Płyty główne

EVGA: płyta Classified dla Intel Sandy Bridge

przeczytasz w 3 min.

To pierwsza płyta główna tego producenta dla procesorów Intel o architekturze Sandy Bridge. Model P67 Classified jest dedykowany najbardziej wymagającym użytkownikom oraz entuzjastom.

EVGA zaprezentowała swoją pierwszą płytę główną dla drugiej generacji procesorów Intel Core (o architekturze Sandy Bridge) - w porównaniu do innych producentów, dosyć późno. Na razie jest to jeden model - ale za to jaki.

 Warto przeczytać:
 

Ogromna płyta dla pasjonatów i Sandy Bridge

ASUS rozszerza serię płyt głównych P8P67

P67 Classified można określić mianem "wypasionej" płyty, która zaspokoi wymagania najbardziej wymagających użytkowników. Mamy jednak nadzieję, że z czasem pojawią się inne - tańsze - konstrukcje, dla mniej wymagających klientów, którzy stanowią większość rynku.

Obok podstawki pod procesor znalazło się 12 faz zasilających, które zostały przykryte efektownie wyglądającymi radiatorami, które połączono rurką cieplną. Trochę niżej umieszczono cztery banki pamięci DDR3, obsługujące moduły w trybie dwukanałowym. Dla pamięci przewidziano 3 fazy zasilania.

Dla kart rozszerzeń udostępniono aż sześć złącz PCI-Express x16 (elektrycznie x16, x1, x16, x8, x16, x8), które są obsługiwane przez mostek NVIDIA NF200. Dodatkowo mamy jedno złącze PCI-Express x1 - jednak można odnieść wrażenie, że umieszczono je przede wszystkim po to, aby maksymalnie wykorzystać powierzchnię płyty. Ujęcie z góry nie pozwala nam ocenić czy znajdujący się obok radiator w wyciętym logiem EVGA umożliwi instalację dłuższych kart rozszerzeń w tym slocie.
 


Liczba złącz PCI Express x16 nie jest jednak rekordową, gdyż opisywana przez nas niedawno płyta MSI P67 Big Bang Marshall ma aż osiem takich slotów. Na prawej (lub dolnej, zależnie od przyjętej perspektywy) krawędzi płyty zamontowano cztery gniazda SATA II 3 Gb/s, dwa SATA III 6 Gb/s i wyświetlacz diagnostyczny (w narożniku). Na czarnym laminacie zostały umieszczone obok siebie dwa 8-pinowe gniazda zasilające. Z kolei 24-pinowe złącze zamontowano w pozycji obróconej o 90 stopni w stosunku do płaszczyzny płytki drukowanej (podobnie jak złącza SATA). To ciekawe rozwiązanie może sprawdzić się zwłaszcza w obudowie, gdzie tuż obok 24-pinowego złącza w tacy montażowej znajduje się otwór, przez który da się wyprowadzić kabel zasilania.

Na tylnym panelu znalazły się między innymi: dwa porty USB 3.0, FireWire, eSATA, wyjścia dwóch gigabitowych kart sieciowych oraz 8-kanałowej karty dźwiękowej.

EVGA P67 Classified pojawi się w sklepach najprawdopodobniej na początku przyszłego roku, wraz z premierą procesorów Intel Sandy Bridge.
 

Źródło: techpowerup.com
 

Polecamy artykuły:  
Kingston vs GoodRAM - O/C pamięci na AMD AM3
Dla każdego coś dobrego - test sześciu kombajnów
Cyborg Rat 7 - myszka jak robot

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    0
    gniazda SATA II 3 Gb/s, dwa SATA III 3 Gb/s - mały błąd.
    • avatar
      Gasek
      0
      Oby cena nie była wysoka i mugen wszedł;p
      • avatar
        Konto usunięte
        0
        Sprzęt wygląda na konkretny. Tyle, że mało kompatybilny ze starszymi standardami i za to duży minus... Przy kupnie kompa bym ją zdyskwalifikował na dzień dobry, bo kompatybilność być musi i tak...

        A tak wgl to tam jest nForce :) mam sentyment do nForce :)

        A jeśli chodzi o cenę to znając Intela raczej niska nie będzie.
        • avatar
          prznar1
          0
          bez cyfrówki?
          • avatar
            Konto usunięte
            0
            Na jaki to jest socket?
            • avatar
              Obiektor
              0
              EVGA Mistrzostwo
              • avatar
                Konto usunięte
                0
                Zobaczymy co wyjdzie pod Z68 :)

                Płyta to klasa sama w sobie :)
                • avatar
                  yamata
                  0
                  Szczególnie porażająca, jak na płytę w tej cenie - jest liczba złącz SATA 3 i USB 3.0. Normalnie jak w Gigabyte sprzed pół roku i za pół ceny... ;)
                  • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    zaczynam olewac intela za zmiany podstawek co roku. nie wyobrazam sobie ze kupie do roboty 20 kompow a za 3-4 lata nie bede mogl zmienic procesora w nich bo intel ma takie widzimisie. i zamiast zmienic tylko procek i ewentualnie GPU bede musial kupic cala platforme i moj koszt wzrosnie o minimum 20 x ~400zł (jak nie bedzie wiecej bo srednie ceny plyt pod i5 przez pierwsze pol roku nie schodzily ponizej 600zł). dziekuje. wole nizsza wydajnosc ale i nizsze koszty. owszem ci ktorzy maja jednego kompa moga go dobajerzyc i zmieniac co roku ale ci co musza zajac sie kilkudziesiecioma juz niekoniecznie.

                    jesli ktos znow przytoczy cytat o zmienianiu podstawek przez amd to niech pamieta ze owe podstawki byly kompatybilne wstecz (z wyjatkiem kiedy wprowadzili rodzial na 7xx i 9xx co szybko zostalo zmienione bo okazalo sie kompletnym nieporozumieniem) a nie jak u niebieskich gdzie nic nie jest kompatybilne.
                    • avatar
                      Macieyerk
                      0
                      Intel chcieć kasy Intel musieć robić podstawki.

                      Witaj!

                      Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                      Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                      Połącz konto już teraz.

                      Zaloguj przez 1Login