Ghost: otwartoźródłowa platforma blogowa - czy zagrozi Wordpressowi i innym?
Ghost to powrót do korzeni, prostej w obsłudze platformy blogowej nastawionej na publikację, a nie przypominającej wielofunkcyjny portal.
Wykorzystująca programistyczną platformę node.js platforma Ghost to nowy gracz na bardzo dynamicznie rozwijającym się rynku blogowym. Nowy biorąc pod uwagę powszechną dostępność, bo sama usługa, która zbierała fundusze za pomocą Kickstartera, ruszyła już wiosną tego roku. Jednak dopiero od teraz każdy internauta może zarejestrować się w Ghost i rozpocząć blogowanie. Każdy może również pobrać kod źródłowy Ghost i wykorzystać go na własnej stronie. A to wszystko w imię przejrzystości i wygody użytkowania, zdaniem twórcy Johna O'Nolana, cech, które nie są już przynależne Wordpressowi. Ten rozrósł się do bardzo zaawansowanego systemu zarządzania treścią i nie jest już tylko środowiskiem dla blogerów.
Blogowanie budzi bardzo wiele kontrowersji. Z jednej strony pozwala wyrażać własne opinie bez towarzyszącej oficjalnym serwisom sztywności wypowiedzi. Czasem opinie te są tak „własne”, że określenie opiniotwórcze kierowane pod ich adresem brzmi prześmiewczo. Nie ma jednak sensu zabraniać blogowania, zwłaszcza że nie brak wartościowych blogów. Każdy oczekuje jednakże, by był to proces wygodny.
Platforma Ghost ma spełnić zadość temu ostatniemu wymaganiu. Tworzenie wpisu na blogu jest bardzo proste. Okno przeglądarki podzielone jest w trybie edycji na dwa panele. W jednym wpisujemy tekst, a w drugim widzimy formatowany na bieżąco wpis. Od razu po skończeniu edycji tekstu możemy go opublikować w przyjaznej dla czytelnika wizualnie formie. Oczywiście mimo prostoty Ghost nie ogranicza się jedynie do pojedynczego wzorca. W czymś na kształt Ghost Marketplace znajdują się dodatkowe wzorce skórek dla naszych blogów. Na razie jest ich niewiele, ale z czasem ich liczba powinna wzrosnąć.
Co oprócz prostoty procesu twórczego jest cechą charakterystyczną platformy Ghost. Choćby to, że w standardowej formie nie ma systemu komentarzy. Można polemizować czy jest to dobre rozwiązanie, jednak Ghost jest przede wszystkim platformą dla publikacji. Podyskutować na temat wpisu można zawsze w innym miejscu w sieci.
Źródło: Ghost
Komentarze
5"Ten rozrósł się do bardzo zaawansowanego systemu zarządzania treścią i nie jest już tylko środowiskiem dla blogerów" ...
lol ciekawe jak autorzy Gołsta zobaczą, że można zarobić to zrobią to samo. Jak dla mnie demagogia i news o niczym.
I wisienka na torcie : "Ghost Launch Partners: Internet Explorer" ...
Tu jasno chodzi o ideę blogowania. WP strasznie się rozrósł i posiada multum funkcji ZUPEŁNIE nie potrzebnych w blogowaniu. Ghost z kolei jest zupełnie pozbawiony dodatków. Zapowiedziano pluginy, ale właśnie z powodu bazowania na node.js dodatki te będą dalekie od zmiany funkcjonalności platformy.
Na razie projekt bardzo mi się podoba. Konkretne skupienie się kontencie i efektywnym jego tworzeniu widać w każdym miejscu.