Karty graficzne

Kto rządzi na rynku kart graficznych? Zwycięzca wydaje się oczywisty

przeczytasz w 2 min.

GeForce czy Radeon? Radeon czy GeForce? Redakcja 3DCenter opublikowała statystyki rynku konsumenckich kart graficznych z ostatnich dwóch dekad. Jeden z producentów od lat utrzymuje wyraźną dominację.

Rynek konsumenckich kart graficznych do gier jest zdominowany przez trzech głównych producentów: NVIDIA, AMD oraz Intel. NVIDIA oferuje karty z serii GeForce, AMD konkuruje marką Radeon, a Intel niedawno wkroczył na rynek ze swoimi modelami z serii ARC. 

Nowe modele kart graficznych pojawiają się praktycznie co kilka miesięcy. Gracze mają więc w czym wybierać (chociaż producenci nie zawsze serwują nam ciekawe propozycje). Zastanawialiście się kiedyś, który z producentów jest popularniejszy?

NVIDIA dominuje na rynku kart graficznych 

Serwis 3DCenter opublikował statystyki udziału marek NVIDIA GeForce i AMD Radeon na rynku kart graficznych w latach 2002–2024. Na wykresach nie znajdziemy marki Intel ARC, która pojawiła się stosunkowo niedawno i nadal jest niszowym rozwiązaniem w komputerach graczy.

Od lat rynek kart graficznych jest zdominowany przez firmę NVIDIA – modele GeForce praktycznie od dwóch dekad utrzymują przewagę nad konkurencyjną marką Radeon. Wyjątkiem jest przełom 2004 i 2005 r., gdy na rynku zadebiutowały wyjątkowo udane modele Radeon X800 (NVIDIA w tym czasie oferowała serię GeForce 6000). 

NVIDIA GeForce vs AMD RadeonRynek kart graficznych od lat jest zdominowany przez firmę NVIDIA. Widać jednak, że sytuacja nieznacznie zaczęła się zmieniać przy boomie na kryptowaluty, gdy ludzie zaczęli masowo budować koparki kryptowalut z kartami Radeon 

Warto zauważyć, że w ostatnich dziesięciu latach przewaga ta znacząco wzrosła, co pozwala już mówić o dominacji "zielonych". W pierwszych dwóch kwartałach 2024 r. karty GeForce miały aż 88 proc. udziałów na rynku, podczas gdy Radeony zaledwie 12 proc. 

Co nas czeka w przyszłości? 

Wiemy, że w nadchodzących miesiącach pojawią się nowe generacje kart graficznych. NVIDIA planuje wydać modele GeForce RTX 5000, natomiast AMD przygotowuje serię Radeon RX 8000. 

Według ostatnich zapowiedzi, AMD tym razem nie zamierza wydawać topowych modeli Radeon i skupi się na popularnym, średnim segmencie. Czy taka strategia pozwoli “czerwonym” odzyskać utracone udziały? Przekonamy się po premierze sprzętu, gdy klienci będą mogli kupić nowe konstrukcje.

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Janisz
    2
    Ankieta do kitu! Mam dwa kompy i grafy NV i AMD i co ja mam teraz zrobić??!!
    • avatar
      KMN123
      0
      Obecna architektura kart GPU chyba się wyczerpuje. Pomimo przejścia na niższy proces litograficzny wzrost wydajności okupiony będzie wzrostem poboru mocy (nowe RTX 5090 mają pobierać 600W). Układy chłodzenia są już potęźnie rozbudowane, a wodne custom LC też wymaga coraz większej wydajności (przy 250W CPU i 600W GPU przy pracy bez OC ilość chłodnic wzrośnie do min. 6x140 lub 7x120 w zależności od obudowy i oczekiwanego poziomu hałasu wentylatorów). Pojawią sie wkrótce najprawdopodobniej nowe chillery do PC-tów z agregatem na zewnątrz pomieszczenia...
      Sądzę, że AMD zdecydowało się jednak dużo więcej zainwestować w swoje R&D, ażeby opracować nową koncepcję kart GPU. NV brnie w rozwój swojej dotychczasowej architektury, tworzy coraz to wydajniejsze chipy lecz kosztem użytkowników końcowych (większe rachunki za prąd, wyższe ceny GPU, konieczność rozbudowy układów chłodzenia w PC-tach). Robi to z premedycją, i będzie robić dopóki kasa ze sprzedaży im się zgadza.
      Sądzę, że kolejna generacja kart od NV i AMD będzie już oparta o nowe rozwiązania (AI?). Ale na to przyjdzie czas za 2,5 roku.
      A teraz trzeba się przygotować na jakieś 18kPLN na nowego RTX5090 z 32 GDDR7. To już nie będzie 50% udziału w kosztach PC-ta lecz jakieś 80%... Historia też pokazuje, że w ślad za coraz wyższymi cenami nowych GPU producenci MB, pamięci i SSD idą przetartym szlakiem NV...

      Witaj!

      Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
      Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

      Połącz konto już teraz.

      Zaloguj przez 1Login