• benchmark.pl
  • Foto
  • Epson XP-15000 czyli najmniejsza fotograficzna drukarka formatu A3+
Foto

Epson XP-15000 czyli najmniejsza fotograficzna drukarka formatu A3+

przeczytasz w 2 min.

Dla osób, które oczekują najwyższej jakości druku w formacie A3+, a jednocześnie są zwolennikami kompaktowych i stylowych konstrukcji Epson przygotował drukarkę XP-15000.

Czy Epson XP-15000 to faktycznie najmniejsza fotograficzna drukarka formatu A3+ dostępna na rynku? Epson tak twierdzi i chyba ma rację - wystarczy spojrzeć na prezentujące ją zdjęcie w otoczeniu innych sprzętów elektronicznych. Drukarki A3+ (w tym przypadku drukująca w formacie 329 x 483 mm) to zwykle potężne urządzenia, znacznie większe od drukarek A4. Tymczasem XP-15000 ma wizualnie przypomina te ostatnie (wymiary to 476 x 159 x 369, a waga 8,5 kilograma).

W Epson XP-15000 producent zastosował dość drogie tusze barwnikowe Claria Photo HD (minimalny rozmiar kropli wynosi 1,5 pikolitra). Kosztowne, ale też gwarantujące wysoką jakość uzyskanych wydruków i jak jesteśmy zapewniani również trwałość. Ma ona wynieść nawet 300 lat. Zestaw tuszy oprócz standardowych kolorów CMYK zawiera także zasobniki z kolorem szarym i czerwonym. Ten pierwszy przydaje się przy wydrukach monochromatycznych w odcieniach szarości, z których Epson jest znany, a czerwień zapewnia lepiej oddaną gamę kolorów. Takie rozwiązania spotykaliśmy już wcześniej.

Epson XP15000 zasobniki
Epson Artisan 1430, czyli poprzednik XP-15000, wyposażony był w bardziej klasyczny zestaw tuszy fotograficznych ze specjalną wersją madżenty i cyjanu.

Drukarka oprócz obsługi formatu A3+ dysponuje wbudowanym modułem Wi-Fi, który czyni z niej w pełni bezprzewodowe urządzenie. Możliwy jest też wydruk dwustronny w formacie A4 z automatyka odwracania strony, nadruk na innych niż papier nośnikach. a w razie potrzeby można drukować z jej pomocą też dokumenty. Choć z oczywistych względów nie jest to podstawowe zadanie XP-15000 - prędkość wydruku wynosi około 9 stron na minutę niezależnie od trybu barwnego.

Drukarka została wyposażona w dwa podajniki (główny na 250 arkuszy A4) i tylny na maksymalnie 50 arkuszy papieru A3+ (tędy też należy podawać wszelkiego typu papiery fotograficzne) i zautomatyzowaną tacę wyjściową (z silniczkiem).

Epson XP15000 drukowanie
Mniejsze wymiary to przede wszystkim zasługa zmniejszonych rozmiarów bocznych segmentów drukarki. We wcześniejszych modelach ich łączny wymiar był zbliżony do maksymalnej szerokości obsługiwanego papieru.

Funkcjonowaniem drukarki możemy zarządzać poprzez interfejs użytkownika w komputerze, ze smartfona, a także przy pomocy wbudowanego panelu LCD o przekątnej 2,4 cala, który wyświetla nowy interfejs użytkownika.

Zakup Epson XP-15000 to wydatek około 1400-1500 złotych (w swojej kategorii to model segmentu podstawowego).

Źródło: Epson

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    0
    Fajna drukarka, jak drukuje tak jak L805, to może być dobrą drugą drukarką do zdjęć w A3 (L805 to max A4, a czasami trzeba więcej), bo ekonomii osiemsetek nie przebije niestety.
    Szary tusz, daje też nadzieję na uczciwie wyglądające zdjęcia czarnobiałe.

    • avatar
      TomaszJanter
      0
      A ja polecę coś innego: Urządzenie multifunkcyjne Epson XP960 A3+, wielkość kropli 1,5pl, skaner (A4 z funkcją programowego łączenia wydruków do A3), DUPLEX, druk na płytach CD, druk do chmury, druk z chmury, skanowanie do chmury itd ... Nie wiem z jakiego powodu urządzenie jest niedostępne w Polsce. Ale spokojnie można je kupić na Amazonie. Z darmową przesyłką z Niemiec cena wynosi 1200 PLN. Wielkość jest tylko ciut większa niż XP15000 ale macie dodatkowo skaner. Co jednak zrobić aby obniżyć koszty druku? Bardzo proste : komplet kartridży dolewanych z chipem (w tych zestawach które mają odpowietrznik od spodu, to trzeba go lekko rozwiercić aby się nie zatykał) i atrament InkTec premium. Komplet 6 sztuk po 100ml CLcMLmYK kosztuje 120 PLN. Koszt wydruku super tani a jakość zdjęć albo tak samo dobra albo lepsza niż z fotolabu. Warto też poszukać u producenta profilu barwnego. Jak ktoś się upiera przy oryginalnym tuszu Epsona, to za 240 PLN można kupić komplet 6 tuszy po 70ml, przeznaczony do drukarki L1800 i nimi napełniać kartridże. Nikt nie da tańszej i lepszej opcji wydruku. U mnie taki setup działa bardzo sprawnie. To są urządzenia do drukowania a nie do modlenia się do nich. One mają służyć w taki sposób jak chcemy, a nie jak się producentom wydaje.
      • avatar
        Konto usunięte
        0
        A ja przymierzam się do drukarki Epsona ze stałym zasilaniem w atrament. Drukuję nieregularnie - ok. 3 x na miesiąc po 2-3 tys. stron. W moim starym hapeku zdarzało się zaschnięcie atramentu a ponowne rozpisanie to spore zużycie tuszu. Ma ktoś jakieś doświadczenia z tymi drukarkami?
        • avatar
          TomaszJanter
          0
          Mam negatywne doświadczenia z CISS w HP DJ. Skutek : zatkane dysze, brak drukowania. W Epsonie jest zupelnie inaczej. Gość co handluje InkTekiem poleciłm mi własnie Epsona mówiac że mają najlepsze i najtrwalsze głowice. CISS w Epsonie WF 7620 sprawdza się raczej dobrze. Na poczatku byly problemy z zapowietrzajacymi sie kartridżami ale zostało to opanowane. WF 7620 to taki wołek roboczy z drukarka A3 i skanerem A3 z duplexem. Jakość zdjęć nie powala - ale jest to urządzenie do małego biura a nie domu. Dla siebie kupiłem XP960 z napełnialnymi kardridżami nano (firmy nie chcę reklamować - znajdziesz w google). Ten model ma skaner A4 i nie ma wbudowanego podajnika do A3. Strony A3 podaje się pojedynczo z tyłu. Ale dzięki temu jest mniejsza. XP960 ma 6 kolorów - zdjęcia wychodzą jak z fotolabu nawet na zamiennym atramencie Inktec premium. Nic nie zasycha. Pierwsze problemy z zapowietrzonymi głowicami rozwiązałem bardzo prosto - poprzez powiekszenie otworów odpowietrzających z 1mm do 2,5mm. Druk jest bajecznie tani. Do domu polecam Xp960.
          • avatar
            TomaszJanter
            0
            Po miesiącu użytkowania kartridży nano w XP960 muszę powoedzieć że praktycznie każdy z nich się rozpadł. Odpadły najpierw mocowania chipów a potem uchwyty. Całkowicie nie polecam rozwiązania. Jakość wykinania ma mierny minus. Jakość materiałów poniżej krytyki. Jedyny plus to chipy które mogę sobie przełożyć do oryginalnych pustych kartridży, ktore mogę teraz spokojnie napełniać, nalewając atrament od spodu poprzez tą siatkę którą on się normalnie sączy do glowicy (tusze t2431 do t2536). Czekam na CISS z Aliexp może będzie lepszy. Po miesiacu użytkowania kartridży nano zapchał się też tzw pampers (ink pad). Koszt serwisu jest okropnie wysoki. Ale i na to jest sposób. Po pierwsze trzeba od spodu odkręcic pojemnik z wkladem (2 sruby na spodzie urządzenia) - lokalizacja w prawym rogu drukarki, patrząc od przodu. Zużyte wklady można wyrzucic a zamiast nich włożyć dwie małe podpaski i trochę waty. Na googlu za 6 USD znajdziecie resetter z kodem (adjustment program), ktorym zresetujecie licznik ink pada. Własnie mega drogimi zagraniami producenci drukarek strzelaja sobie w stopę.

            Witaj!

            Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
            Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

            Połącz konto już teraz.

            Zaloguj przez 1Login