Układy Kepler w nowej platformie Nvidia Maximus - rewolucja w stacjach roboczych
Nvidia Quadro K5000 i Tesla K20
Nvidia zaprezentowała drugą generację platformy Maximus, która umożliwia jednoczesne wykonywanie złożonych obliczeń analitycznych i wizualizacyjnych na jednej stacji roboczej. W jej nowej wersji wprowadzono procesory graficzne z najnowszej rodziny Kepler.
W listopadzie ubiegłego roku zadebiutowała technologia Nvidia Maximus, która zapewniła jednoczesną obsługę złożonych zadań graficznych oraz wymagających zadań obliczeniowych podczas symulacji i renderowania tych zadań. Rozwiązanie to wpłynęło na przyśpieszenie procesów pracy w szerokiej gamie różnorodnych branż - od branży przemysłowej, przez tworzenie efektów wizualnych, po poszukiwania złóż ropy naftowej.
Teraz koncern ze Santa Clara zaprezentował drugą jej generację – tym razem wykorzystującą architekturę Kepler.
„Dzięki wysokiej wydajności obliczeń równoległych zapewnionej przez systemy NVIDIA Maximus możemy być znacznie bardziej kreatywni”, twierdzi Alan Barrington, projektant pracujący w centrum zaawansowanych projektów Mercedes-Benz w Kalifornii. „Środowisko wyposażone w rozwiązania NVIDIA Maximus umożliwia nam usprawnianie i dopracowywanie konstrukcji do ostatniej chwili. Dzięki temu zachowujemy wysoką wydajność pracy i pracujemy nad wieloma zadaniami jednocześnie. Nie musimy uciekać się do kompromisów w procesie kreatywnym lub rezygnować z niektórych elementów konstrukcji”.
Nowa generacja platformy Nvidia Maximus wprowadza dwie nowe konstrukcje – akcelerator graficzny Quadro K5000 oraz akcelerator obliczeniowy Tesla K20. Pierwszy model został wyposażony w 4 GB bufora oraz magistralę PCI-Express 3.0, która oferuje dwukrotnie większą przepustowość od poprzedniej PCI-Express 2.0. Zastosowano tutaj nowy silnik obsługi wyświetlaczy umożliwia podłączenie do czterech monitorów – w tym także z wejściem DisplayPort 1.2 i rozdzielczości do 3840x2160 @60Hz.
Na uwagę zasługuje również technologia niepowiązanych tekstur (Bindless Textures) umożliwiająca wywołanie nawet do miliona tekstur bezpośrednio w pamięci, bez obciążania procesora centralnego oraz technologie antyaliasingu FXAA/TXAA umożliwiają osiągnięcie doskonałej jakości obrazu.
Drugi model – Tesla K20 – po praz pierwszy został prezentowany na majowej konferencji GPU Technology Conference w San Jose. Na pokładzie akceleratora znalazł się układ GK110 umożliwiający strumieniowanie wieloprocesorowe SMX i w efekcie zapewnia trzykrotnie większą wydajność w przeliczeniu na jeden wat. Dodatkowo zastosowano tutaj technologie Dynamic Parallelism oraz Hyper-Q, które upraszczają programowanie równoległe i znacznie zwiększają wydajność uruchamianego oprogramowania.
Druga generacja stacji roboczych z nowymi kartami Nvidia Quadro K5000 oraz procesorami Nvidia Tesla K20 trafi na rynek już w grudniu - będą one sprzedawane przez największych dostawców OEM na świecie, takich jak HP, Dell, Lenovo i Fujitsu, a także przez integratorów systemów, takich jak BOXX Technologies i Supermicro.
Stacje te są certyfikowane przez niezależnych dostawców oprogramowania, w tym takie firmy, jak Adobe, ANSYS, Autodesk, Bunkspeed, Dassault Systèmes, MathWorks i Paradigm.
Procesory graficzne NVIDIA Quadro będą też sprzedawane jako oddzielne karty dla komputerów stacjonarnych od października – ich sugerowana cena detaliczna wyniesie 2249 dolarów. Jeżeli natomiast chodzi o akcelerator obliczeniowy Tesla K20, to został on wyceniony na 3199 dolarów.
Więcej o nowych technologiach:
- Khronos Group zaprezentowała specyfikację interfejsu programowania OpenGL 4.3
- OLED spintroniczny: nowa technologia i nadzieja na tańsze i jaśniejsze wyświetlacze organiczne
- Applied Endura Amber PVD: jak połączyć tranzystory w układach o skali 10 nm i mniejszej
- Komputery milion razy wydajniejsze dzięki magnetycznym elementom półprzewodnikowym
Źródło: Nvidia
Komentarze
23i byłbym w domu ;)