Ryzen 9 7950X podkręca się jak szalony. Ekstremalne wyniki robią wrażenie
Nowe procesory AMD Ryzen 7000 mają oferować spory wzrost wydajności, ale można je będzie dodatkowo przetaktować i przyspieszyć. W sieci pojawiły się pierwsze wyniki z ekstremalnego podkręcania. Jest na co czekać!
Ryzen 9 7950X to topowy przedstawiciel nowej generacji procesorów AMD. Układ został wyposażony w 16 rdzeni i 32 wątki, których taktowanie przy standardowych ustawieniach osiąga 4,5 - 5,7 GHz. Jednostka ma jednak odblokowany mnożnik, więc można ją dodatkowo podkręcić.
Do ilu można podkręcić procesor Ryzen 9 7950X?
Na platformie HWBot już pojawiły się wyniki z podkręcania procesora Ryzen 9 7950X, które zostały ustanowione na chłodzeniu wodnym typu AiO. Można powiedzieć, że mówimy o domowym podkręcaniu w warunkach dostępnych dla każdego entuzjasty (przy czym procesor niekoniecznie oferował tutaj pełną stabilność – chodziło o ukończenie testu i uzyskanie możliwie najwyższego wyniku).
Wyniki oscylują w granicach 5,2 - 5,5 GHz. Najwyższy zegar udało się uzyskać w benchmarku Cinebench R15 - overclocker Sampsa podkręcił procesor do 5,5 GHz na wszystkich rdzeniach. Jak na 16-rdzeniowy model wynik robi wrażenie (a warto dodać, że przy okazji uzyskano tutaj nowy rekord wydajności 6900 punktów, bijąc wyniki ustanowione na 16-rdzeniowym modelu Ryzen 9 5950X w wersji ekstremalnie podkręconej na ciekłym azocie).
Ekstremalne podkręcanie Ryzen 9 7950X. Wyniki robią wrażenie!
Jeszcze wyższe zegary można „wycisnąć” przy wykorzystaniu niekonwencjonalnego chłodzenia. Co prawda oficjalne wyniki zostaną ujawnione dopiero 27 września, ale już teraz można natrafić na kilka ciekawych rezultatów.
Jeden z overclockerów podkręcił procesor Ryzen 9 7950X na wszystkich rdzeniach aż do 6,5 GHz. Wynik robi wrażenie, ale nie jest to OC dostępne dla normalnego użytkownika - takie podkręcanie najpewniej wymagało zastosowania niekonwencjonalnego chłodzenia ciekłym azotem.
Jeszcze lepszy wynik udało się uzyskać przy podkręcaniu jednego rdzenia – w tym przypadku udało się uzyskać przeszło 7,2 GHz (!). Tak wysokie taktowanie też na pewno nie mogło się obyć bez ciekłego azotu.
Czy to koniec możliwości przyspieszania 16-rdzeniowego Ryzena? Pewnie nie, bo overclockerzy już zapowiadają lepsze wyniki OC. Więcej rezultatów powinno pojawić się po oficjalnej premierze procesorów, gdy będzie można chwali się szczegółami dotyczącymi wydajności sprzętu.
Źródło: ComputerBase, HWBot, Twitter @ APISAK
Komentarze
12Przy tej cenie prądu to ja swojego starego R9-3900X "odkręcam" i z 145 Wat zszedłem z limitem do 60 Wat bo do pracy biurowej i internetu to wystarczy. A gdy trzeba jedno kliknięcie i jest znowu 100% mocy :-)
Chyba tak, bo musiał być podkręcony by dogonić Ryzena, a teraz znów będzie w tyle :D