Elon Musk z dumą ogłosił, że założona przez niego firma Neuralink otrzymała długo oczekiwaną zgodę od niezależnej komisji rewizyjnej. To zezwolenie umożliwia firmie rozpoczęcie procesu przyjmowania zgłoszeń od pacjentów zainteresowanych innowacyjnym zabiegiem wszczepienia czipu.
Czip N1 jest kluczowym elementem rozwijanego przez firmę Neuralink interfejsu typu mózg-komputer. „Początkowo naszym celem jest umożliwienie ludziom kontrolowania kursora lub klawiatury komputerowej za pomocą samych myśli” – jak wyjaśniono w komunikacie.
Czip w mózgu – ruszyło przyjmowanie zgłoszeń
Firma Neuralink jest otwarta na zgłoszenia od pacjentów, którzy cierpią na paraliż spowodowany urazami rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym lub stwardnieniem zanikowym bocznym. Nie ujawniono, ile osób zostanie zakwalifikowanych do udziału w badaniu, wiadomo natomiast, że badania potrwają około sześć lat.
Sześcioletnie badania, które otrzymały nazwę PRIME, mają na celu ocenę bezpieczeństwa zarówno implantu (N1), jak i robota chirurgicznego (R1), który ma być wykorzystany do przeprowadzenia zabiegu. Neuralink zamierza również przeprowadzić wstępną ocenę funkcjonalności interfejsu.
Neuralink Elona Muska
Firma Neuralink, która pracuje nad chipem N1 od 2017 roku, jest jednym z pionierów technologii interfejsów mózg-komputer. System firmy wykorzystuje zestaw cieniutkich sond, które rejestrują i bezprzewodowo przesyłają impulsy elektryczne wytwarzane przez mózg pacjenta do zestawu informatycznego.
Elon Musk jest przekonany, że w przyszłości technologia ta będzie mogła być stosowana u wszystkich. Interfejs mózg-komputer ma przynieść nową erę komunikacji, szybszą niż mowa czy pismo, a także zmienić sposób, w jaki zdobywamy umiejętności. To wizja człowieka 2.0, którą Elon Musk chce zrealizować.
Źródło: Reuters
Komentarze
7I taką formę technologi zawsze będę popierał, to niesamowite jak to się rozwija i na ilu płaszczyznach, nie tylko w paraliżu kończyn, ale również słuchu, wzroku, innych chorób neurologicznych , itd. Można muska nie lubić ale za takie inicjatywy zawsze wielki szacun, jeśli uda mu się obejść zerwane nerwy i na nowo połączyć sygnał z mózgiem (by mózg mógł znowu kontrolować sparaliżowane kończyny) to będzie przełom godny nobla.