Intel wybuduje fabrykę procesorów. Inwestycja jednak nie powstanie w Polsce?
Fabryka procesorów to inwestycja, o którą stara się kilka europejskich krajów. Wkrótce mamy poznać lokalizację obiektu, ale najnowsze przecieki nie wyglądają dla nas zbyt dobrze – inwestycja może przejść Polsce koło nosa.
Jak pewnie pamiętacie, o fabryce Intela mówi się od wakacji – gigant technologiczny podjął decyzję o budowie nowego obiektu w Europie, który pozwoliłby uniezależnić się od łańcuchów dostaw z Azji. Łączna wartość inwestycji opiewała na kwotę 80 mld dolarów. Do tego dochodzą tysiące nowych miejsc pracy.
Nic więc dziwnego, że o budowę tzw. Mega Fabu stara się kilka europejskich krajów, w tym także Polska – premier Mateusz Morawiecki miał zaproponować szefowi Intela kilka lokalizacji w naszym kraju. Niestety, inwestycja najprawdopodobniej przejdzie nam koło nosa.
Fabryka Intela jednak nie powstanie w Polsce?
Jak nieoficjalnie dowiedziała się Rzeczpospolita, lokalizacje zaproponowane przez premiera nie spełniły oczekiwań producenta – podobno głównie chodziło o dostęp do energii. Na niekorzyść Polski przemawiał też miks energetyczny i zbyt mały udział zielonych źródeł energii.
Według informatorów dziennika, w wyścigu o inwestycję wygrają… Niemcy. Nasz zachodni sąsiad podobno zaplusował rozbudowanym przemysłem motoryzacyjnym, który ma być głównym odbiorcą chipów Intela. Niewykluczone jednak, że fabryka zostanie wybudowana w kilku lokalizacjach.
Kiedy oficjalna decyzja co do lokalizacji fabryki Intela?
Gdzie powstanie fabryka Intela? Na oficjalne informacje będziemy musieli jednak jeszcze trochę poczekać. Początkowo decyzja miała zostać podjęta do końca tego roku, ale gigant potrzebował więcej czasu na wybór lokalizacji i przedłużył termin do początku przyszłego roku.
Źródło: Rzeczpospolita, Business Insider (foto), Intel (foto)
Komentarze
58Do listy prócz rynku zbytu należy niestety dopisać dostęp do wykwalifikowanej kadry. Na terenie Niemiec to nie pierwsza fabryka mikroprocesorów. Polska takowymi to mogła za czasów co najwyżej Unitry się pochwalić (konkretniej półprzewodników - nie mylić z GoodRAM-em, to co innego).
Właściwie od momentu jak toyota chciała coś tu inwestować i poszło o sromne pieniądze, ale jednak pieniądze, tak możemy pogratulować sąsiadom, że mają więcej zdolnych z oliwą w głowie zamiast siana, doradców, polityków i obywateli.
Ulokowanie produkcji w PL, powiem wprost. trzeba być szaleńcem, mając inne możliwości. Do nas z produkcją nikt się nie pcha.
Szkoda, że USA mają najgorszego Prezydenta od niepamiętnych czasów, ta mumia wpędzi jankesów w poważne tarapaty, nawet mi ich nie żal tylko żal mi szans zmarnowanych, bo one nie wrócą a amerykanie mogliby miec najlepszego sojusnzika swiata w Polsce, gdyby normalnie z nami postępowali i nie zdradzali naszych interesów. To już nie jest ślepota tylko lewacka głuPOta i zacietrzewienie aby nie chcieć skorzystać z okazji ścisłej współpracy z państwem o takim położeniu w Europie i tak stabilnym jak obecnie, nie dajacym się omamić minstraeamowym idiotyzmom jakie zalewają Europę i częśc świata. Mogliby rozgrywać Putina z pomoca Polski jakby chcieli, mogliby zwmacniać nasz przemysł, nie tylko obronny ale mikrpotelektronike, dopomóc w rozwoju gospodarczym i osiągniećiu siły godpodarczej z którą Rosja nie miałaby szans a jest to możliwe co widać na przykładzie Japonii.