Wejście w życie nowelizacji ustawy o informatyzacji niestety nie oznacza jeszcze, że już dziś obywatele będą mogli załatwiać sprawy urzędowe on-line, bez konieczności korzystania z bezpiecznego podpisu elektronicznego.
Dzieje się tak, gdyż nie zostały wydane przepisy wykonawcze niezbędne dla funkcjonowania tzw. profilu zaufanego na platformie E-PUAP, który w zamierzeniach ustawodawcy ma stanowić efektywną infrastrukturę teleinformatyczną, na której swą działalność oprze polska e-administracja.
Pracodawcy RP wskazują, że już od dawna toczą się prace nad stworzeniem systemu, który spełniłby oczekiwania użytkowników, którzy nie chcą wydawać ok. 300 zł w okresie dwuletnim, by wykupić urządzenia potrzebne do składania podpisów kwalifikowanych.
- Mimo tego, że przedstawiciele wszystkich opcji politycznych nieustannie mówią o konieczności rozwoju państwa z literą „e”, to jednak zwykle tylko na deklaracjach się kończy – podkreśla ekspert Pracodawców RP, Adam Kwaśnik. - Pracodawcy RP od dawna postulują przeprowadzenie niezbędnych zmian legislacyjnych, które umożliwią nie tylko sprawne funkcjonowanie administracji, ale również systemu elektronicznego fakturowania czy rozwiązań umożliwiających korzystanie przez użytkowników w sprawach - gdzie przesyłane informacje nie są narażone na permanentne ataki - z rozwiązania alternatywnego do podpisu kwalifikowanego.
Zdaniem organizacji Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej kwestia rachunku potencjalnych korzyści w stosunku do wysiłków, które muszą zostać poczynione aby Polska uzyskała status państwa, w którym można będąc przedsiębiorcą w sposób efektywny i bezpieczny kontaktować się z administracją i kontrahentami z wykorzystaniem technik teleinformatycznych, nie ma w dzisiejszych czasach większego znaczenia. Wysiłki te muszą zostać poniesione w obliczu alternatywy Polski jako e-pustyni.
Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej (wcześniej Konfederacja Pracodawców Polskich) jest największą i najstarszą organizacją pracodawców w Polsce. Powstała w listopadzie 1989 roku. Reprezentuje ponad 7 000 firm, zatrudniających przeszło 3 000 000 pracowników. 85 proc. z nich to firmy prywatne, 15 proc. należy do Skarbu Państwa.
Źródło: Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej
Komentarze
5