Polak zamienił gdański Żuraw na futurystyczny dok. Wystarczył domowy komputer
Współcześni architekci już dawno zamienili deski kreślarskie na komputery, dzięki którym mogą realizować niesamowite projekty. Dobrym przykładem jest najnowszy koncept Dawida Herdy – polski artysta zaprezentował swoje wyobrażenie, jak w przyszłości mógłby wyglądać gdański Żuraw.
Pomimo widocznego upływu czasu wokół nas pełno jest wspaniałych zabytków i nadal możemy cieszyć się widokiem dzieł architektów z różnych epok. Wiele obiektów jest poddawanych renowacjom, jednak sporo z nich nadal czeka na swoją kolej, aby przywrócić im dawny blask. Stare budynki chwilowo odżywają dzięki popularnym animacjom 3D wyświetlanym na ich fasadach.
Ale co, gdybyśmy chcieli całkowicie zmienić ich funkcjonalność, jednocześnie zachowując oryginalny wygląd? Przykładów z naszego otoczenia mamy mnóstwo, a jednym z nich jest gdański Żuraw - w przeszłości był on po prostu dźwigiem portowym, a teraz stał się jednym z oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego. Obecnie trwa renowacja i modernizacja tej wyjątkowej konstrukcji. Jak w przyszłości mógłby wyglądać taki obiekt?
Dawid Herda na tle gdańskiego Żurawia
Zamienił gdańskiego Żurawia na futurystyczny dok
Ciekawą koncepcją odnowy Żurawia pochwalił się Dawid Herda. Młody polski artysta, łącząc w swoich pracach grafikę komputerową ze światem realnym, zaprezentował jak taki obiekt mógłby wyglądać w przyszłości, gdyby odpowiadał na potrzeby tamtej społeczności. Wizja powszechnych orbitalnych statków kosmicznych i transportowania nimi towarów nie wydaje się wcale taka odległa, więc kto wie, czy tego typu konstrukcje nie będą codziennością naszych dzieci lub wnuków.
Dawid, znany również jako Graffit, wyrenderował futurystyczny dok korzystając z darmowego oprogramowania Blender, platformy Nvidia Omniverse oraz domowego komputera. Koniecznie zobaczcie materiał poniżej, w którym opowiada o gdańskim Żurawiu oraz innych swoich dziełach.
Warto dodać, że to nie jedyne tego typu pomysłu artystów. Podobne projekty zostały również zrealizowane przez artystów z Czech i Rumunii. František Pecháček oraz Dalibor Cee podjęli się cyfrowej modernizacji piętnastowiecznego praskiego zegara astronomicznego (praski Orloj), znajdującego się na południowej ścianie Ratusza Staromiejskiego w Pradze, a Robert Lazăr (Eurosadboy) uwspółcześnił pochodzący z dziewiętnastego wieku budynek, będący aktualnie siedzibą Rumuńskiego Związku Architektów.
Źródło: Nvidia
Komentarze
7