i Drugiego Świata.
Rynek przechodzi transformację, a dla firm na całym świecie oznacza to trudności ze znalezieniem specjalistów IT – głównie administratorów, programistów i kierowników działów. W Polsce stanowią oni ósmą najbardziej poszukiwaną grupę profesjonalistów. Choć wydawałoby się, że informatyków mamy w naszym kraju wielu, coraz częściej na liście wymagań znajdują się umiejętności z zakresu technologii chmurowych. Poszukiwani są zaś tacy pracownicy jak Cloud Infrastructure Administrator, Cloud Integration Specialist, Cloud System Engineer, Cloud Consultant czy też Cloud Automation Architect.
„W dobie transformacji cyfrowej jest to niezwykle ważne, by na rynku pracy znalazło się wystarczająco szerokie grono informatyków potrafiących efektywnie zarządzać środowiskami chmurowymi, umieszczoną w nich infrastrukturą czy aplikacjami. Niedawne badanie zrealizowane dla Ministerstwa Rozwoju pokazało wszak, że jedną z głównych barier innowacyjności w rodzimym sektorze MŚP jest brak możliwości pozyskania odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów, co podkreśliło ponad 32 proc. ankietowanych” – powiedział Marcin Zmaczyński, dyrektor regionalny Aruba Cloud w Europie Środkowo-Wschodniej.
Szeroko pojęci informatycy słyną z chęci poszerzania swoich umiejętności, dlatego też w tej transformacji należy wypatrywać szansy. Tę zaś można wykorzystać, jeśli zawczasu postawi się na edukację i podniesienie kwalifikacji. Zupełnie nie może więc dziwić powstawanie kierunków studiów skoncentrowanych na rozwiązaniach chmurowych – otworzyły je między innymi Politechniki Wrocławska i Poznańska. Tak więc: rozwijajcie się, bo bez was tego wszystkiego nie ogarniemy. ;-)
Źródło: Aruba Cloud, inf. własna
Komentarze
2..nie żeby ich brakowało - piąteczek :D