Fundacja Mozilla udostępniła kolejną wersję Firefox OS Simulator narzędzia umożliwiającego przetestowanie nowego mobilnego systemu.
Wraz ze zbliżającym się debiutem kolejnych urządzeń z mobilnym systemem operacyjnym Mozilla Firefox OS, programiści fundacji wydali kolejną wersję narzędzia Simulator. Wspomniane narzędzie umożliwia przetestowanie nadchodzącego systemu zwykłym użytkownikom oraz także pozwala sprawdzić programistom, jak sprawują się stworzone przez nich aplikacje.
Pierwsze deweloperskie smartfony Geeksphone z systemem Firefox OS, które zostały udostępnione do publicznej sprzedaży detalicznej, zostały wyprzedane w mgnieniu oka. Chociaż system jest przeznaczony głównie dla tańszych i mniej wydajnych konstrukcji to jednak zdobywa on zainteresowanie z wielu różnych grup odbiorów.
Niedawno informowaliśmy o debiucie kolejnych smartfonów, tym razem były to konstrukcje ZTE Open, a niebawem mamy zobaczyć jeszcze modele Alcatel One Touch Fire oraz bliżej nieokreślone konstrukcje takich firm jak LG, Sony czy też Huaweii. Dodatkowo w planach są również tablety, pierwsze z nich powstają we współpracy z firmą Foxconn, która nawet zadeklarowała zatrudnienie kilku tysięcy inżynierów do tego zadania.
O samym systemie i mechanizmach jego działania pisaliśmy już kilkakrotnie, jednak dla przypomnienia dodamy, że idea działania Firefox OS wykorzystuje połączenie kilku elementów bazowych. Główną rolę z całą pewnością odgrywa silnik renderowania Gecko, który jest sprzężony z idealnym do tego celu jądrem Linux. Można więc przyjąć, że Gecko odpowiada za wyświetlanie obrazu, w połączeniu z JavaScript dochodzi obsługa aplikacji, natomiast wszelkiej maści multimedia leżą w gestii HTML5, a grafiką 2D oraz 3D zajmuje się WebGL i OpenGL.
Za wszystkie pozostałe elementy, takie jak: API, obsługa modułów WiFi, GPS, kamery, GSM, Bluetooth, czy energii odpowiada jądro Linuksa. Do optymalnej pracy ze smartfonami wprowadzono pewne usprawnienia, podobne do tych stosowanych w Androidzie. System Firefox OS, dawniej Boot2Gecko łączy w sobie interfejs graficzny użytkownika, noszący nazwę Gaia, z interfejsem sprzętowym Gonk. To połączenie ma sprawić, że po pełnym przystosowaniu do standardu W3C Device API, w systemie bez problemu da się uruchomić aplikacje pisane w HTML5, JavaScript i innych internetowych frameworkach.
Dawne logo systemu, nazywanego wcześniej Boot to Gecko (B2G)
Wracając jednak do głównego tematu, fundacja Mozilla stara się, aby każdy miał dostęp do jej mobilne systemu. Dlatego od dłuższego czasu rozwija specjalne narzędzie Firefox OS Simulator, które zapewnia zarówno zwykłym użytkownikom możliwość zapoznania się z systemem, zgłoszenia znalezionych błędów oraz deweloperom sprawdzenia jak radzą sobie przygotowywane przez nich aplikacje i inne narzędzia. Istnieje także możliwość zapoznania się z przygotowanym sklepem z aplikacjami Mozilla Marketplace.
Z udostępnionego Firefox OS Simulator wszyscy zainteresowani mogą skorzystać w desktopowych systemach Windows, Mac OS X i Linux. Najbardziej zalecaną opcją na przetestowanie systemu jest kompilacja źródeł dla desktopowego klienta B2G - Firefox OS dla Linux i Mac OS X. Jednak dla mniej zaawansowanych użytkowników i tych ceniących sobie prostotę oraz szybkość, programiści z fundacji przygotowali specjalne rozszerzenie dla przeglądarki internetowej Mozilla Firefox.
W skrócie, aby skorzystać z tej wersji narzędzia Simulator, wymagane jest jedynie posiadanie przeglądarki Mozilla Firefox oraz instalacja specjalnego rozszerzenia zawierającego wspomniane narzędzie. Co ważne w tej wersji Simulator działa zarówno na systemach Windows, Linux i Mac OS wewnątrz przeglądarki, a wykorzystuje do tego silnik Gecko – na którym to sam został zbudowany.
Wszyscy zainteresowani wypróbowaniem systemu Firefox OS za pomocą narzędzia Simulator powinni odwiedzić stronę fundacji Mozilla, gdzie znajdują się instrukcje budowania desktopowego klienta lub bezpośrednio pobrać rozszerzenie do przeglądarki Firefox dla swojego systemu operacyjnego.
Źródło: Mozilla, NeoWin, Softpedia
Komentarze
22Dodatkowo w planach są również tablety, pierwsze z nich powstają we współpracy z firmą Foxconn, która nawet zadeklarowała zatrudnienie kilku tysięcy inżynierów do tego zadania.
W jezyku angielskim kazdy technik jest inzynierem...
Ubuntu przy tym to jak mercedes przy tarpanie...