Czy troll to zawsze socjopata lub ofiara depresji? Nie, czasem u źródła trollingu może znajdować się najzwyklejszy w świecie zły humor.
To zły humor często nakłania ludzi do trollowania w sieci – według naukowców z Uniwersytetów Stanforda i Cornella trollem nie zawsze się jest, czasem się nim po prostu bywa.
Aby odkryć, czy trolling jest wrodzoną wadą charakteru czy też jakieś konkretne czynniki mogą sprawiać, że ludzie zaczynają zachowywać się jak trolle, naukowcy na czele z Justinem Chengiem przeprowadzili eksperyment na 667 pacjentach. Kazali im rozwiązywać łatwiejsze lub trudniejsze testy, określać swoje samopoczucie oraz czytać artykuły i komentarze nacechowane w różny sposób, a następnie przyłączyć się do sekcji komentarzy.
Co się okazało? Że im bardziej zmęczeni byli badani i im gorszy mieli nastrój, tym większą mieli skłonność do trollingu czy też hejtu w sieci. Prawdopodobieństwo napisania prześmiewczego i niejednokrotnie nacechowanego gniewem lub nienawiścią komentarza rosło jeszcze bardziej, jeśli pod artykułem komentarze były nie neutralne czy pozytywne, ale właśnie pochodzące od innych trolli.
Następnie naukowcy w podobny sposób przeanalizowali komentarze na stronie CNN – ponad 25 milionów komentarzy opublikowanych przez 1,1 mln użytkowników w 200 000 dyskusji. Nie mieli możliwości ocenienia nastrojów komentujących, więc skupili się na czasie. Okazało się, że konkretne pory dnia i tygodnia mają wpływ na to, jak duży jest wskaźnik trollowania w sieci. Piątkowe wieczory (gdy na ludzi czeka weekend) są niemal wolne od trolli, poniedziałkowe poranki – wręcz przeciwnie.
Biorąc pod uwagę wszystko, co zdołali przeanalizować, naukowcy doszli do wniosku, że trollem może być każdy, o ile tylko ma zły humor i znajduje się w towarzystwie, w którym innych trolli nie brakuje.
Źródło: PCMag
Komentarze
22Trollowanie to jest specjalne/celowe doprowadzenie innych uzytkownikow do zlosci. Najlepsze trolle potrafia to robic w sposob calkowicie wolne od agresji/gniewu/nienawisci. Natomiast to co jest opisane w tym tekscie to po prostu sa badania frustracji i wplywu frustracji jednych uzytkownikow na drugich - z trollowaniem nie ma nic wspolnego.
Jednym z lepszych jest też Antek_Emigrant.