Internet

E-państwo to nadal przyszłość

przeczytasz w 1 min.

Wejście w życie nowelizacji ustawy o informatyzacji niestety nie oznacza jeszcze, że już dziś obywatele będą mogli załatwiać sprawy urzędowe on-line, bez konieczności korzystania z bezpiecznego podpisu elektronicznego.

Dzieje się tak, gdyż nie zostały wydane przepisy wykonawcze niezbędne dla funkcjonowania tzw. profilu zaufanego na platformie E-PUAP, który w zamierzeniach ustawodawcy ma stanowić efektywną infrastrukturę teleinformatyczną, na której swą działalność oprze polska e-administracja.

Pracodawcy RP wskazują, że już od dawna toczą się prace nad stworzeniem systemu, który spełniłby oczekiwania użytkowników, którzy nie chcą wydawać ok. 300 zł w okresie dwuletnim, by wykupić urządzenia potrzebne do składania podpisów kwalifikowanych.

- Mimo tego, że przedstawiciele wszystkich opcji politycznych nieustannie mówią o konieczności rozwoju państwa z literą „e”, to jednak zwykle tylko na deklaracjach się kończy – podkreśla ekspert Pracodawców RP, Adam Kwaśnik. - Pracodawcy RP od dawna postulują przeprowadzenie niezbędnych zmian legislacyjnych, które umożliwią nie tylko sprawne funkcjonowanie administracji, ale również systemu elektronicznego fakturowania czy rozwiązań umożliwiających korzystanie przez użytkowników w sprawach - gdzie przesyłane informacje nie są narażone na permanentne ataki - z rozwiązania alternatywnego do podpisu kwalifikowanego.

Zdaniem organizacji Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej kwestia rachunku potencjalnych korzyści w stosunku do wysiłków, które muszą zostać poczynione aby Polska uzyskała status państwa, w którym można będąc przedsiębiorcą w sposób efektywny i bezpieczny kontaktować się z administracją i kontrahentami z wykorzystaniem technik teleinformatycznych, nie ma w dzisiejszych czasach większego znaczenia. Wysiłki te muszą zostać poniesione w obliczu alternatywy Polski jako e-pustyni.

Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej (wcześniej Konfederacja Pracodawców Polskich) jest największą i najstarszą organizacją pracodawców w Polsce. Powstała w listopadzie 1989 roku. Reprezentuje ponad 7 000 firm, zatrudniających przeszło 3 000 000 pracowników. 85 proc. z nich to firmy prywatne, 15 proc. należy do Skarbu Państwa.

Źródło: Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    0
    Wystarczyłoby potwierdzenie SMS-em. Takie trudne? Banki już od dawna to mają.
    • avatar
      Konto usunięte
      0
      Oddzielny pin na każdą osobę, potwierdzenie sms i, jeżeli ktoś byłby upierdliwy, do pinu podać jeszcze pesel.
      • avatar
        Piotr Cyrek
        0
        Będziemy mieć e-państwo. Dokładnie wtedy, gdy Korwin Mikke zostanie PREZYDENTEM, a Cyrek PREZESEM RADY MINISTRÓW.
        • avatar
          CziKilla
          0
          szkoda, ze tak malo ludzi czytalo program UPR czy teraz WiP, jest tam sporo sensownych postulatow
          • avatar
            Konto usunięte
            0
            Od kilku dni działa Centralny Rejestr Ksiąg Wieczystych (http://ekw.ms.gov.pl/) - a to już jest poważny krok w kierunku e-Państwa. Kolejki, ograniczone godziny dostępu, obciążenie sądów. Ktoś wreszcie pomyślał logicznie, że tak jak KRS - pozostałe rejestry można wystawić do netu i to przynosi tylko same korzyści !!! Mniejsze koszty administracji, łatwiejsze życie obywateli, mniej przekrętów, większa jawność, itd.

            Witaj!

            Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
            Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

            Połącz konto już teraz.

            Zaloguj przez 1Login