Superkomputer Eurora z Nvidia Tesla K20 na szczycie listy Green500 - chłodzony gorącą wodą
Konfigurację wyposażono w technologią chłodzenia gorącą wodą firmy Eurotech.
W konsorcjum CINECA, we włoskiej Bolonii, zainstalowano superkomputer Eurora, a więc najbardziej efektywną energetycznie tego typu konstrukcję na świecie. Nowa maszyna osiąga 3150 megaflopsów stałej wydajności na wat, co jest wynikiem lepszym o 26% względem dotychczasowego lidera listy Green500. Rekordowy rezultat jest wynikiem zaimplementowania 128 wysokowydajnych, energooszczędnych akceleratorów Nvidia Tesla K20 w superkomputerze wyposażonym w innowacyjną technologię Aurora, za pomocą której chłodzone są wszystkie elektroniczne i elektryczne komponenty systemu.
Eurora to prototypowy system, który zbudowano dla konsorcjum CINECA w ramach projektu PRACE 2IP z zamiarem stworzenia zrównoważonej infrastruktury o wysokiej jakości, która spełniałaby największe wymagania europejskiej społeczności obliczeń wysokowydajnych. Dostęp do systemu posiadają członkowie partnerstwa na rzecz zaawansowanych technologii obliczeniowych w Europie (PRACE) (należy do niego również Polska) oraz największe włoskie jednostki badawcze. Pozwoli on naukowcom na rozwój badań w wielu dyscyplinach naukowych, w tym materiałoznawstwie, astrofizyce, naukach przyrodniczych i naukach o Ziemi.
„Zaawansowane symulacje komputerowe, służące do prowadzenia badań nad nowymi zjawiskami oraz testowania hipotez badawczych, wymagają ogromnej wydajności, która zwykle wiąże się z dużym zużyciem energii”, powiedział Sanzio Bassini, dyrektor działu ds. obliczeń wysokowydajnych w konsorcjum Cineca. „Superkomputer Eurora, wyposażony w ultrawydajny system Aurora oraz akceleratory graficzne Nvidia, zapewni europejskim naukowcom moc niezbędną do badań nad wszelkimi czynnikami fizycznymi i biologicznymi, jednocześnie umożliwiając kontrolę zużycia energii oraz redukcję kosztów”.
Dzięki połączeniu akceleratorów graficznych Nvidia Tesla K20 z technologią chłodzenia gorącą wodą firmy Eurotech, system Eurora jest bardziej wydajny i kompaktowy w porównaniu z konwencjonalnymi rozwiązaniami chłodzonymi powietrzem. Systemy obliczeń wysokowydajnych oparte na architekturze sprzętowej Eurora – w tym komputer Eurotech Aurora Tigon – pozwolą zmniejszyć rachunki za energię o blisko połowę, a także zredukować całkowity koszt posiadania o około 30-50%. Ponadto, technologia chłodzenia gorącą wodą Aurora zmniejsza lub całkowicie eliminuje potrzebę stosowania klimatyzatorów w pomieszczeniach serwerowni – nawet w ciepłym klimacie Włoch. Energia termiczna wydzielana przez system może służyć do ogrzewania budynków, napędzania chłodnic absorpcyjnych klimatyzatorów lub do tzw. trójgeneracji, czyli jednoczesnego ogrzewania, chłodzenia i generowania energii elektrycznej.
„Akceleratory graficzne są z natury bardziej energooszczędne od procesorów centralnych, a akceleratory Tesla K20 znacznie zwiększają tę różnicę”, powiedział Sumit Gupta, dyrektor generalny jednostki biznesowej Tesla w firmie Nvidia. „Efektywność energetyczna stała się podstawowym parametrem miary wydajności obliczeniowej. Procesory graficzne umożliwiają tworzenie systemów komputerowych dowolnego rozmiaru – od małych klastrów po ogromne systemy eksaskalowe, które powstaną w niedalekiej przyszłości – zapewniając wysoką wydajność i ekonomiczne zużycie energii”.
Źródło: Nvidia, Green500, TechWeekEurope
Komentarze
24Brzmi jak perpetuum mobile :D
O koprocesorach Intel Xeon Phi pisaliście sami w tym artykule:
http://www.benchmark.pl/aktualnosci/intel-xeon-phi-koprocesor-karta-pcie.html
a czy takie coś musi mieć konwencjonalny system operacyjny?
Może działa na jakimś dedykowanym oprogramowaniu.